Strana 5 z 5
ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4 je velmi zajímavá deska, pokud z nějakého důvodu prostě chcete dnes Intel ALDER LAKE (Core 12000 procesor). Nabízí totiž možnost použití DDR4 na místo DDR5. Díky tomu dává tahle platforma s touhle deskou, dnes alespoň trochu cenově smysl proti AMD RYZEN AM4. Hlavním důvodem je prostě fakt, že DDR5 přes až dvojnásobnou cenu vůči DDR4, nemají a nebudou mít v kombinaci s ALDER LAKE žádný pro většinu uživatelů reálný přínos. Takže DDR4 jsou samozřejmě jasná volba.
Bohužel ASUS (i ostatní výrobci), udělali všechny své TOP modely desek výhradně pro DDR5. Tento model je tak jedna z nejlepších a nejlépe vybavených Z690, která nese rozumnější DDR4. A pokračuje v tom, na co jsme od série ASUS TUF PLUS zvyklí ze Z590, X570, B550 apod. Zkrátka dobré zpracování a velmi rozumná výbava, i když chudší než na TOP modelech. Má však prostě vše, co je skutečně třeba, a tak, jak je třeba. Tedy skoro. V případě ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4 jsem zklamaný z integrované zvukové karty. Pouze ALC 1200 řešení na takto drahé desce? To není dobré. Vzhledem k tomu, že drtivá většina potenciálních uživatelů bude na to zvukovku primárně spoléhat, měla by být co nejlepší. A to prostě v tomto případě není. Což je o to větší problém, kdy vám prozradím onu cenu …
Takže nebudu vás dále napínat. ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4 přichází na český trh za cenu 7900 korun vč. DPH. Ano, čtete správně. Tahle mainstreamová základní deska s normální střední úrovní výbavy a tomu odpovídajícím běžným neextrémním zpracováním ohlížejícím se na dobrý poměr cena/výkon a přijatelnou dostupnou cenu, stojí bezmála 8 tisíc korun.
Pro srovnání, předchůdce, stejně koncipovaná ASUS TUF GAMING Z590-PLUS WIFI, stojí 5500 korun. Podobně je na tom AMD X570 varianta. Za 8 tisíc jsme byli zvyklí kupovat luxusnější a vybavenější modely ROG STRIX nebo dokonce ROG MAXIMUS/CrossHair. Ty však u Z690 platformy začínají na 15 tisících(!) v případě „základního“ ROG MAXIMUS HERO. Takže ta cenová inflace je nepřehlédnutelná. Jak moc za to mohou zvýšené ceny výroby, dopravy atd., je otázkou. Co však za to určitě částečně může, je naprosto zbytečná PCIe 5.0 podpora, kterou Intel do mainstreamové Z690 nacpal. Vyžaduje zbytečně složitější, dražší PCB s více mědi a lepší elektronikou, než by stačilo na PCIe 4.0. Přitom neexistuje PCIe 5.0 hardware, navíc Z690 to podporuje jen ve slotu pro grafickou kartu, než ve slotech pro SSD. A až se objeví PCIe 5.0 grafiky, které budou PCIe 5.0 potřebovat a současné PCIe 4.0 je bude v něčem omezovat, tak Z690 platforma bude dávno nedostatečná výkonem CPU (tím spíše že o nic moc lepší CPU než je 12900K, pro ni už existovat nebude) apod. Takže kromě vyšších nákladů pro všechny, nemá PCIe 5.0 u Z690 žádnou reálnou „výhodu“ a přínos. Bez něj by to zdražení nebylo tak masivní.
ASUS TUF GAMING Z590-PLUS WIFI je za těch 8 tisíc korun určitě nejchudší klasická herní ATX deska, kterou jsem kdy za tyhle peníze viděl v tomhle formátu. Bavíme se prostě o desce, která s touhle úrovní zpracování a výbavy, stála dosud kolem 5,5 tisíce. A už to bylo docela dost velké zdražení proti minulosti. Ale tohle není zdaleka problém jen toho modelu, ale prakticky všeho. U Z690 naplno pociťujeme tu inflaci ve všech oblastech. A bude hůř. Problém je, že tohle je asi nejlevnější základní deska, do které bych vůbec uvažovat osadit procesory Intel ALDER LAKE, speciálně vyšší modely Core i7 a určitě Core i9. Jejich nároky jsou vysoké a zpracování desky tomu musí odpovídat. Tahle deska je v oblasti napájení, jejího chlazení a obecného kvalitativního zpracování ještě má. K tomu má přesně tolik výbavy, kolik je třeba. Mít méně, už jsou to velké kompromisy. Ostatně už ta integrovaná zvukovka zde, je hodně kompromisní.
Jakkoliv jsou tedy ALDER LAKE procesory samy o sobě konečně trochu konkurenceschopné vůči rok starým AMD RYZEN 5000, je tu problém. Solidní základní deska pro ALDER LAKE ve srovnatelné kvalitě a běžné výbavě, stojí o několik tisíc korun víc. V tomto případě alespoň nemusíme připočítávat ještě tisíce korun extra za DDR5 paměti, protože u této nám stačí DDR4. Takže ano, takový Core i5-12600K za 8500 korun má sice díky 10jádrům/16vláknům lepší výkon než jen 6jádrový/12vláknový RYZEN 5 5600X za 8000 korun, jenže z co toho? Když stejně kvalitní a vybavená základní deska, tedy ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4 stojí 8 tisíc, proti ASUS TUF GAMING X570-PLUS (Wi-Fi) za 5,5 tisíce nebo dokonce ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II za 3800 korun. Najednou tak za cenu Core i5-12600K + ASUS TUF GAMING PLUS, můžete mít RYZEN 9 5900X s tou TUF B550, s tomu odpovídajícím vyšším výkonem a lepší efektivitou celé platformy. Z690 platforma a ceny těch desek prostě zabíjí jakoukoliv zajímavost procesorů ALDER LAKE. Srovná se to asi až AMD nabídne novou AM5 platformu (X670, B660), kde se obávám také uvidíme podobné mezigenerační zdražení.
ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4 je dobrá deska, speciálně v případě Z690 modelů proto, že nemá DDR5 sloty, ale „jen“ DDR4. Na výkon procesorů Intel ALDER LAKE to však má pramalý vliv (dokonce ne vždy negativní). Vliv to má ale na cenu platformy, kde tedy ušetříte tisíce korun, a nemusíte kupovat zatím hodně drahé DDR5.
ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4 je však „jen“ klasicky střední model. Tedy má solidní zpracování, solidní výbavu, ale nic extrémního a extra. Vše „jen“ tak, jak je skutečně třeba. Zde ale rozhodně vytknu integrovanou zvukovku, kdy bych rozhodně chtěl vidět ALC1220 řešení, než toho „oškubánka“, který tam je. Speciálně kvůli té ceně desky. Normálně dávám těmto základním deskám (jako je TUF série ASUS), jasné doporučení a ocenění poměrem cena/výkon. To je fakticky jejich určení, tedy mít dobrý poměr cena/výkon. Jenže u nové Z690 platformy je to složité. Ano, v rámci Z690 platformy má ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4 výborný poměr cena/výkon. Ale nesmíte se koukat na to, co stála Z590 verze, a už vůbec se nesmíte koukat na to, co stojí stejná TUF edice v AMD X570 (natož v B550) provedení. 7900 korun za nový mainstreamový střední model v podobě ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4 je opravdu hodně. A zajímavá nabídka s dobrým poměrem cena/výkon je to opravdu jen v realitě Intel Z690 platformy, kde lepší série ASUS ROG STRIX stojí běžně kolem 10 tisíc a modely ASUS ROG MAXIMUS začínají na 14 tisících.
Je to opravdu složité být z ALDER LAKE platformy nadšený, když přinejlepším nabízí procesorově výkonově to, co AMD s RYZEN 5000X nabídlo už před více než rokem, ovšem pro široce dostupnou X570/B550 platformu, kdy prostě cenový rozdíl mezi deskami a dalšími věcmi, plus nároky na chlazení a spotřebu novinek Intelu, dělají celou jeho novou platformu, mírně řečeno absurdní. Bohužel tohle je realita, kdy už tak všeobecné zdražování všeho, Intel podpořil ještě pro tuhle platformu a dobu naprosto zbytečným dražším PCIe 5.0 zpracováním. A výsledek je, že z běžné mainstreamové desky s dobrým poměrem cena/výkon, která dosud stávala 5 tisíc, je najednou deska za 8 tisíc. Pořád má dobrý poměr cena/výkon v rámci Z690 platformy, ale ta samotná má příšerný poměr cena/výkon z hlediska toho, co na trhu bylo a je, speciálně X570/B550.
ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4, by byla fajn deska za těch 5,5 – 6 tisíc, i tak by byla pro spoustu lidí dost luxusní (i když luxusní opravdu není ve srovnání s ROG STRIX natož ROG MAXIMUS modely). Ovšem za 8 tisíc, vzhledem k tomu, na co jsme za tyhle peníze byli ze strany základních desek zvyklí doposud? Tohle se opravdu strašně špatně hodnotí. Hlavně mě, kterému rukama procházejí prakticky všechny zásadní základní desky už řadu let, speciálně téhle třídy. Mám tu několik 1-2-3 roky starých desek s cenou 8 tisíc korun, a tahle mezi nimi vypadá Škoda Fabia na srazu nových Audi RS8. Ano, je fajn, ale ne za 8 tisíc. Bohužel tohle je obávám se nová realita a budoucí AMD AM5 X670 desky, na tom velmi pravděpodobně nebudou lépe. Uvidíme, jestli tohle budou akceptovat uživatelé a zákazníci, protože tohle není sice nejlevnější Z690 deska, ale osobně bych ji považoval za jednu z nejlevnějších, kterou bych vůbec pod náročné Core i7/i9 12000 modely použil a skutečně doporučil. Takže je prakticky nutností, zde navíc s výhodou nemuset absurdně navrch připlácet za DDR5. Tohle je skoro nejlepší Z690 deska od ASUSu, která má DDR4 sloty pro kombinaci s ALDER LAKE, i proto je tak důležitá.
Ale fakt nevím, co s tím hodnocením. Prostě vzhledem k tomu, kolik takovéhle desky dosud stály, je 8 tisíc za ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4 těžko stravitelné. Bohužel vývoj věcí, které ceny ovlivňují a určují, jde tímhle směrem. V nabídce ASUS desek pod Core 12000 procesory jde v současnosti podle mého názoru o vůbec nejzajímavější model. A vzhledem k tomu, co stojí ASUS STRIX (nejlepší ASUS série dostupná v rámci Z690 s DDR4 sloty) a hlavně tomu, co stojí nejlevnější ROG MAXIMUS (výhradně s DDR5), nabízí ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4 „dobrý“ poměr cena/výkon. Takže malé ocenění za to dám, ale když začnete počítat, dává prostě platforma Intel Z690 a procesory ALDER LAKE s ní, pramalý smysl proti RYZEN 5000X + X570/B550 konkurenci, bez ohledu na to, jaké je přímé srovnání těch CPU samotných. Pokud by ceny srovnatelných desek byly srovnatelné, bylo by to o něčem jiném.
Každopádně pokud chcete z nějakého prazvláštního důvodu Core 12000 procesor, tak ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4 dává zatím jako jedna z mála desek na trhu, alespoň trochu smysl a je takovým minimem, který bych pod extrémně náročné Core i7/i9 modely, vůbec doporučil.
Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|