Strana 2 z 4
Balení je jednoduché, bez nějakých specialit. Příslušenství je velmi základní, nic zásadního nechybí. Ovladače a SW si musíte ale stáhnout z internetu.
Deska je klasicky ATX formát. Máme před sebou AM5 model s tomu odpovídající paticí a podporou RYZEN 7000/8000/9000 procesorů. Postavena je na X870 čipsetu, což znamená méně PCIe linek, než má příbuzná X870E. To se odráží ve výbavě, kdy současně tak můžete na plné rychlosti používat prostě méně věcí než u X870E desky. Ovšem stále je zde dostatek všeho zásadního pro běžné PC uživatele.
Deska nese 4 paměťové sloty pro DDR5 a podporuje až 192GB paměti na až 8000+MT/s. Samozřejmě zvládne i výše, rychlost pamětí však souvisí i s osazenou kapacitou. Podporovány jsou rovněž CUDIMM moduly.
AMD udělalo u X870E/X870 povinné nejen PCIe 5.0 a to současně se 16linkami na hlavním PCIe slotu a minimálně 1x M.2 PCIe x4 k tomu. Mimo to nyní všechny desky musí mít i USB4. Obojí ASUS splňuje. Má ale jen 2x PCIe x16 sloty, ale jen ten první má 16 linek Gen5.
Další je jen X4 Gen4 a poslední je x4 Gen4. K tomu má 2x M.2 x4 Gen5 a pak 2x M.2 Gen4. Samozřejmě dostupnost těch linek a slotů záleží na osazenosti, kdy pokud osadíte některé, nebudete mít k dispozici jiné. ASUS se snažil, aby ty kompromisy byly co nejmenší, takže obětoval i SATA porty, které jsou zde jen dva.
Deska nese dostatek USB všech verzí a variant. Dva jsou USB4 Type-C 40Gbps, zbytek má různě 20, 10, 5Gbps. Dostatek je i vnitřních USB i pro přední výstupy. Deska má ve výbavě 2,5Gbps LAN a k tomu ještě „Wi-Fi 7“ ovšem bez 320Hz podpory (takže technicky to je spíše Wi-Fi 6E) a BT verze 5.4. Je tu také solidní integrovaný zvuk ALC 1220P, kdy potěší standardní počet výstupů, ovšem zase chybí ten digitální :(.
Deska není určena pro extrémní taktování, ale nějakou tu OC SW výbavu a schopnosti má. Najdeme stavové LED, USB flash back funkce a ovládání jsou již na podobných deskách standardem a hodně se hodí speciálně u AMD platformy, která podporuje i nové a budoucí procesory, na které samozřejmě musíte aktualizovat BIOS.
ASUS má ke všemu svůj propracovaný BIOS a to jak podrobnější verzi, tak zjednodušenou. Nechybí ani univerzální aplikace do Windows, která umožňuje také monitoring a nastavení mnoha věcí. Design desky je podobný předchůdcům, je jednodušší, má i vlastní RGB podsvícení (ale jen pár diod), má i potřebné RGB konektory pro připojení příslušenství a aplikační podporu k jejich řízení a nastavení. Není tak nic, co by desce na první či druhý pohled chybělo. A jak šlape v praxi?
|