Strana 3 z 6
Podívejme se na to, co nás nejvíce zajímá. Základní deska ASUS P5Q PRO. Deska je to celkem jednoduchá s dobrým uspořádáním a kvalitním provedením.
Při zběžném ohledání nemůžu najít nic, co by se desce dalo co do uspořádání a layoutu vytknout. Kolem patice procesoru je dost místa. Chlazení čipové sady není nijak přehnaně přerostlé a na čipovou sadu s přehledem stačí.
ASUS udává, že deska má 8-fázové napájení CPU. Dále vidíme, že deska má dvou fázové napájení i pamětí a čipové sady. Celkově bych si tedy o stabilitu desky nedělal žádné obavy. Napájení desky obstarávají klasicky 24pin ATX a 8pin ATX 12V. Zajímavé jsou jumpery všude možně po desce, které řídí napájení USB buď pevně na 5V nebo jsou řízeny 5VSB.
Co se týká výbavy desky, tak si opět asi nikdo stěžovat na nic nemůžeme. Deska obsahuje 8x SATA, z toho 6 jich přísluší k jižnímu můstku a dva jsou tradičně záležitostí přídavného čipu, kvůli jistotě a také disponují onou funkcí ASUS Drive Xpert.
Deska obsahuje celkem 12USB konektorů. Z toho jich je 6 na zadní straně desky u výstupů a dalších 6 se nachází na desce jako možné rozšíření. Ze starších konektorů deska podporuje jen COM, který je přítomen na desce jako možnost rozšíření. Na desce najdeme celkem čtyři konektory pro ventilátory, což je dostatečný počet.
Zajímavé je to kolem rozšiřujících slotů. Mezi dvěma PCIE x16 sloty vidíte čipy, které se starají o inteligentní rozdělení linek, což je největší změna proti P35 deskám. Deska podporuje zapojení karet AMD ATi CrossFire a ty jsou od sebe dostatečně vzdáleny pro dobré chlazení. Při tomto osazení nepřijdete o žádný ze dvou PCI slotů a zůstane vám jeden ze tří PCIe x1 slotů.
Celkově nemáme základní desce ASU P5Q PRO příliš co vyčítat. Kvalitní Layout, kvalitní zpracování, inteligentní návrh, prostě vše, co požadujeme je přítomno a na svém místě. Tak to má ostatně nějak vypadat automaticky. Jedinou výtku bych možná měl k přítomnosti jen jednoho LAN konektoru.
|