Strana 4 z 4
ASUS TUF GAMING X870-PLUS WIFI je nový model z populární TUF GAMING PLUS série a rodiny desek. Jde ve stejném duchu a stylu, jako předchůdci. Má vše, co je třeba, prakticky nic nechybí a nemá žádné zbytečnosti, za které byste tak museli zbytečně připlácet. Současně se na ničem zásadním nešetřilo, tedy kvalita je stále vysoká a výbava taky.
![](/images/stories/zakladni%20desky/AMD%20AM5/X870/ASUS%20TUF%20GAMING%20X870-PLUS%20WIFI/ASUS-TUF-GAMING-X870-PLUS-WIFI-15_thumb.jpg)
Nějaké ty úspory tu samozřejmě jsou. Například není tak masivní, co se pasivů týká, ale v běžné praxi to není žádný problém. Z toho, co má a nemá, mě nejvíce překvapila absence digitálního vstupu/výstupu zvukovky. Současně musím kritizovat, že ASUS uvádí Wi-Fi 7 podporu, ačkoliv nemá 320Hz podporu. Je to problém všech levnějších „Wi-Fi 7“ desek, kdy jen dražší desky mají lepší čip s plnou 320Hz podporou než tyhle levnější, které tak jeden z aspektů nového Wi-Fi standardu nemají. Vůbec by se to tedy nemělo za Wi-Fi 7 označovat a bohužel to dělají všichni a je to tolerováno. To je asi největší výhrada, kterou k desce mám. Snad jen ještě upozorním, že má pouhé 2x SATA, takže pokud potřebujete více, pozor na to.
![](/images/stories/zakladni%20desky/AMD%20AM5/X870/ASUS%20TUF%20GAMING%20X870-PLUS%20WIFI/ASUS-TUF-GAMING-X870-PLUS-WIFI-5_thumb.jpg)
Co naopak pochválím, jsou chytré detaily, například uvolňovač západky slotu GPU, bezšroubkové upevnění SSD atd. Stejně tak přehledný a funkční BIOS i ostatní SW s pravidelnou podporou. ASUS neodflákl ani ten integrovaný zvuk, kdy deska má prostě vše, co běžný uživatele slušného PC skutečně potřebuje.
![](/images/stories/zakladni%20desky/AMD%20AM5/X870/ASUS%20TUF%20GAMING%20X870-PLUS%20WIFI/ASUS-TUF-GAMING-X870-PLUS-WIFI-22_thumb.jpg)
Bohužel, asi největším negativem v očích mnoha, bude cena. Aktuálně totiž stojí 8699 korun vč. DPH, a opět tak ukazuje, kam se ceny i relativně běžných desek střední třídy proti minulosti posunuly. Zatímco dříve by pozicí srovnatelná deska stála do 5 tisíce, dnes stojí kolem 8. Za tyhle peníze jsme byli dříve zvyklí vídat high end. Jenže ty časy jsou pryč. Výroba je náročnější, dražší, PCIe 5.0 a USB4 jsou stále drahé prvky atd. Konkurence je na tom bohužel podobně, a srovnatelné AMD X870 desky stojí také kolem 8 tisíc. Levnější X870 modely desek sice existují, ale už třeba kolem 7 tisíc jsou znatelně méně robustní a vybavené a viditelně se na nich hodně šetřilo. U testované ASUS TUF GAMING X870-PLUS WIFI ještě takhle zásadní šetření není, vše je kvalitní a dobře udělané s dobrou výbavou. Bohužel ceny toho jsou jaké jsou a pro mnohé z cílové skupiny zákazníků je to dnes tedy poměrně drahá legrace. Zase je tu ale slušná šance, že bude fungovat mnoho let a jistota ohledně podpory nových AMD procesory v dalších letech. I tak bych rád viděl cenu ideálně začínající maximálně sedmičkou, protože X870E modely začínají kolem 9 tisíc a nejsou tedy o moc dražší.
![](/images/stories/zakladni%20desky/AMD%20AM5/X870/ASUS%20TUF%20GAMING%20X870-PLUS%20WIFI/ASUS-TUF-GAMING-X870-PLUS-WIFI-4_thumb.jpg)
Celkově je ASUS TUF GAMING X870-PLUS WIFI výborná normální deska, s dobrým zpracováním i výbavou, a tedy výborný základ pod AMD RYZEN. Cena je sice nižší než u X870E desek, jenže není zase o tolik nižší, kdy speciálně u poměrem cena/výkon zaměřené TUF PLUS série je ten výrazný cenový růst generaci za generací velmi znatelný. A pro na ceny citlivou cílovou skupinu uživatelů, velmi nepříjemný. Bohužel, taková je realita. Stále je to dobrá základní deska se vším, co je třeba a jak je třeba, ideální pro většinu uživatelů. Jen není o tolik levnější a výhodnější proti dražším robustnějším a nazdobenějším modelům, jak tomu bývalo dříve. Naše doporučení ale určitě stále má.
![](/images/stories/oceneni/DDWorld%202009/Choice-Award.jpg)
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
![](/images/stories/ikonky/ASUS-ROG-logo-450.jpg)
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|