Strana 1 z 5
- Gigabyte AORUS AX370-GAMING 5
– TEST a REVIEW výborné desky pro RYZEN za dobrou cenu!
Opravdu kvalitní a dobře vybavená základní desky za slušnou cenu pro nové AMD RYZEN? Dnes se podíváme na další z novinek platformy AM4 pro nové procesory RYZEN. Tentokrát na jednu z nejkvalitnějších základních desek pro běžné uživatele, ale za dostupnou cenu. Pokud vás netrápí nějaké masivní taktování a nevyhledáváte různé nadstandardní OC funkce, pak by vás mohla velmi zajímat nová GAMING 5 základní deska od GIGABYTE.
Tradičně jeho GAMING 5 řada patří mezi nejzajímavější modely vůbec. GAMING 5 je už dlouhá léta v nabídce společnosti vyšší střední třída, přičemž tyto modely mají kvalitu zpracování nejvyšších modelů, velmi dobrou úroveň výbavy, ale snaží se vše nabídnout i za dostupné peníze. Nejnovější GAMING 5 deska, tentokrát s čipsetem AMD X370, jde přesně touto cestou.
Představovat novou platformu AM4 už dnes nebudeme. Samozřejmě nadále platí, že X370 je nejvyšší čipset a proti B350 má hlavně několik prvků výbavy ve vyšším počtu a obecně se dává na kvalitnější desky.
- Gigabyte AORUS AX370-GAMING 5
Poprvé přichází AORUS řada na AMD platformu. Opět platí, že pokud se vám zdá, že už jste tuhle desku někde viděli, tak pokud patici AM4 prohodíte za LGA 1151 a čipset X370 za Z270, tak je to u nás již testovaná Gigabyte AORUS Z270-GAMING 5.
Opět je tedy drtivá většina desky fyzicky stejná a samozřejmě se liší v platformě a vše, co s tím souvisí. Řadu prvků výbavy tak už vlastně znáte. Osobně považuji tuto edici za nejlepší poměrem cena/ kvalita. Ano, Gigabyte má také v nabídce ještě levnější modely, ale tam už je šetřeno hlavně na kvalitě zpracování, což může být celkem problém, pokud se přeci jen rozhodnete si nějaký ten procesor nataktovat a dlouhodobě to provozovat. Zkrátka a dobře, GAMING 5 tady už o kvalitě lze mluvit a má jí velmi blízko absolutně nejlepším deskám na trhu. Nejde ovšem do extrémů, protože toto není deska určená na extrémní taktování, takže Gigabyte neosazovalo žádné extrémní OC prvky, ani se nesnažilo, aby odolala extrémnímu OC pod dusíkem apod. Tohle je základní deska pro domácí uživatele a počítačové hráče. Údajně by o něco extrémnější zpracování měla mít o malinko dražší, ale téměř stejná verze K7.
K tomu má tedy kromě kvalitního fyzického zpracování, i zpracování elekroniky i odpovídající výbavu. Z té oceňujeme hlavně kvalitní integrovanou zvukovou kartu s výrazným posílením X-Fi.
Nechybí duální LAN (bohužel neumí teaming), M.2 a U.2 sloty s podporou NVMe PCIe Gen3 x4. nechybí ani nativní USB 3.1 Gen 2 včetně Type-C konektoru.
Samozřejmě Gigabyte dbá i na to, aby vše nějak vypadalo. Takže nechybí celkem masivní designové detaily včetně částečného zakrytování. Gigabyte také na desku osadilo několik podsvícených LED zón, které mají plně RGB FUSION nastavení. Nejvýrazněji jsou podsvícené sloty pamětí a LED speciální pruh vedle. Nechybí ani konektor pro připojení dalšího LED pásku.
Ke všemu jsou kvalitní aplikace, monitorování systému a nastavení všeho možného i nemožného. Deska sice sama o sobě nenese žádnou extrémní OC výbavu, leč pár prvků tu je. Přímé ovládání desky, OC režim, segmentový display, duální BIOS s přepínáním apod. Deska má kvalitní napájení a ochrany a také kvalitní BIOS i další SW se spoustou možností pro nějaké to domácí taktování, kdy procesory AMD RYZEN a X370 čipset jsou pro OC plně odemčené.
Podívejme se tedy na desku podrobněji …
|