Strana 5 z 5
GIGABYTE B550 VISION D je určitě jedna z nejunikátnějších B550 desek, určitě také jedna z nejlépe vybavených (ne-li nejvybavenější). Docela chápu, proč ji výrobce inzeruje pro tvůrce obsahu tedy profesionálněji zaměřenější uživatele, prakticky co by cenově dostupný základ pro domácí pracovní stanici. Má určitě prvky, které tohle zaměření potvrzují a na poli pracovněji zaměřených desek není její cena vlastně vůbec špatná. Nicméně ve srovnání s jinými „běžnými“ deskami samozřejmě cena odpovídá tomu, co nabízí.
Ještě nedávno podobné zpracování a výbavu měly maximálně některé TOP high end desky. Ty se ovšem posunuly do podstatně vyšších cenových hladin. Já vlastně nemůžu najít nic, co by GIGABYTE B550 VISION D ve výbavě chybělo. Snad jen někteří by mohli kritizovat sice dvě LAN, ale obě jen ve verzi 1Gbit. Alespoň jedna 2,5Gbit by asi potěšila více. ThunderBolt 3 je ale na AMD platformě rarita, i když osobně si nemyslím, že je až takovou nutností a nezbytností. Každopádně tahle deska jej v jednom portu má, což výjimečné v rámci nabídky AM4 desek.
Design je také pěkný. Samozřejmě nemá RGB podsvícení :). trochu pochybnosti jsem měl, pokud jde o ty pasivy na VRM, kdy hladká plocha není ideální tvar pro heatsink, ale chladí to excelentně. Stále jde ale ve srovnání s X570 o kompromisní řešení, kdy pokud vám jde o maximální výkon s využitím PCIe 4.0, jde u B550 prostě omezeni na jeden grafický slot a jeden M.2 slot, zbytek je PCIe 3.0. V případě X570 platformy je vše v PCIe 4.0 a je možná trochu škoda, že Gigabyte nenabízí VISION D variantu s X570 (zatím?). Ale ta by nepochybně byla dražší. Pořád se vlastně točíme kolem ceny.
Ta v případě GIGABYTE B550 VISION D činí 7600 korun vč. DPH. Pokud jste čistě hráči, pak bych asi doporučil v této cenové hladině vzít X570 desku anebo si pořídit některý z B550 za ceny kolem 4000 je tam pár výborných modelů. V případě ale že potřebujete určité prvky výbavy, včetně třeba ThunderBolt, je tohle jedna z mála desek, která to nabízí a má tak vlastně vše, včetně sice omezené, ale nějaké PCIe 4.0 podpory a bez potíží zvládne i 16jádrový RYZEN 9 procesor s výkonem tomu odpovídajícím.
GIGABYTE B550 VISION D je tedy výborná základní deska a cena odpovídá kvalitě i výbavě. Jde o specificky orientovaný model, který má pár unikátních prvků, pro určitou skupinu zákazníků. Pokud mezi ně patříte, řekl bych, že je velmi atraktivní dokonce i poměrem cena/výkon :). Pokud jste ale běžný domácí uživatel, hráč apod., možná by pro vás byl vhodnější podobně drahý Gigabyte B550 AORUS Master (má jen jednu LAN ale 2,5Gbit, a má 3x M.2 místo orientace na dvě grafiky), pokud tedy chcete to nejlepší na konkrétně B550 platformě.
Jinak ale v této cenové hladině doporučuji spíše X570 desky. Nicméně chápu, proč tahle deska existuje a pro specifickou skupinu zákazníků je určitě zajímavá a nemám problém ji vzhledem ke špičkovému zpracování a vynikající funkčnosti i výbavě doporučit.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|