Strana 6 z 9
- Asus Sabertooth X58 - Testovací sestava a testy
Asus Sabertooth X58 jsme otestovali na následující konfiguraci. Procesor, který jsme použili pro naměření výkonu a také zjištění OC potenciálu desky byl Intel Core i7 920 v revizi D0. Chlazen byl vysoce výkonným chladičem Noctua NH-U12P v nové Special Edition 2. Chladič byl ofukován dvojici chladičů Xilence o průměru 120mm. Operační moduly jsme použili tři a to přesněji trojici 2GB pamětí na frekvenci 1866MHz s CL8 časováním. S těmito Corsair Dominator pamětmi jsme provedli testy a měření spotřeby. Pro účel testu jsme je měli podtaktované na 1600MHz s CL8. Operační paměti byly ofukovány vysoce hlučných chladičem Corsair Airflow pro Core i7 platformu. Grafická karta nám opět pro všechny testy posloužila ATI Radeon EAH5850 s 1GB paměti. Kartu jsme pro účel testu použili na základních frekvencích respektivně, na referenčních taktech. ATI Radeonu HD 5970 na fotce a GTX 480 ve videu testovací sestavy se nelekejte. Vzhledově nás již Radeon HD 5850 omrzel, tak jsme se rozhodli trošku zpestřit snímky testovací sestavy. Pevný disk byl použit jako vždy značky Seagate s kapacitou 500GB a 32MB cache paměti. Sestavu napájel zdroj od společnosti Corsair, HX1000 s výkonem slušných 1000W. To vše jsme osadili do prostorné Big-Tower skříně s názvem Armor. Pro testy jsme využili operačního systému od Microsoftu a to přesněji Windows 7 v 64bit Ultimate edici.
A přibližně nějak takto vypadá základní deska ve skříni, když je osazena Radeonem HD 5970 2GB.
Základní deska je to krásná, ale je ještě krásnější, když je osazená v pěkné skříni a osazena výkonnými komponenty. Dnes přiložíme dvě videa testovací sestavy, ať víte, jak deska působí, když je osazena nenasytnou Fermi a nebo dvojicí "topivých" HD 5970.
Takto vypadá sestava, když je osazena jednou GTX 480 od společnosti Asus.
Co může být zajímavější než Fermi osazena v Sabertoothu? No přece Sabertooth osazený dvěma Radeony HD 5970 v Quad CrossFireX!
Ano je to neustále o tom samém. Naměřené výsledky se zcela neliší a jsou totožné. Testovat výkon základní desky není nic zábavného a nemáte z toho tak dobré pocity jako při testování výkonu grafické karty. Stejné čipsety prostě nemůžou podávat nějak extrémně rozdílný výkon a tím pádem není testování výkonu, až tak zábavné. Čemuž se, ale nemůžeme divit, když procházíme neustále stejné lokace a dosahujeme stejných FPS. Porovnávat si naměřené rozdíly v rámci tří procent je přitažené za vlasy. Už jen kvůli tomu, že ty rozdíly jsou v drtivé většině případů pouhé odchylky při měření, kterým je nemožné se úplně vyhnout.
V aplikacích si Asus Sabertooth X58 obhájila své jméno a drží se na tom dobře. Výkonnostně sice nepředbíhá o závratný skok žádnou konkurenci, ale s tím je počítáno. Stejných výsledků jsme dosáhli i v herních podmínkách a naměřené rozdíly, se nijak zásadně neliší. Výkon odpovídá udanému spektru, do kterého je produkt řazen a zcela jistě budete s Asus Sabertooth X58 v oblasti výkonu nadmíru spokojeni. Zvláště, když využijete možnosti zapojení dvou grafických akcelerátorů do multi-GPU režimu.
|