Strana 6 z 6
V případě již dříve testované ATX verze AB350 GAMING 3 zůstává hodnocení, kdy za současných 2750 korun, jde o skvělou dobře vybavenou, a hlavně cenově přístupnou desku. Takže pokud chcete něco podobného ve velikosti ATX, je tato výborná volba. Pozor, existuje ještě lacinější AB350 GAMING bez 3 v názvu, která má výrazně fyzicky jednodušší zpracování, a i horší některé prvky výbavy. Je levnější, kdy však za 2300 korun si nemyslím, že za ušetřené peníze stojí vyloženě. Bohužel však právě z této levnější ATX varianty vychází dnes testovaná mATX verze, kterou ale z nějakého matoucího důvodu Gigabyte označilo jako GAMING 3!
- Gigabyte AB350M GAMING 3 (mATX)
Na tomto modelu mě vadí označení GAMING 3. Vůbec GAMING bych u této desky moc nepoužíval. Výbavou tento model evidentně míří do firemních PC, kdy množství prvků prehistorické výbavy trochu zaráží. Kvalitativně je to už v podstatě low end (a to existují ještě lacinější verze). Z hlediska výkonu je ovšem OK, zvládá vše, včetně přetaktovaného RYZEN 7 1800X, takže asi nemohu mít námitky. Taktování je slabší, ale zase, jde to, chlazení kaskády i čipsetu je minimalistické, tak pozor na to, pokud byste měli skříň bez větrání. Dává 3200MHz na pamětech, za ty peníze to určitě není špatné.
Cena desky 2150 korun hovoří jasně. Pokud chcete používat integrovanou zvukovku, budete zklamaní, protože používá staré ALC887 řešení místo výrazně lepších ALC 1150/1220, což je hodně znát na kvalitě zvuku atd. Absence USB Type-C nepotěší a chybí DisplayPort. Obecně vzato jsem zklamaný, že Gigabyte prostě nemá v nabídce skutečně kvalitní a vybavenou mATX desku pod RYZEN procesory, což je více než přešlap. Tahle deska sice funguje, ale prostě není dost dobrá na označení GAMING 3. Kdyby alespoň vycházela z GAMING 3 ATX B350 verze, jak se snaží názvem inzerovat, bylo by to akceptovatelné.
Tohle prostě není Matx ŘEŠENÍ, které bych si nadšeně dal pod RYZEN 5/RYZEN 7, i když jsem si jist, že fungovat to bude. To je tak vše, co můžu k této desce říci. Doufám, že Gigabyte se chytí za nos s tím názvem, a hlavně u chystaných nový X470/B450 desek přijde s pořádnou deskou velikosti mATX, sám mám tuto velikost desek nejraději. Tak snad alespoň kvůli mně ;).
- Gigabyte AB350N GAMING WiFi
Naopak pokud jde o mini-ITX variantu, jsem nadšen! Ano, není to úplně TOP model, kterou nabízí konkurence, ale také proto nestojí vysoko přes 5 tisíc, ale jen 2950 korun vč. DPH, což je super cena. A má všechno, co by měla po všech stránkách solidní mini-ITX deska mít.
Kvalitativně je na tom stejně, jako GAMING 3 ATX verze, fyzické zpracování je dobré, výbava je skvělá, netypické rozmístění některých prvků je podle mě velmi dobré a praktické. Snad jedinou výtku mám k absenci duálního BIOSu (mohl by se hodit), nepotěší absence segmentového displaye a nemá USB Type-C konektor. Jsou zde zkrátka oběti ve jménu opravdu dostupné ceny. Potěší solidní integrovaný zvuk, obecně výkon vzhledem k ceně, solidní možnosti taktování, WiFi/BT v základu a hezký design. A především cena, kdy poměrem cena-výkon fakticky nemá konkurenci.
Samozřejmě nemá extra silnou napájecí kaskádu, ale RYZEN 7 na 4GHz zvládá bez potíží (ty AMD procesory naštěstí nejsou náročné), DDR4 3200MHz na první nastavení také jede, co více si přát? Vzhledem k extrémně omezenému výběru solidních desek ITX pro RYZEN procesory, je super, že tahle za tuhle cenu je opravdu takhle povedená.
Zatímco v případě nabídky mATX desek jsem tedy velice zklamaný, a sice funguje, ale prostě nabídka zaostává, Gigabyte si to alespoň vyžehlilo mini-ITX modelem. Sice nemá úplně TOP výbavu a ultra kvalitu, čemuž by ovšem musela odpovídat i cena. Gigabyte nemá X370 high end ITX model, má však tenhle vynikající mainstreamový B350 mini-ITX model, který právem patří už nějakou dobu k velmi populárním deskám. Za ty peníze těžko něco kritizovat, funguje skvěle, výkon výborný, a i do výkonného PC s RYZEN 7 a high end grafikou se ji nebojím doporučit použít. Gigabyte tedy za AB350N GAMING WiFi dostává hned dvě ocenění.
Za mATX verzi ji ale ocenit nemůžu, už ten název je špatně a jsem zklamaný, že zrovna v mATX velikosti Gigabyte nemá stejně dobré řešení, jako je GAMING 3 v ATX a mini-ITX verzi. Za ty peníze je levná, archaická výbava může někoho zaujmout a evidentně je deska orientována na určitou skupinu uživatelů, kdy o to více nedává GAMING 3 označení smysl. Funguje OK, to je tak vše, co mohu říci. Gigabyte tak snad v dalších měsících uvede nějakou GAMING 3 označení padnoucí verzi mATX, protože ta ji prostě chybí a není z čeho vybírat. Pokud ale chcete kvalitní a cenově dostupné řešení ve verzi ATX a mini-ITX jsou AB350 GAMING 3 a AB350N Gaming WiFi jasná volba!
(Gigabyte AB350N Gaming WiFi - výborná malá deska pod RYZEN)
Za výbavu pro testy děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|