Strana 3 z 6
- DFI Lan Party UT 790FX-M2RV - Základní deska
Z veškerého balení a příslušenství nás samozřejmě nejvíce zajímá základní deska. Nová DFI Lan Party vypadá jak se sluší a patří. Opět UV reaktivní zpracování plastových slotů, konektorů a rámečků. Minimalistické chlazení a kvalitní elektronické součástky.
Jako první se podívejme na rozmístění jednotlivých prvků. Snad jedinou podstatně věcí, kterou bych desce vytkl je vzdálenost mezi paměťovými sloty a paticí procesoru. Obávám se, že mnohé velké chladiče, což jsem si bohužel v praxi ověřil, se dostanou, mírně řečeno, velmi natěsno s paměťovými moduly. Přitom by nemusel být problém posunout patici procesoru více vlevo.
Dvě další výtka pak jsou celkem maličkosti. Nevhodně umístěné je třetího a čtvrtého napájecího konektoru desky. Ty však nejspíše slouží jen jako stabilizační při zapojení více grafických karet. Malou výtku směřuji k nenatočení IDE konektoru, když už si výrobce dal tu práci osadit otočený SATA i FDD.
Jinak preciznímu rozmístění jednotlivých prvků na desce není co vyčítat. Deska obsahuje tři sloty PCIeX16, což je až až. Neumožňuje tak sice QuadCrossFire osazení čtyř karet ATI, ale pro to bude plakat skutečně jen pár lidí. Důležité je, že deska podporuje CrossFire dvou karet v plném režimu obou PCIExpress 2.0 slotů, tedy 16 a 16 linek. Při zapojení tří grafik do 3-way CrossFire je pak rozložení linek 16x8x8. DFI také uvádí možnost zapojení 2 karet do CrossFireX + jedné PhysX. Toto zapojení funguje také jak 16x8x8 linek. K dispozici dále máme velmi vhodně umístěny PCI sloty a jeden PCIx4. Deska disponuje celkem 6 SATA porty, což není na high-endovou desku dnes bůhví jak omračující hodnota, na druhou stranu bohatě dostačující. FDD i IDE konektor jsou standardním vybavením. Deska disponuje deseti USB konektory.
Pokud bych se měl věnovat zvláštnostem v provedení této desky, tak je to určitě chlazení, o kterém už jsme ale dnes hovořili. Jen řeknu, že ten rozšiřující pasiv je pro běžné užívání naprosto zbytečný. AMD790FX je velmi chladný čipset v porovnání s některými jinými čipovými sadami. To málo hliníku, které je na desce přítomno, na jeho uchlazení v běžných podmínkách bohatě stačí. Rozhodně musím pochválit upnutí, které je realizováno šroubky a matičkami, žádné plastové vtípky.
Desky DFI jsou tradičně orientovány na uživatelé, kteří taktují. Již standardním vybavením špičkových desek DFI je tedy tlačítko start a restart na desce a segmentový provozní display. Jako majitel této desky nebudete nikdo trpět nedostatkem konektorů pro ventilátory a chladiče. Deska jich má celkem šest.
Pohled na zadní stranu pak odhalí poněkud méně konektorů, než na co jsme zvyklí u jiných desek. To je dáno tím, že DFI zadní panel začlenilo do systému chlazení, čimž přišlo o možnost osadit starší COM a LPT port. To nás ale většinu nemrzí a pokud někoho ano, tak COM má deska na sobě a lze ho zakoupením příslušného rozšiřujícího modulu získat. Zvukové výstupy se pak nacházejí na zvláštním modulu. Deska pak disponuje 2xPS/2, 6x USB, 2x LAN a 1x1394. Jediné, co by nás mohlo trochu mrzet je absence eSATA, které nenalezneme ani jako rozšiřující modul v balení.
|