Strana 5 z 5
Gigabyte se hodně snažilo a nová řada AORUS jsou jedny z nejlepších základních desek na trhu. Ač se to na první pohled nezdá, jsou mezi jednotlivými modely této výrazné rozdíly. Především jde o stupeň výbavy a kvalitu její provedení, kde nejvyšší model GAMING 9 posouvá hranice skoro ve všech ohledech a nižší modely pod ním už jsou stále více „konvenční“. Cenové rozdíly jsou ovšem tomu odpovídající a jsou opravdu značné.
Gaming 5 verze pak už dbá i na dostupnější cenu. Za 5600 korun patří deska do středního segmentu a vzhledem ke špičkové kvalitě, kdy se dá stále mluvit o kvalitě řadu stejných prvků najdeme i na TOP modelech základních desek, nabízí vynikající poměr cena/kvalita.
Pokud jde o výbavu, je sice mnohem méně kvalitativně náročná, než u vyšších modelů, stále zde ale najdeme hodně. Přesto si myslím, že Gigabyte se spíše soustředilo aby deska měla co možná nejvíce, než nabídnout ne vše, ale to nejpodstatnější a v maximálně špičkovém provedení. Osobně si myslím, že je třeba zbytečné osazovat na takovou desku SATA Express či U.2, které se prostě neprosazují a pravděpodobně neprosadí, protože M.2 rozhraní jasně vítězí. Tím by se dalo dost ušetřit a investovat jinam. Stejně tak je sice hezké, že jsou zde dvě LAN, ale neumí párování, což je rozhodně škoda. Naproti tomu desce chybí ThunderBolt, což mají až vyšší a dražší modely a tuto funkci by možná někteří dokázali využít a ocenit spíše než Sata Express či U.2. Stejně tak chybí WiFi/BT modul, což je podle mě asi největší chybka, ale Gigabyte není jediný výrobce, který tento prvek u desek v této kategorii s výjimkou dražších modelů, nebo kupodivu menších formátů, opomíjí.
Naopak pochválit mohu Gigabyte za zvuk. Vylepšení, které GB udělalo u jinak standardního ALC 1220 základu znamenají znatelně lepší kvalitu zvuku, bohatší a čistý zvuk a to i v přímém srovnání se stejným základem na jiných deskách jsou zde rozdíly. Na druhou stranu je to znatelně horší než u vyšších modelů, třeba Gigabyte GAMING 9, kde ovšem GB v podstatě na desku integrovalo klasickou zvukovou kartu středního segmentu, takže řešení, které je prostě jinde (a také cenou). V rámci běžných desek střední třídy patří zvukově GAMING 5 k vůbec nejlepším, co jsem zatím mohl slyšet a otestovat, a to jistě mnozí domácí uživatelé velmi ocení, protože integrované zvukovky této generace jsou opět znatelným posunem proti lacinému řešení minulých generací, jež se ovšem ve formě ALC 88x kodeku sále u levnějších současných desek používá.
Z hlediska výkonu a fungování jinak deska nevybočuje z toho, co obvykle kvalitní desky nabízejí. Žádné zvláštní chování jsme nezaznamenali. Proti vyšším modelům samozřejmě přišla o část pokročilé výbavy hlavně v oblasti OC, stále je ale velmi schopná a pro běžného domácího uživatele neznamená žádné omezení potenciálu taktování v žádném ohledu. Líbí se nám i software a aplikace na monitoring taktování i nastavování podsvícení, kdy je vše jednoduché a přehledné a lze mnoho věcí ovládat i skrze aplikaci v mobilním telefonu, pokud chcete.
Nepřehlédnutelným aspektem Gigabyte AORUS desek je LED podsvícení, které má velmi osobitý styl, reprezentující v podstatě jednotlivé diody rozeseté i různě po desce. Zajímavě jsou podsvícené sloty RAM a speciální pruh na boku desky, což jsou rozhodně unikátní věci. Celkově je samozřejmě tento design věcí individuálního posouzení, já osobně bych se asi obešel bez těch jednotlivých diod u slotů, ale podsvícení RAM a boku desky stejně jako obvyklé podsvícení log je jinak velmi pěkné.
Celý systém má skvělé ovládání, lze libovolně nastavit cokoliv a může to být i funkční z hlediska indikace teplot systému. Funguje to i s možností připojení LED pásku pro osvícení skříně, takže zkrátka plná výbava, což je dnes skoro řekl bych standard v tom RGB LED šílenství, které všechny výrobce komponent zasáhlo :).
Celkově je Gigabyte AORUS Z270X Gaming 5 jednou z nejlepších a nejzajímavějších základních desek ve své třídě, kdy kvalitou PCB, součástek a zpracováním ještě patří spíše do vyššího segmentu, cenově už ale míří jasně níže. Osobně bych trochu jinak pojal výbavu, ale je dostatečná, za největší mínus považuji absenci Wi-Fi/BT modulu, což ale výrobci v této cenové kategorii ignorují v podstatě všichni a dávají tento prvek až na dražší modely desek.
Aktuálně v době dokončení recenze Gigabyte k této desce nabízí ještě zajímavou akci. Standardně deska stojí aktuálně 5600 korun vč. DPH, což je velmi dobrá cena i ve srovnání s podobně vybavenými a hlavně kvalitou srovnatelnými deskami konkurence (které jsou i o něco dražší). Deska má standardně 3 roky záruky. Ovšem Gigabyte nyní nabízí při zakoupení desky VOUCHER na 20 eur do STEAM peněženky (takže 540 korun) a když si desku na té speciální stránce ještě registrujete, tak získáte čtvrtý rok záruky, což je zajímavá nabídka. Celkově je tak Gigabyte AORUS Z270X Gaming 5 jednou z nejlepších, ne-li nejlepší základní deskou ve své cenové kategorii, nabízející mnoho z kvalit a výbavy vyššího segmentu, ovšem za dostupnější cenu. Za nás tedy rozhodně dáváme naše doporučení.
Hodnocení Gigabyte AORUS Z270X Gaming 5: 93%
Za výbavu pro testování děkujeme partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|