Exkluzivně: Gigabyte EP45-DS4 – Intel P45 pro mainstream Tisk E-mail
Napsal Budy   
Úterý, 15 červenec 2008
Přejít na obsah
Exkluzivně: Gigabyte EP45-DS4 – Intel P45 pro mainstream
Gigabyte EP45-DS4-Deska
Gigabyte EP45-DS4 - Bios určený pro OC
Gigabyte EP45-DS4-testovací sestava a testy.
Gigabyte EP45-DS4-přetaktování a teploty
Gigabyte EP45-DS4-závěr

 

 

 

 

 

 

  • Gigabyte EP45-DS4-Deska

  Testovaná Gigabyte EP45-DS4 k nám dorazila jen jako ES verze, (inženýrský vzorek) bez krabice. Takže dnes se ke vší smůle můžete kochat pouze samotnou základní deskou a jejím doufejme, že kompletním příslušenstvím.

deska

   Deska je to velice pohledná a v nezměněném charakteristickém stylu a střihu, jak již bývá u firmy Gigabyte zvykem. Layout samotné desky je jeden z nejlepších, co jsem měl možnost zatím vidět. Jestli deska je i tak kvalitní a "výkonná" jak vypadá na první pohled, si ověříme o pár kapitol dále. Deska je standardních rozměrů standartu ATX. Disponuje třemi PCI-Express sloty, první je 16x , v případě osazení Crossfire-X combinace, linky jedou v 8x8 a třetí PCI-Ex.4x modu. Deska je PCI-EXPRESS 2.0 kompatibilní, což využijí majitelé nejnovějších grafických akcelerátorů, jak od firmy NVIDIA, tak od firmy AMD(ATI). S osazenými grafickými kartami AMD-ATI však máme možnost seskládat je do systému ATI CrossFire, který čipová sada P45 podporuje. Zájemci o SLI mají smůlu.

foto7

   Samotný Layout desky je již poměrně nadstandardní. Podívejme se na zadní stranu desky. Deska nese dva síťové adaptéry (RJ-45 LAN Port), které jsou schopné přenosu až 1Gbps dat. Jako další zde máme klasické PS2 konektory, jeden pro myš, druhý pro klávesnici. To napravo vedle PS2 konektoru pro myš je optický S/PDIF koncový konektor. To pod ním je také S/PDIF konektor, jenže je coaxiální. Mezi optickým S/PDIF konektorem a sítovým adaptérem se nachází dva IEEE 1394a porty. Dále zde máme celkem 8 USB konektorů, což je slušná úrodička. A to poslední, co jsme ještě nejmenovali, jisto jistě všichni znáte, ano jedná se o konektory pro vaše reproduktory s integrované zvukové karty.

foto5

   Nyní bychom se mohli zaměřit na prostor kolem patice procesoru a chlazení desky. Procesor je možno napájet 8pinovým konektorem, což ocení zkušení overclockeři. My jsme na test použili zdroj od firmy Corsair s modelovým značením  HX1000 1000W, který 8fázovým napájením procesoru disponuje, takže i tuto "vymoženost" jsme mohli vyzkoušet, a musím konstatovat, že se opravdu hodí. Chlazení desky je totožné s tím, co tato firma montovala a montuje na základní desky s čipsetem X38/X48. Desku je schopno důstojně uchladit, více o teplotách a chlazení desky si řekneme v odstavci v kapitole o přetaktovacích schopnostech.

foto3

  Jak jsem již říkal, deska má 3 PCI Express sloty, v případě osazení jedné grafické karty jede na plnou rychlost ve formátu PCI Express 2.0 s plnými 16 linkami v případě osazení dvěma grafikami tak, každé z horních dvou linek jede "pouze" 8x8, ale musím vám prozradit, že na výkon to nemá vůbec žádný vliv (tedy alespoň ne ve hrách které jsem měl možnost kvůli časovému presu stihnout). Linky jsou standartu PCI Ex. 2.0 a rozdíl mezi 16x16 a 8x8 je + - 5 až 10%. Předchozí desky s čipsetem P35 byly pouze PCI Express 1.1 což s možností zapojení CF v režimu 16x4 byla opravdovou brzdou.

foto10

   Třetí grafický slot na EP45-DS4 jede pouze na 4 linkách, což vzhledem k tomu, že je PCI Express 2.0 není až tak špatné a jeho přenosová rychlost není vůbec špatná. Jaký to bude mít vliv při osazení třech grafických karet HD 4870 si nejsem jist, ale pro všechny grafické karty minulé generace je momentálně i toto dostačující.

foto8

   Na této desce mě zaujala jedna věc, která se na mainstreamových deskách moc často nevidí. Jedná se o "startovací čudlíky", které až do nedávna se osazovaly jen na desky mířené do toho nejvyššího, a tedy i nejdražšího segmentu trhu. Při testovaní se jedná o velice dobrou věc, kterou musím pochválit. Tímto se Gigabyte opravdu vyšvihl. Přesto jsou to staré známé a viděli jsme je již dříve na výrobcích konkurenční společnosti ASUS.

foto4

    A na samotný závěr vzhledového seznámení s touto deskou, máme tady pohled na příslušenství této desky. Příslušenství mi přijde jako lepší standard. Jako příslušenství k desce dostanete: Uživatelský manuál, krytku na Layout,čtyři sata 2 konektory,jeden obyčejný IDE konektor a jeden Floppy konektor,redukci pro sata napájení se čtyř pinu na sata2 a přídavné E-SATA.

foto9

Deska je vyrobena z kvalitních elektrosoučástek, ale to už je u Gigabyte dávno známá věc. Představení desky tedy máme úspěšně za sebou a pojďme se podívat, jak tahle modrá kráska funguje ...



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 85x
Komentářů: 0
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1672x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1833x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3924x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1299x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1267x
Komentářů: 1