Strana 1 z 5
- ASUS TUF GAMING Z590-PLUS WIFI – TEST a RECENZE
desky pro ROCKET LAKE, co dává smysl?
Intel a jeho procesory ROCKET LAKE jsou opravdu „něco“. Asi nikdo při smyslech nedoporučí kupovat cokoliv jako Core i7 natož Core i9 této Core 11000 série. Jsou to vyhozené peníze, a na trhu je hned několik mnohem lepší procesorů, které na rozdíl od nich, za ty nemalé peníze skutečně stojí. Jediným procesorem, který trochu dává smysl jsou Core i5 verze. Ty nestojí vyloženě nesmysl a jsou alespoň na dohled konkurenčních RYZEN 5 modelů a nabízejí tak docela solidní výkon.
Vzhledem k situace Core 11gen procesorů, tak dávají malý smysl ty krásné špičkové Z590 desky v cenové hladině hodně přes 10tisíc plus, kterými nás výrobci zásobují. Proto se dnes podíváme na jednu z mála desek, která alespoň v kombinaci s těmi trochu rozumnými Core i5 modely dává jako Z590 trochu smysl. Když zkrátka z nějakého podivného důvodu chcete Intel platformu, a tedy ROCKET LAKE, co by aktuální generaci, má smysl o Z590 uvažovat z důvodů potřebných kvalit desek pro tyhle neefektivní a velmi náročné procesory. Současně Z590 má s ROCKET LAKE (Core i5-11000 a lepší) procesory alespoň ten první slot pro GPU a první slot pro M.2 SSD ve verzi PCIe 4.0, s možnostmi využití tohoto rozhraní a jeho výkonu.
Jen připomínám, že Z590 čipset samotný nemá PCIe 4.0. Dde stále o PCIe 3.0 řešení, ale Z590 desky mají 4linky pro M.2 a 16linek pro PCIe x16 grafický slot ve verzi 4.0 a využívají tak těch 20linek v GEN4, které mají na platformě Intel pouze procesory ROCKET LAKE (od Core i5-11000 výše). Platforma je tak vlastně podobná AMD B550, které to má stejně. Samotný čipset je PCIe 3.0, ale desky mají 4+16linek pro M2 a PCIe x16 díky linkám procesorů ZEN 2 a ZEN 3 architektury (kromě APU). Jediný mainstreamový čipset a platforma, která má nativně PCIe 4.0 a všechny linky v této verzi, je stále pouze AMD X570.
- ASUS TUF GAMING Z590-PLUS WIFI
Já mám rád špičkové ASUS desky. Speciálně ROG modely jako FORMULA, HERO nebo i EXTREME. To jsou ale desky záměrně udělané jako demonstrátory technologického umu ASUSu a prostě co nejlépe, s co nejlepší výbavou včetně možností extrémního OC, bez ohledu na cenu. To vše ale prostě stojí nemalé peníze, poměr cena/výkon je u nich ale vedlejší, a většinu jejich výbavy a schopností běžný uživatel vlastně těžko nevyužije. Ale prostě jsou zajímavé pro nadšence a když chcete to NEJ.
Osobně však jsem také velkým příznivcem opravdu dobrého poměru cena výkon. A v této oblasti mám z ASUS nabídky desek nejradši aktuální sérii TUF. Ty za mnohem přístupnější cenu servírují dobrou kvalitu ve všem podstatném. A hlavně slušnou výbavu, kterou opravdu potřebujete. V případě jinak kontroverzní Z590 platformy a ROCKET LAKE procesorů pro ni, je tak jednou z mála základních desek, které trochu dávají smysl a jsou na této platformě zajímavé, dnes testovaná ASUS TUF GAMING Z590-PLUS WIFI.
Proti parádnímu ROG MAXIMUS HERO Z590, který ve špičkové výbavě a zpracování stojí téměř 13 tisíc korun, což vzhledem k nabídce a realitě procesorů Intel ROCKET LAKE je poněkud problém, je TUF GAMING Z590-PLUS WIFI k mání za „pouhých“ 5900 korun (ve verzi bez Wi-Fi je za cenu kolem 5 tisíc). Tedy méně jak polovina ceny špičkové ROG HERO Z590. Je ale proto o polovinu horší? Ano i ne :).
Co do fyzického zpracování v některých věcech asi ano. V mnoha oblastech se díváme na produkty zcela rozdílných ligových tříd. Jen zpracování PCB a dalších klíčových částí desky je opravdu zcela rozdílné. ROG je navržena i pro extrémní OC, a tak aby ho přežila. TUF s něčím takovým nepočítá, což ale z hlediska běžného uživatele a jeho nároků neznamená v praxi vlastně nic. Kromě tedy podstatně dostupnější ceny, díky tomu že to zpracování se nesnaží být demonstrátorem nejnovějších možností a hranic technologií základních desek.
TUF GAMING Z590-PLUS WIFI má tedy solidní, ale normální 6vrstvé PCB a normální nijak přehnanou, ale solidní napájecí kaskádu. ASUS ale trvá na tom, že v rámci TUF u všeho, na čem opravdu záleží, použil špičkové kvalitní komponenty a deska tak přežije a vydrží vše, co je třeba, včetně extrémně náročného Core i9-11900K procesoru s jeho nároky. Současně má deska výbornou výbavu, kdy najdete vše, co je skutečně třeba v sice základnější, ale stále rozumné kvantitě i kvalitě.
Ano nejsou tady sofistikované prvky, vyumělkované pasivy, zářící RGB a extrémní OC výbava a další věci kolem, o kterých ani nevíte, k čemu je vlastně použít, ovšem vše zásadní zde zkrátka je. Včetně odpovídající SW podpory. Důraz na dostupnější ceny je opravdu znát u TUF, speciálně ve srovnání s ROG modely, nebo i STRIX verzemi Z590 desek. Vadí to ale praktickému výkonu a použitelnosti desky jako takové? Podívejme se …
|