Strana 4 z 7
- ASUS MAXIMUS X38 - základní deska
Když už jsme se prohrabali všemi obaly, podívejme se na to nejdůležitější, co balení obsahuje. Základní desku ASUS Formula Maximus SE. Neočekáváme nic než špičkové zpracování ...
(pro zvětšení kliněte na obrázek)
Na první pohled nás ASUS rozhodně nezklamal. Snadno identifikujeme příslušníka rodiny základních desek Republic of Gamers. Černé PCB, měděné chlazení s integrovaným vodním blokem na čipové sadě a excelentní provedení ...
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Pokud jde o layout, tak bohužel na první pohled hned vidím problém. Dva sloty pro grafiku jsou sice fajn, ale trochu nechápu, proč mezi nimi udělal ASUS takového prostoru a nacpal mezi ně dva dnes nepotřebné sloty PCIex1.
Pokud totiž budete chtít využít i druhý slot grafickou kartou, nejspíše přijdete o jeden ze dvou slotů PCI. Škoda, že ASUS nepřehodil druhý PCIeX16 nad třetí PCIex1. Tradičně jsou sloty pro paměti posunuty až příliš dolů a při osazení delší grafické karty nelze úplně pohodlně odemknout zámky a vyměnit operační paměti, ale není to zase takový problém, jako u jiných desek, kde jsou ty zámky narvány takřka pod tu grafiku.
Pokud se jedná o výbavu, tak 6xSATA dnes není omračující počet, pochválit výrobce ale musíme za natočení konektorů. Stejně natočený je i IDE, i když to je dnes již poněkud archaická záležitost. Ještě archaičtěji působí FDD konektor. Bohužel je to stále standardní vybavení všech, i těch nejdražších základních desek.
(pro zvětšení kliněte na obrázek)
Napájecí konektory jsou dva, 24-pin a 8-pin. Umístění není špatné, ale v případě 8-pin mohlo být lepší. Přítomno je neuvěřitelných 8 konektorů pro připojení chladičů a ventilátorů. Nedostatkem tedy v této oblasti trpět určitě nebudete ...
Když už jsme u toho chlazení, musíme pochválit, že chlazení na této desce proti dřívějšku zhublo. Už to nejsou zbytečná kila mědi. Chlazení je ale povedené, pěkné a účinně chladí vše, co na desce chlazeno má být. Integrovaný vodní blok je spíše zajímavost pro extrémní přetaktovávače. Chlazení pak v kombinaci s hliníkovou částí zasahuje až na zadní stranu desky.
Pohled na zadní stranu s výstupy odhaluje, na co se může případný majitel desky těšit. Určitě nebude mít nedostatek USB, který je hned 6x + 2x na přídavném zadním panelu. Celkem nalezneme toto:
- 1 x PS/2 Keyboard port(purple)
- 1 x Optical + 1 x Coaxial S/PDIF Output
- 2 x LAN (RJ45) port
- 6 x USB 2.0/1.1 ports
- 1 x IEEE1394a port
- 1 x Clr CMOS switch
Tím se dostávám ke specialitám této základní desky. O vodním chlazení již víme, další specialita na nás čeká právě nazrní straně. Taktovači jistě ocení tlačítko ClrCMOS -Již žádné hrabání po desce!
Na samotné desce nás zaujme další přepínač nazvaný CLRTC_SW. Je to vlastně jakýsi zámek zadního CLR. Pokud ho vypnete, tak zadní nefunguje. To je celkem užitečné opatření, proti nechtěnému vymazání nastavení BIOSu, které jste pracně testovali a zkoušeli.
K výbavě každé lepší základní desky určené pro taktování neodmyslitelně patří tlačítka reset a power přímo na základní desce. Kromě dalšího obsahuje testovaná deska i diody k indikaci nastavení úrovně napětí na pamětech, jižním můstku, procesoru i čipové sadě. Tři barvy, podobně jako na semaforu.
ASUS MAXIMUS je deska postavena pro náročné uživatele a aspiruje na příčky nejvyšší. Jak se jí to daří, se dozvíme v dalších dvou kapitolách ...
|