Strana 5 z 5
ASUS TUF GAMING X670E-PLUS (WIFI) je v současnosti nejlevnější X670E modelem v nabídce ASUS spolu s podobnou, ale trochu jinak vypadající PRIME X670E-PRO Wi-Fi. Nicméně není stále tím, co by se dalo nazvat levná. 9000 korun vč. DPH je hodně vysoká cena. Existuje ještě levnější varianta bez Wi-Fi, která se v současnosti prodává kolem 8200 korun s DPH, takže pokud Wi-Fi modul nepotřebujete, je samozřejmě zajímavější.
Pořád se ale prostě bavíme o velmi drahé desce na to, na co jsme byli zvyklí, speciálně na poměry TUF série. Pravdou nicméně je, že tohle je také fyzicky mnohem kvalitnější deska, než byly TUF X570 modely. AMD posunulo hranice hodně. Současná nižší B650 platforma je tím, co byly kvalitou zpracování X570 modely. X670E je pak o další třídu a level výše, kvůli povinné podpoře PCIe 5.0, což vyžaduje mnohem robustnější zpracování PCB a kvalitu elektro-součástek. A ceny tomu bohužel odpovídají. Ta PCIe 5.0 podpora navíc v tuto chvíli nemá využití. Žádné Gen5 grafické karty nejsou a zjevně v nastupující generaci ani nebudou uvedeny. Gen5 SSD mají také zpoždění, ale máme jistotu, že v roce 2023 na trh dorazí. Tak alespoň něco. Celé to Gen5 zpracování je zde evidentně sázkou na budoucnost a dlouhodobou životnost celé platformy, kdy AMD slibuje, že tyhle AM5 desky budou kompatibilní s několika generacemi procesorů RYZEN v dalších několika letech. A tak X670E modely mají výbavu, se kterou vydržíte upgradovat a udržovat svůj PC tak, že bude špičkou nejen dnes, ale i za několik let. A to je zajímavé. Ale musíte si za to prostě zaplatit a v konečném důsledku je to stále výhodné.
TUF GAMING X670E-PLUS WIFI je nejlevnější variantou od ASUS v rámci X670E série a jde o desku orientovanou pro normální běžné domácí uživatele a hráče. Nemá speciality a luxusní prvky ROG, díky čemuž je podstatně levnější, jakkoliv to při 9 tisícové cenovce zní zvláštně. Na poměry X670E levná prostě je. Stejně bych si ale určitě uměl představit nižší cenu, kdy obecně jsou X670E a B650E desky ukrutně drahé. Z hlediska poměru cena/výkon tedy rozhodně nestrhají žádné pozitivní rekordy. Problém je, že B650 modely TUF jsou sice levnější, ale také nejsou levné a výbava je přeci jen znatelně horší. Zkrátka AMD to s AM5 platformou a její výbavou a požadavky možná trochu přehnalo, a potřebně kvalitní PCB a elekronika je dnes velmi drahá. Jak ale říkám, AM5 je stavěna nejen na RYZEN 7000 procesory (ZEN4), ale také ZEN 5, téměř jistě i ZEN 6 a možná i nějaké další. Zkrátka tyhle desky jsou v pozici původních AM4 X370 desek s tím rozdílem, že už od začátku jsou mnohem robustnější a kvalitnější a počítají s dlouhodobou podporou budoucích produktů, které AMD ještě ani nemá hotové. A proto je AM5 platforma už dnes velmi zajímavá ….
Vyhlídka že vám bude stačit měnit CPU případně grafika za nové generace a vaše současná deska bude sloužit dál, je velmi atraktivní a zajímavá, kdy i třeba s ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WIFI můžete za několik let vyměnit procesor za třeba nějaký RYZEN 9 9950X a grafiku Radeon RX 8900 XT k němu, a stále mít i s deskou z roku 2022 plně výkonově špičkový PC. Tenhle potenciál vám žádná jiná mainstreamová PC platforma dnes nenabídne. Stojí to za ten příplatek? Stojí. Pokud to tedy AMD zvládne a zopakuje s AM5 to, co udělalo s AM4, kdy samozřejmě jistě to nevíme, ale AMD má hodně důvodů pro to, aby se o dlouhou životnost a upgradovatelnost AM5 staralo.
ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WIFI je výborná a vlastně normální deska bez zbytečných pozlátek. Vše, co jako běžný uživatel a hráče potřebujete mít, tak má. Snad jen absence USB4 (40Gbps) zamrzí, ale není to zásadní věc. Cena je vysoká, ale platíte za nezpochybnitelnou kvalitu a podporu umožňující to, že tahle deska vám zajistí možnosti upgradování a špičkovou výbavu i výkon vašeho PC na mnoho dalších let. Tahle deska má sice „jen“ tři roky záruky, ale stavěna je tak, aby vydržela nejen fungovat, ale být prostě špičkovým základem pro upgradování PC s AM5 platformou dalších 5+ let, tedy po dobu, kdy AM5 bude jako platforma aktivní.
A to rozhodně není běžný přístup. Samozřejmě hodnotit ale většinově musíme z pohledu současnosti. A v tomto ohledu říkám, že ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WIFI je výborná normální deska a na poměry X670E cenově zajímavá a přístupnější, kdy většina ROG STRIX natož ROG CrossHair X670E variant s okázalejším zpracováním a výbavou, stojí mnohem více. Stejně je to „tuf sale“ ;), relativně normální mainstreamová základní deska za 9 tisíc korun, je pro spousta potenciálních cílových zákazníků těžké obhájit, speciálně když si zvykli na dostupné ceny zavedených AM4 modelů.
Proč je situace AM5 desek, jaká je, jsem vysvětlil. Nejde o platformu jen pro tuhle generaci CPU a počítačů, sloužit má jako špičkový základ dalších mnoho let a zpracování i výbava tomu prostě musí odpovídat. A v případě ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WIFI i odpovídají. Takže mé doporučení má, ale to neznamená, že ty ceny AM5 desek budu chválit, protože pokud něco kazí jinak hodně zajímavou nabídku RYZEN 7000 procesorů, jsou to prostě ceny odpovídajících kvalitních základních desek, kdy 9 tisíc za rozumný, dobře ale ne přehnaně vybavený základ jako ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WIFI, je prostě objektivně hodně. Bohužel se situací v celém výrobním a dodavatelské řetězci a jinými politicko-ekonomickými problémy, přesuny a otřesy pochybuji, že ceny nejen desek klesnou tam, na co jsme byli zvyklí. A je spíše otázkou, jestli ty nízké ceny dříve nebyli vlastně nenormální.
ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WIFI je každopádně velmi dobrá deska pod každý RYZEN 7000 i budoucí podporovaný ZEN procesor, má vše, co je třeba ve výborné kvalitě a má sloužit hodně dlouho.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|