Strana 3 z 6
- DFI LanParty UT P35-TR2 - deska
Samotná základní deska DFI je určitě velmi efektní a není to žádná šedá myš. Tuhle desku lze celkem bezpečně identifikovat podle barvy v záplavě jiných. UV úprava je u DFI už standardem. Jak je na tom ale výbavou, rozvržením a zpracováním?
Co se týká technologického zpracování, tak deska je špička. Nalezneme výhradně kondenzátory nového typu a navíc jich na desce není ani mnoho. Období, kdy se základní desky doslova ježily kondenzátory, už naštěstí minula. DFI u této desky inzeruje tzv. 8-fázové digitální napájení. Co to je? No celkem nic zvláštního a nic co by neměli jiní. Prostě jen zapouzdřené napájecí cívky. Tento typ napájení má už několik základních desek DFI.
K takzvanému layoutu této desky nemám mnoho, co vytknout. Repetivě se drží zažitých kolejí. Snad jedinou významnější bolístkou je první a hlavní PCIe X16 slot pro grafiku. Ten je totiž umístěn tak, že když osadíte delší grafickou kartu typu GF8800GTX, tak už nevyměníte paměti. Zobáčky na paměťových slotech totiž nejdou odemknout. To ale je celkem častý problém základních desek s P35. Mají moc slotů :).
Když už jsme u slotů, tak ty má DFI rozmístěny velmi dobře. První má pod sebou PCie 1x, takže žádná škoda při osazení dvouslotové grafiky. Následuje PCI slot. Při osazení dvěma kartami, například pro CrossFire, přijdeme asi o další PCI. Třetí nám však opět zůstane volný. K dispozici máme ještě třetí PCIex16 slot. Jeho využití je pro grafickou kartu spíše v teoretické hladině. Rozdělení linek mezi PCIe x16 sloty je 16x4(1)x4(1).
Kvalita Layoutu je na vysoké úrovni. Chytré a vhodné je umístění SATA a Ide konektorů. SATA jsou natočeny. IDE, který se dnes ještě sem tam používá je tam, kde by ho člověk čekal. Naopak nepoužívaný FDD zaclání na pro něj dnes co možná nejvhodnějším místě.
Deska nese dnes již standardní spínače Power a reset. Velmi dobré pro testery :). Trochu mě mrzí skutečnost, že DFi stále ještě neobjevilo kouzlo malého modulu pro funkční kablíky od skříně, jako má ASUS. Alespoň jsou zde pěkně barevně označeny.
Kolem procesoru je místa dostatek, nic zde nepřekáží osazení ani rozměrnějších chladičů. Paměťové sloty jsou v dostatečné vzdálenosti, aby nekolidovali s chlazením procesoru, protože jak víme, mnohé špičkovější moduly je nutné již chladit. Deska je samozřejmě typu DDR2 ...
Pokud se divíte, kde je zvukovka, tak Karajan modul, který jsme vídaly na deskách DFU doteď se nám trochu přejmenoval a změnil. Nově mu DFI „nadává" Bernstein audio module a nese následující:
- - Realtek ALC885 8-channel High Definition Audio CODEC
- - Center/subwoofer, rear R/L and side R/L jacks
- - Line-in, line-out (front R/L) and mic-in jacks
- - 2 coaxial RCA S/PDIF-in/out jacks
- - 1 optical S/PDIF connector
- - 1 CD-in connector
- - 1 front audio connector
- DAC SNR/ADC SNR of 106dB/101dB
- Full-rate lossless content protection technology
Pokud vás zajímá, jak se to celé připojuje, tak samotný modul prostě připevníte jako rozšiřující kartu, ale nenese žádný slot na přímé osazení na desku. Musíte jej připnout audio kabelem. Ten je umístěn přibližně uprostřed v prostoru mezi sloty a tak je celkem výběr, kam ten zvukový modul nacpat. Jeho kvalita je ale naprosto běžná integrovaná zvuková karta, nic extra.
A dostáváme se k poněkud kontroverzní záležitosti. Zadní výstupy téhle desky. Asi mi dáte za pravdu, že na první pohled tak chudé zadní příslušenství nemá ani low-endová základní deska. Prostě místa je poskrovnu, většinu ho zabírá pasiv. Najdeme tak jen to důležité, jako PS2, dvě LAN, 6x USB a 1x IEEE 1394. Zvukové výstupy máme na modulu, nic jiného však ani moc nepotřebujeme. Mnohé tedy trochu zklame absence eSATA, ale ani to není zase tak stěžejní záležitostí. Na pohled tedy málo, ale když to vezmeme kolem a kolem, nic co by vyloženě chybělo nechybí.
Představení téhle základní desky tak máme za sebou, podívejme se na praktické zkušenosti, tedy BIOS a přetaktování ...
|