Strana 5 z 5
Ač se tak některým může na první pohled tahle deska zdát trochu „obyčejná“, zdání hodně klame. Gigabyte to obří E-ATX PCB udělal o několik tříd kvalitnější, než na co jsme zvyklí i u velmi dobrých desek střední třídy. Zpracování elekroniky, napájení, ochranných funkcí je absolutní TOP špička. K tomu fyzické zesílení všech slotů i dalších částí desky i mnohavrstvé PCB dělají desku překvapivě těžkou. Napomáhá tomu i řešení chlazení té 22fázové napájecí kaskády prostřednictvím zakázkového EKWB vodního bloku s parádním designem.
A to jsme ještě nezačali mluvit o výbavě. To je nový level extrému. Asi nejvybavenější deska, kterou jsme tu kdy měli. A to jsme testovali vždy i TOP modely podobného zaměření. Gigabyte ovšem věci posunul o další level. Opět by se na první pohled mohlo zdát, že má to, co řada nižších desek, jenže když se začtete do parametrů, zjistíte že je zde řada nadstandardních řešení, čipů, řadičů atd. Výsledkem je tak nejen extrémní počet výbavy, ale i její kvalita. ThunderBolt3, USB 3.1, M.2/U2, PLX a hlavně zvuk.
Tohle je nejlepší integrovaná zvuková karta na základní desce, kterou jsem kdy viděl. Level kvality zvuku, které běžně dosahují jen neintegrovaná řešení. Prostě paráda. Přidejme k tomu 2x LAN, WiFi/BT atd. a srdce každého hráče i náročnějšího domácího uživatele prostě musí být maximálně spokojeno.
No a že to všechno má naprosto špičkový výkon o tom nepochybujte ani na okamžik. Možnosti a přístupnost taktování dalece přesahují domácí možnosti většiny uživatelů a hlavně neextrémní možnosti domácího chlazení dostupných procesorů. A ještě je tady design a podsvícení. Design desky je fajn, až rozsvícení z ní udělá poněkud „vánoční stromeček“.
Ano, někomu se to může líbit, ale ucelený styl to prostě v základu nemá, což je trochu škoda. Styl jednotlivých diod osazených na PCB a k tomu tedy celkový svit jednotlivých částí desky je velmi rozdílný. Všechno je ale RGB plně stavitelné a přizpůsobitelné, umí efekty, což je dobře, ale i tak myslím, že zakomponovat to lépe do PCB, je zajímavější, než to takhle „posázet“ diodami. Nicméně lze některé ty části vypnout a sladit zbytek.
Líbí se mi podsvícení zvukovky, slotů a pravé části, což lze pěkně vyladit i se skříní a dalšími podsvícenými částmi PC. Samozřejmě to lze všechno vypnout a pak design desky není vůbec špatný, kombinace černé, šedé a bílé vypadá moc dobře. Já si nastavit podsvícení na bílou:
Design je ale celkově subjektivní dojem … pokud bych ale měl něco vytknout desce, tak jsou to právě ty jednotlivé diody rozeseté po desce a pak také zvolený E-ATX formát. Už ATX se mě zdá na potřeby Intel LGA 1151 platformy dost zbytečný, a tohle je ještě větší E-ATX, který už se hlavně do většiny běžných skříní nevejde. Nicméně chápu jeho použití a vzhledem ke stupni a zpracování výbavy, je využit do posledního cm. Jako řešení to lze přirovnat k tomu, jet do supermarketu pro rohlíky a chleba letadlovou lodí. Ale taky to jde a nemůžu se ubránit dojmu, že právě podobný level šílenosti je zcela záměrný. Prostě TOP model, jak se sluší a patří.
Ještě nebyla řeč o ceně. No, pokud jste ve čtení došli až sem a trochu rozumíte těm technologiím a co všech bylo v článku řečeno, tak je vám asi jasné, že ono nadstandardní zpracování, vybavení, řadiče a čipy všeho druhu a množství výbavy, se v ceně prostě odrazí a to tak, že hodně. Namátkou, vodní blok od EKWB stojí sám o sobě dost přes 2 tisíce. Zvuková karta, to jsou další 2 tisíce, PLX můstek, ThunderBolt řadiče a další věci = další tisíce korun. Takže ve výsledku vás asi nepřekvapí, že výsledná cena desky převyšuje 10 tisíc. A to o hodně. V současnosti je v českých obchodech tahle deska naceněna na 16 tisíc korun vč. DPH. Po omezenou dobu jsou jako bonus k dispozici 40eurové poukázky do STEAM peněženky, pokud si desku koupíte mezi 5.1 až 31.3. a zaregistrujete se na příslušných stránkách.
Tohle je tak prostě ULTRA TOP model, který má vše. V řadě AORUS ale je hned několik dalších modelů, včetně desek středního segmentu jako GAMING 5 či K5, které stojí o více než 10 tisíc korun méně a některé prvky a styl mají také. Pokud vás tak GIGABYTE AORUS Z270X-Gaming 9 a její styl zaujal, ale prostě nemáte 16 tisíc na desku, tak by vás ty nižší varianty mohli zajímat. A že jsou zajímavé, to si ukážeme v další recenzi, protože právě GAMING 5 variantu AORUS máme v redakci už také otestovanou ;). Dnes to ale bylo o GIGABYTE AORUS Z270X-Gaming 9. A to je prostě a jednoduše jedna z nejlepších základních desek na trhu s několika prvky (hlavně zvukem), které dost možná tím nejlepším, co na základní desce lze vůbec najít, jsou absolutně. Ano, maximalistická kvalita i stupeň té výbavy je bez ohledu na velikost, váhu, spotřebu i cenu desky. Pokud vám ale ta cena nevadí a máte skříň, kam se tahle deska vejde, pak je to to nejlepší, co trh nabízí. Úžasný a opravdu pořádný kus hardware :).
Hodnocení GIGABYTE AORUS Z270X-Gaming 9: 98%
Za zapůjčení děkujeme společnosti GIGABYTE
Za výbavu pro testy děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|