Strana 2 z 5
Začněme balením a představením desky samotné. Tohle je tedy mainstreamová edice od ASUS a tomu odpovídá i velikost balení a co všechno uvnitř najdete.
Jako u většiny desek této cenové hladiny, najdete vlastně návod a pár základních kabelů. Kromě toho jen CD s ovladači, které si ale dnes 99,9% uživatelů svých PC může tak akorát točit na prstě a pár samolepek.
Jedinou extra věcí je tak zde anténa pro WiFi/BT, protože námi testovaná edice má patřičný modul ve výbavě.
Pokud jde o desku samotnou, jde o klasický ATX formát, jen PCB má pár zajímavých zářezů, aby to bylo zajímavější :).
Patice je tedy LGA 1200 je pro procesory Intel COMET LAKE (10gen) a Intel ROCKET LAKE (11gen). Tedy dvoukanálová DDR4 platforma, kdy deska má 4sloty pro tyto paměti a pojme až 128GB celkem. Podporovány jsou všechny rychlosti, včetně OC variant vysoko nad 5000MHz.
Z hlediska slotů je situace komplikovaná tím, že Z590 čipset samotný nemá na rozdíl od konkurenčního AMD X570, žádné PCIe 4.0 linky sám o sobě. Hodně tedy záleží, jaký CPU do desky osadíte, protože počet PCIe 4.0 linek bude záležet na tom. S Core i9-11900K máte k dispozici dohromady 20 linek Gen4 verze. A ty tak v základu dokáží obsloužit 16linkový grafický slot a jeden 4linkový M.2.
ASUS u této desky nabízí přesně to. Maximálně 16linek Gen4 pro grafický slot a 4 gen4 linky pro M.2 SSD slot také u té první pozice. Všechno ostatní je maximálně ve verzi Gen3. Druhý PCIe „x16“ slot má už jen 4linky, a jsou zde ještě dva s PCIe x1. Deska má ale kromě toho jednoho Gen4 M.2 ještě 2x M.2 PCIe 3.0 a ty zvládají i SATA režim. Všechny tyto pozice jsou vybaveny hliníkovým pasivem, který lze ale snadno sejmout, pokud budete instalovat SSD disk s vlastním pasivem.
Samozřejmě nechybí dostatek klasických SATA konektorů a USB konektorů všeho druhu. Je zde i možnost rozšíření desky o Thunderbolt. Sice deska nemá přímo tyto konektory, ale je zde header, na který lze případně nějaký extra modul připojit
Na zadních výstupech vidíte také konektory pro Wi-Fi 6 a BT kartu, kterou je tento model vybaven. Je zde také 2,5Gbit síťovka, což potěší. HDMI a DisplayPort a dokonce obstarožní PS/2 port. Nechybí ani pár USB portů, i když jich je méně než na dražších deskách. Alespoň 1x Type-C přítomen také je. Zkrátka vše, co je třeba.
Pokud jde o zvuk, je zde použito cenově dostupnějšího řešení. ALC1200A, které je jednodušší verzí ALC1220 dostupného na lepších deskách. Na kvalitě zvuku je to trochu zná, 1200A má některé kompromisy, ale pořád je to mnohem lepší než ALC880 série.
SW podpora ASUS je příkladná. Nechybí ani propracovaný UEFI bios a systém. Samozřejmě deska nemá některé prvky dražších modelů a má mnohem méně OC možností. Sama nenese žádné HW OC prvky, ale taktování nějaké umožňuje. I když těžko čekat tak dobré výsledky v extrémech. Co spíše potenciální uživatele potěší je tak přítomnost dostatku RGB konektorů. Sama deska má jinak velmi decentní podsvícení. Jen pár diod na dvou místech na pravé hraně.
Celkově zkrátka nic luxusního, ale to zásadní a základní v dobrém zpracování a veškerá výbava kterou skutečně bude většina uživatelů, tady je a také v dobré kvalitě. Jak tedy deska šlape v praxi?
|