Strana 1 z 5
- GIGABYTE AB350-Gaming 3 – TEST nejzajímavější
základní desky na trhu! Aneb jak AMD válcuje Intel
Dnes se podíváme na desku, která v kombinaci s RYZEN CPU dělá dnešní Intel naprosto nezajímavým. Procesory rozhodně nemohou fungovat samotné, potřebují i základní desku, takže když počítáme poměr cena-výkon CPU, vždy bychom měli započítávat i srovnatelně kvalitní základní desky pro srovnávané čipy. A zde jsou mezi současnými AMD AM4 a Intel LGA 1151 podstatné rozdíly. Když k tomu ještě připočteme ceny procesorů a fakt, že do AM4 můžeme osadit 4jádrové, 6jádrové, ale také 8jádrové procesory s výkonem TOP highendu Intelu pro ultra high end platformu X99/X299, zatímco pro mainstreamovou Intel Z270 platformu není nic lepšího než slabé 4jádro, začínají být věci teprve zajímavé.
Intelu nepomáhá ani jeho politika omezování, kdy pokud chcete jakkoliv taktovat, musíte si koupit dražší (a nevýhodné) procesory i5-7600K nebo i7-7700K, a k nim ještě slušnou Z270 desku, protože s levnějšími deskami s čipsety B250 taktovat nejde vůbec. AMD na druhou stranu prodává všechny RYZEN procesory odemčené a taktovat můžete vše bez omezení jak na X370 deskách, tak na levnějších B350 deskách.
A dnes se podíváme na základní desku s B350 čipsetem, která v kombinaci s RYZEN 5 a hlavně RYZEN 7 dělá z nákupu současné Intel LGA 1151 platformy s Core i5/i7 procesory vyloženě důvod nechat se hospitalizovat v blázinci. Proč? GIGABYTE AM4 AB350-Gaming 3 stojí 3050 korun, což je o 500 korun méně, než plně kvalitativně, schopnostmi a výbavou srovnatelná deska pro Intel (GIGABYTE Z270-Gaming K3 - Intel Z270) jež stojí 3550 korun. Připočíst k tomu musíme i ceny a výkony dostupných CPU.
S Intelem máte na výběr jen mezi i5-7600K nebo i7-7700K (pokud chcete nejlepší výkon a možnost taktovat). S AMD máte ale na výběr výkonnější procesory a to RYZEN 5 1600/1600X nebo RYZEN 7 1700 za podobné ceny. Jenže výkonem jsou úplně jinde a když sečtete ceny CPU a desky a vypočítáte poměr cena/výkon, tak za současných podmínek nemá Intel co nabídnout. Nemá naprosto nic, ani výkon, ani efektivitu, ani dobrou cenu. Právě možnost osadit si velmi výkonný RYZEN 7 na cenově dostupnou desku a neobětovat tomu v podstatě nic z možností, které se nabízí, je velmi zajímavá.
- GIGABYTE AM4 AB350-Gaming 3
Dnes testovanou základní desku považuji za nejzajímavější základní desku na trhu. Důvodem je její nízká cena v kombinaci s velmi slušným zpracováním, výbavou a skutečnou podporou výrobce! Tahle deska je pro mě současný etalon nejlepšího poměru cena-výkon na poli základní desek.
Spousta lidí nechce utrácet za základní desku hodně (kdy někteří šetří až moc), nicméně výrobci nabízí dražší modely obvykle vybavené extrémně silnými kaskádami, speciálními prvky elekroniky, extrémní ochrany PCB, hromadou nadstandardní výbavy a dalších věcí, což výrazně desky prodražuje a přitom 90% uživatelů ty prvky vlastně nepotřebuje natož aby je využila. Sice je jako nadšenci milujeme, ale prostě realitou je, že je málokdo vážně využije. Dnes prezentovaná deska je na tom jinak. Nabízí v nejzákladnější formě, ale ve slušné kvalitě vše, co je třeba. Nešetří zásadně přitom na žádném prvku, který běžný uživatel bude skutečně používat a nabízí velmi dobrou podporu aktualizovaných BIOSů, což už se u levných desek moc často nevidí.
Pozor, na trhu má Gigabyte ještě názvem i vzhledem podobný ATX model, který se jmenuje jen AB350 GAMING a stojí pouze o 300 korun méně, ale tam se už šetří na výbavě, hlavně na zvuku i kvalitě některých prvků a jejich zpracování. Úplně stejně je na tom bohužel i AB350M Gaming 3 (mATX), u které to hlavně zamrzí, protože solidní deska této velikosti tak na trhu stále chybí.
V čem se od nich AB350 GAMING 3 liší? Má lepší výbavu, především mnohem lepší integrovaný zvuk, zatímco levnější řešení a bohužel i drtivá většina B350 desek na trhu, má jen starý a nekvalitní ALC887/892 kodek, tato deska používá ALC1150 s posílením, tedy stejné řešení, jaké mají i high end desky! Rozdíl je naprosto zásadní. Deska má také o něco lepší zpracování, kvalitnější úpravu PCB i některých prvků elekroniky, fyzické zesílení slotů a dovolila si přidat i pár RGB prvků podsvícení. To vše stojí sice o něco málo více, ale výsledná cena je skvělá. Existuje nyní pouze jediná na trhu nyní dostupná podobná B350 deska na trhu, a ta je nezanedbatelně dražší. Ostatní B350 desky vždy na něčem šetří, ať už na zvuku, zpracování některých prvků desky atd. U některých je pak problém s například použitím rychlejších pamětí atd.
U této desky však díky dobré podpoře, kdy Gigabyte už nabízí i beta bios s AGESA 1.0.0.6, tedy širokou podporou i HYNIX DDR4 pamětí i vylepšení výkonu RYZEN jako celku, je však vše v pořádku. A nemá žádný problém s přetaktováním RYZEN 7 procesorů na 4GHz. To vše za 3 tisíce korun … 8jádrový procesor se srovnatelným výkonem v případě Intelu vás vyjde 20-30 tisíc a deska (X99/X299) pro něj tak na 6 tisíc a přímo konkurenční Intel LGA 1151 mainstreamová platforma nemá nic, co by srovnatelného mohla proti AMD nabídnout. Zdálo by se, že na trhu je tak jasno a prodeje podle toho musí vypadat. Lidi přeci nejsou hloupí ….
Inu, to je téma na jiný článek. Dnes se podíváme na jeden z důvodů, proč je AMD platforma dnes tam, kde je …
|