Strana 2 z 6
- ASUS P5Q PRO balení a výbava desky
Začněme tím, co nám výrobce nabízí a jak deska přijde. Nejdříve se tedy podívejme na utility a vymoženosti, které ASUS na tuto desku umístil.
Již z dřívějších recenzí víte, co je ASUS EPU. Je to čip, který se stará o napájení procesoru a jeho regulaci podle zátěže. Tím by měl šetřit energii. V praxi to sice funguje, ale přínos není kdoví jaký, ostatně procesory sami mají vlastní šetřící funkce v sobě.
Se základními deskami s čipovou sadou P45 ale přichází druhá generace EPU. ASUS vylepšil, co se dalo a tentokrát už EPU neřídí a nemonitoruje jen procesor. ASUS se rozhodl, že funkci EPU a šetřící funkce dopřeje i čipové sadě, pamětem, grafice, pevným diskům a ventilátorům v PC.
Jinými slovy by EPU 6-Engine mělo zajišťovat hlídání všech komponent v PC, jejich monitoring a případně, pokud by nebyl vysoký výkon zapotřebí snížit napětí, tím i takty jednotlivých částí a tím ušetřit nějaké ty Watty na spotřebě. Takhle nějak si představuje ASUS, že to funguje:
Jak se tento systém bude nebo nebude projevovat, můžeme sami jako uživatelé ovlivnit v zajímavém a přehledném systému nastavení. Na rovinu ale musím říci, že všechny tyto funkce už jsou dlouho známé a zajišťují si je buď samotné komponenty jako v případě CPU a GPU, kdy se v nízké zátěži regulují napětí i takty nebo se režimy řízení spotřeby, napájení, či otáček ventilátorů regulují přes různé čipy, software i třeba samotný operační systém. ASUS tedy jen spojil všechno tohle dohromady a snaží se funkci všeho vylepšit v jediném systému. Snaha je to jistě chvályhodná, ale bohužel jsem v praxi nezjistil ve spotřebě výraznou změnu proti standardu, kdy se jednotlivé části desky regulují běžně automaticky sami. Bereme to tedy jako zajímavou invenci a příslib do budoucna a pěkný software oceňujeme z hlediska snadného nastavení.
Mezi další zlepšováky patří přítomnost čipu na desce, který má v sobě integrovaný operační systém na bázi linuxu. Aniž byste tedy museli cokoli instalovat, či najíždět do klasického operačního systému, za 5 sekund se můžete ocitnout v prostředí tzv. ASUS Express Gate, kde můžete využívat internetový prohlížeč nebo Skype a další věci. Tenhle systém má sice omezené praktické využití ale mohou nastat i chvíle, kdy ho oceníte. Podle ASUSu by to mohlo vypadat takhle nějak:
Zajímavou funkcí je i Drive Expert, která by měla umožnit v případě, že budete chtít automatickou rychlou zálohu vašeho pevného disku na jiný pevný disk. Jedná se vlastně o jakýsi RAID1, akorát se nemusíte pachtit se žádným nastavováním, vše stačí aktivovat speciální položkou v daném softwaru a je to. Tato funkce náleží jen dvěma konektorům SATA na desce, jako využití mě třeba napadá situace, kdy pomocí eSATA připojíme jeden externí disk a uděláme kopii dat z disku v PC.
- Balení a příslušenství ...
Pokud jde o balení základní desky ASUS P5Q PRO, tak jedná se o klasiku. Žádné experimentování. Pěkná kartonová krabice a uvnitř to základní a využitelné.
V příslušenství najdeme celkem 4x SATA, 1x dvojité SATA napájení, 2xIDE kabely, praktický briket s 1x eSATA a 1x FireWire. Najdeme i kvalitně zpracovaný zadní plechový kryt s odhlučněním. Samozřejmě opět jsou zde přítomné jednoduché a geniální Q-connectory. Nechybí ani návod a CD s ovladači.
Ohledně balení a příslušenství tak nelze základní desce ASUS P5Q PRO cokoliv vyčítat a nemáme pocit, že by na nás ASUS zbytečně šetřil a něco nám chybělo. Podívejme se teď na samotnou základní desku ...
|