Strana 1 z 4 Slušně udělaná deska s dobrou výbavou a vším, co je třeba za přijatelnější cenu? Nová ASUS TUF v akci.
- ASUS TUF GAMING X870-PLUS WIFI – TEST a RECENZE
dobré základní desky pod AMD Ryzen
AMD a jeho platforma je dnes jasná volba pro většinu uživatelů nejen domácích PC, speciálně hráči mají velmi jasno. Nový RYZEN 7 9800X3D je na nákupním seznamu většiny z nich. A tak mnozí budou pro svůj nový PC vybírat vhodnou AM5 desku. Jednou výhod AMD dnes je i zavedená platforma, kdy AM5 je již za ty dva roky vyladěná a zlepšuje se neustále. Nyní tak dostala i druhou generaci základních desek s X870E a X870 čipsety, které nahrazují starší X670E a B650E. Hlavním vylepšením je již povinná přítomnost nejen Gen5 pro GPU a M.2 SSD současně, ale nově i USB4 (40Gbps) portů. Pro výrobce to také byla příležitost vylepšit a inovovat své desky a vybavit je nejnovějšími standardy a technologiemi. ASUS tak uvedl nové ROG, STRIX či TUF a dnes se podíváme na cenově dostupnější X870 model v podobě populární TUF Gaming PLUS série.
Ta je již roky jednou z nejúspěšnějších, protože se soustředí více na poměr cena/výkon než drahé ROG a STRIX desky. Ty jsou obvykle robustnější, a hlavně nazdobenější s extra prvky výbavy, což však všechno klidně až zdvojnásobí jejich cenu proti TUF. Takže už před lety ASUS přeměnil TUF sérii (ta dřív byla zaměřená na extra kvalitu) na produkty s dobrým ale normálním zpracováním a výborným poměrem cena/výkon, protože nemá žádné přehnané ozdůbky a extra prvky, jež nejsou nutně třeba. Takže i jejich cena je dostupnější, přičemž ale výkon a výbava jsou stále výborné a pro běžné uživatele mají naprosto vše, co je třeba. Dnes se tedy podíváme na nejnovější přírůstek do série.
ASUS TUF GAMING X870-PLUS WIFI jde přesně v duchu posledních let svých předchůdců. Zaměření je na dobré zpracování při stále velmi dobré výbavě a funkčnosti, ovšem prostě za dostupnější cenu. ASUS také nešetřil zase tak moc, takže stále jde o špičkovou desku, i když proti ROG modelům je o poznání jednodušší. Ovšem také je o tisíce korun levnější.
Stále má kvalitní PCB s kvalitní elektronikou, a rozumné napájení i jeho chlazení, byť samozřejmě vše je o poznání méně robustní a „přehnané“ proti právě STRIX a hlavně ROG deskám. Na běžném výkonu bez taktování to ale nepoznáte. Samozřejmě právě možnosti ladění pro extrémní taktování jsou mnohem nižší a deska jako tahle na to není zaměřena, ale základní nástroje pro vše stále má.
Co je pro většinu potenciálních zákazníků klíčové, že kromě výkonu a má také i všechnu moderní výbavu. Najdeme tedy PCIe 5.0 sloty pro GPU i 2x M.2 SSD a k tomu ještě další 2x M.2 Gen4. Nechybí ani USB4 40Gbps konektory. Kromě toho má deska 2,5Gbit LAN a „Wi-Fi 7“ bohužel levnější variantu bez 320Hz podpory, kdy výrobci by rozhodně tohle neměli jako Wi-Fi 7 uvádět, zejména když lepší desky tu 320Hz podporu normálně mají. Je tu i solidní integrovaný zvuk ALC1220P a potěší chytré detaily, například praktický mechanický uvolňovač západky slotu grafické karty, bez-šroubkové pasivy na M.2 pozicích a samozřejmě plná SW podpora všeho.
Vedle propracovaného i zjednodušeného BIOSu, také sada aplikací pro Windows a na některé prvky ASUS používá i AI. Stále podporuje plné taktování a ladění procesorů i pamětí a prostě všechno, co je třeba aby kvalitní vybavená základní deska měla, tu je. Vše za přijatelnější cenu než STRIX nebo ROG modely. Jaká je tedy v praxi?
Podívejme se tedy na tuhle desku podrobněji …
|