Strana 3 z 5
Poměrně nedávno jsme updatovali testy, protože v posledním roce vyšlo několik inovovaných AM3+ desek, takže máme vše aktuální. Jinými slovy jsme udělali vlastně všechno znovu s novější vybavenou testovací sestavou, vybavenou AMD FX-8370 procesorem.
Pro otestování jsme zvolili několik aplikací, které prověří jednotlivé oblasti, jež nás zajímají.
A jak si tedy deska vede? Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu.
Z hlediska fungování a výkonu, jsme nenarazili na žádný problém. Vše funguje, jak má. Pokud jde o výkon M.2 rozhraní s SSD, výjimečně jsme do grafu dali i srovnání se podobnou Intel Z170 deskou a k našemu překvapení není u letitého AMD 990FX proti o roky novějšími Intel Z170 výkonově mezi PCIe 2.0 M.2 a PCIe 3.0 M.2 v podstatě žádný rozdíl.
To samé už se ale nedá říci o USB 3.0, kde bohužel starý AMD 990FX/970 pochopitelně nemá nativní podporu (v době jeho vzniku USB 3.0 neexistovalo) a tak je to řešeno přes přidaný řadič, který ovšem není tak výkonný, jako třeba Intel Z170 s nativní podporou USB 3.0. Toto je prostě slabina této přeci jen v základu již staré AMD platformy. Novější a výkonnější USB 3.1 řadič bude ale výkonově srovnatelný s Intel deskami, jednoduše proto, že USB 3.1 nativně neumí ani Intel platformy a výrobci desek tak používají stejné přídavné řadiče od ASMedia.
Otestovali jsme také integrovanou zvukovou kartu, kdy ASUS také dnes již povinně osadil mnohem kvalitnější a schopnější integrované zvukové řešení, než měly všechny jeho staré modely. A i zde je posun znatelný a plně se vyrovná tomu, co nabízejí kvalitní desky o několik generací novějších platforem Intel.
Podívejme se dále a to na provozní vlastnosti desky a taktování ...
|