solidně vybavené základní desky. Biostar se lepší.
V dnešní recenzi se podívám na zoubek nejlepšímu modelu základní desky od společnosti Biostar s nedávno vydaným čipsetem Z590 pro procesory Intel 11. generace s kódovým označením Rocket Lake. Model Valkyrie je úplná novinka tohoto výrobce a má představovat to nejlepší co tento výrobce nabízí. Nahrazuje tak tímto předchozí TOP model s označením Racing. Biostar se tak chce opět o něco přiblížit TOP modelům konkurence jako je Taichi od Asrock, STRIX od ASUS nebo AORUS od Gigabyte. Zda se mu to podařilo, se podívám v dnešní recenzi.
Abych mohl desku otestovat do úplného maxima, podařilo se mi domluvit i zápůjčku toho nejlepšího co do této desky osadíte, i9-11900K společně s vodním chlazením od Alphacoolu. Díky tomu budu moci náležitě otestovat schopnosti desky do úplného maxima.
Intel Z590
O této „nové“ platformě jsme již mluvili a na webu máte už otestováno několik desek. Ve své podstatě je Z590 upravený Z490. Samotný čipset ovšem stále neumí PCIe 4.0, má linky jen PCIe 3.0 a dá se tak srovnávat výbavou s AMD B550, nikoli s X570 se kterým by měl přitom soupeřit. AMD X570 je stále jediná platforma střední cenové třídy na trhu, která plně na všech linkách (CPU i čipsetu) podporuje PCIe 4.0 formát. Nicméně stejně jak u AMD B550, tak i Intel Z590 přichází s možností na základní desce mít 20 linek PCIe 4.0. Nesouvisí to ale se samotnými čipsety, jako z konkrétních procesorů, které musíte do desek osadit, abyste měli skrze ně tenhle 2x rychlejší formát, než je pomalé PCIe 3.0.
Pokud chcete mít PCIe 4.0 na platformě Intel, potřebujete tedy Z590 desku, ale hlavně potřebujete nový Intel „ROCKET LAKE“ procesor. Tedy (snad) poslední 14nm generaci procesorů Intel a to sérii Core 11000 v čele s 8jádrovým Core i9-11900K. Desky Z590 stejně jako Z490 podporují i stávající COMET LAKE, tedy Core 10000 sérii procesorů, ale vždy jen s PCIe 3.0 linkami. Jen kombinace Z590 + ROCKET LAKE bude mít PCIe 4.0. Současně je na místě říci, že tímhle by měla LGA 1200 platforma skončit. ROCKET LAKE a Z590 jsou konečná, poslední generace téhle platformy. Nástupce v podobě letošních 10nm procesorů ALDER LAKE už zamíří do zcela nové Z690 platformy s LGA 1700 paticí.
Biostar Z590 Valkyrie
Tahle konkrétní deska představuje to nejlepší, co výrobce BIOSTAR dokáže nabídnou a chce se tak srovnávat s mnohem většími konkurenty. Určitě není zaměřena na co nejlepší poměr cena/výkon, od toho máme modely GTA a GTQ. Výrobce se viditelně při návrhu desky hodně inspiroval svojí konkurencí a po vzoru STRIX a AORUS má deska dokonce z druhé strany PCB velký plech, který zabraňuje prohýbání PCB a také pomáhá chladit VRM kaskádu na základní desce.
Pokud se podíváme, co tato deska nabízí, je toho opravdu hodně. Deska je vybavena silnou 90A 21+1 fázovou napájecí kaskádou. To je ale téměř nutnost, protože nové procesory ROCKET LAKE jsou velmi neefektivní a velmi náročná monstra, i když výkonu moc nemají. Výrobce neopomněl ani kvalitu PCB desky, to nese 8 vrstev. To by mělo pomáhat k lepší účinnosti a také lepšímu chlazení desky samotné. Není žádný problém do této desky osadit i nejvýkonnější model Intel i9-11900K. Rozhodně nebude i problém tento procesor využívat v režimu překračování boostu, co jen chlazení dovolí.
K celkovému dojmu dopomáhá i masivní chlazení napájecí kaskády a samotného čipsetu. Celá deska je doslova obrněna, a dokonce má i kovovou pasivní výztuž z druhé strany, která zároveň dopomáhá k nižším teplotám. Deska má 3x PCIe x16 4.0 sloty a k tomu tři sloty M.2 PCIe, z nichž ten horní má podporu pro ultra rychlé NVMe SSD disky podporující PCIe 4.0, díky tomu dosahuje přenosová rychlost až 7,5GB/s dle použitého modelu.
Ve výbavě nechybí rychlá 2,5Gbit síťová karta, nechybí USB 3.2 Gen2 typu C. Jsou zde i základní prvky pro přetaktování, dostatek konektorů pro chlazení a RGB a k tomu samozřejmě odpovídající SW podpora. Deska má dokonce i duální BIOS. Pro lepší přehled, co se na desce během nabíhání děje slouží POST display. Ten je kolikrát velmi nápomocen, například pokud ručně ladíme procesor, nebo paměti. Na zadním panelu najdeme i dva konektory pro Wi-Fi antény, ovšem na základní desce přítomna není. Je zde pouze připravený slot, do kterého se musí Wi-Fi karta dokoupit.
Nechybí pochopitelně i kvalitní zvuková karta s pozlacenými konektory a optickým výstupem. Výrobce osadil desku kvalitním zvukovým čipem Realtek ALC 1220. Bohužel údaj o odstupu od šumu výrobce neuvádí. Dá se očekávat, že bude podobný, jako u základních desek konkurence, kde použili stejný čip.
A jak si tedy tahle luxusní Z590 deska vede v praxi? Pojďme se na to podívat …