Strana 5 z 5
Ano, ASUS TUF GAMING Z590-PLUS WIFI není tak dobrá, jako třeba ASUS ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO Z590. Ale bavíme se o deskách za 5900 vs 13 000 korun. A že by byla v praxi funkčně 2x horší? To určitě ne. Alespoň z pohledu běžného výkonu a výbavy nabízí hodně a pro většinu uživatelů nebudou rozdíly v praxi příliš znatelné. Ano, pokud jste nadšenec do technologií a OC, tak ROG verze má všechno v TOP kvalitě a provedení s možnostmi, o kterých se TUF ani nezdá. Ale pro 99% běžných uživatelů má i TUF edice vlastně vše, co je skutečně třeba.
A o to u ní jde. TUF GAMING Z590-PLUS WIFI není a nemá být tou výstavní skříní technologií bez ohledu na cenovou realitu, na to jsou zde právě výstavní ROG Maximus edice. TUF je o dobrém poměru cena/výkon, vyvážené kvalitě za rozumnou cenu se zárukou kvalitního provozu, a výbavě v množství a provedení, kterou skutečně většina uživatelů využije a použije. Nic víc, nic míň.
TUF GAMING Z590-PLUS WIFI se tedy rozhodně nedokáže vyrovnat kvalitou, extrémními možnostmi OC a výbavou více než 2x dražšímu ROG MAXIMUS HERO, ale co do praktického výkonu bez vlivu taktování jsou na tom vlastně podobě. Teploty na VRM jsou horší, ale nic, co by běžný uživatel musel řešit. A co do výbavy? Je tu 2,5Gbit síťovka, u naší verze i Wi-Fi/BT a dostatek všeho, co je skutečně třeba. Snad jen ta základní ALC 1200 zvukovka je hodně základ a na desce za téměř 6 tisíc bych rád viděl ALC 1220 řešení, pro většinu uživatelů ale i tak poslouží dostatečně.
TUF GAMING Z590-PLUS WIFI je jedna z mála desek pro Intel ROCKET LAKE procesory, která dává smysl. Vzhledem k ceně a zpracování zvládne případně i ten šíleně neefektivní Core i9-11900K, jakkoliv ten CPU samozřejmě za nákup rozhodně nestojí. Zvládne ale hlavně i Core i5-11000 série, které už jsou trochu rozumnější. Má dostatečně kvalitní zpracování, aby dlouhodobě přežila ty velké nároky těchto snad posledních 14nm Intel procesorů. Má i PCIe 4.0 podporu, i když ne ze strany čipsetu, ale jen těch CPU, takže na to pamatujte. Více než jednu PCIe 4.0 grafiku a jeden PCIe 4.0 SSD disk sem nedáte. Zbytek poběží jen v PCIe 3.0. Potěší ale ty dva extra M.2 sloty pro PCIe 3.0/SATA SSD. jak říkám, vše, co je skutečně třeba, zde zkrátka je. Levnějším Z590/H570/B560 deskám bych vzhledem k velmi náročným procesorům ROCKET LAKE moc nevěřil, tahle má ale dostatečné zpracování na to je skutečně zvládnout.
Pokud tedy z nějakého prazvláštního důvodu chcete Intel a jeho ROCKET LAKE procesor a chcete platformu s PCIe 4.0 za solidní cenu, je tohle jedna z mála desek, kterou bych skutečně doporučil že má na téhle platformě cenově smysl. Samozřejmě ty luxusní ASUS ROG MAXIMUS jsou výborné a lepší snad ve všem, o tom není sporu, ale cena těch desek je absurdní vzhledem k nabídce a realitě těch procesorů pro ně. A mimo OC nadšenců asi moc smysl nedávají. ASUS TUF GAMING Z590-PLUS WIFI v tom všem trochu smysl dává. Je dostatečně kvalitní, dobře vybavená a stojí solidní peníze.
Mezi Z590 deskami je to opravdu zajímavá nabídka. Což moc nepřekvapí, když něco podobného ASUS už delší čas servíruje pro AMD platformu. Jako třeba TUF GAMING B550M-PLUS (WI-FI) nebo ještě lepší ASUS TUF GAMING X570-PLUS (Wi-Fi). Ty jsou z hlediska nabídky procesorů do nich a jejich vlastností za podobné nebo lepší peníze jasně lepší volbou. Ale pokud prostě chcete Intel, je ASUS TUF GAMING Z590-PLUS WIFI asi celkově dnes nejzajímavější model v nabídce ASUS pro Z590 Intel platformu.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|