Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme referenční AMD Radeon RX 5700 XT grafiku s blower chladičem, nicméně snažíme se v tomto případě vytěžovat hlavně procesory.
Pochopitelně, mezi deskami nejsou velké rozdíly, svou roli hraje i extra výbava, ale také napájecí kaskáda, ale i čipsetové řešení atd. Spotřeba nových X570 desek je kvůli vyšší spotřebě čipsetu obecně vyšší, ale překvapivě není tak vysoká, jak jsme si mysleli, protože B550 je jen o kousek lepší. Ale každý Watt se počítá :).
Pokud jde o chlazení VRM, tak Gigabyte B550I Aorus Pro AX je velmi příjemným překvapením, speciálně vzhledem k velmi kompaktním rozměrům a dostupnější ceně. Gigabyte na ní totiž dokázal nacpat hodně výkonné pasivy, včetně heatpipe. Část pasivu se maskuje jako kryt zadních portů. Nad M.2 slotem je pak obrovský hliníkový masiv. Každopádně na napájecí kaskádě se teploty držely běžně jen kolem 50°C, což je vynikající. Myslím si, že podobného výkonu chlazení by se dalo dosáhnout s výrazně menšími pasivy, ale to by Gigabyte muselo použít klasické heatsinky se žebrováním a ty prostě nevypadají tak uhlazeně ;).
Snad jen ten mohutný pasiv nad M.2 by si zasloužil termo-podložku, pro lepší kontakt s pasivem pod ním, od kterého může přebírat nebo naopak mu předávat teplo. Není tady žádný aktivní ventilátor (jako u X570 verze), a tak celkově vynikající řešení vzhledem k dosahovaným teplotám. Pochopitelně při osazení výhřevných SSD doporučuji mít ve skříni alespoň nějaké větrání.
Gigabyte B550I Aorus Pro AX nemá žádnou extra speciální OC výbavu, kterou mají ještě vyšší AORUS modely, které ale mezi B550 deskami vlastně nenajdeme. Je zde jen to základní. Jedinou praktickou specialitou je zde možnost jednoduché aktualizace BIOSu z USB flash, přes tlačítko Q-Flash, které je u zadních portů. Velmi šikovné. Pokud ale chcete taktovat, deska stále nabízí vše, co je skutečně třeba pro domácí ruční ladění a bezproblémový provoz. Na X570 šlape taktování a ladění CPU i RAM o něco lépe než na starších platformách a B550 je na tom velmi podobně, tedy skvěle. Což se asi dalo čekat. Každopádně 4,3GHz stabilně na všech 12jádrech/24vláknech u RYZEN 9 3900X a 4,25GHz v případě 16jádrového RYZEN 9 3950X modelu, žádný problém. Ano, je to stejné, jako vlastně na všech trochu kvalitních AM4 deskách dnes, protože více jednoduše ZEN3 RYZEN procesory běžně nenabízí. Snad jen nový RYZEN 9 3900XT dokáže jíž až na 4,4GHz.
Pro běžné domácí přetaktování a zvýšení výkonu, ale vlastně ani osobně nedoporučuji RYZEN 3000 procesory ručně taktovat. Rovnou doporučím aktivaci funkce PBO + možná automatického OC k dosažení nejlepších praktických výsledků a výkonu i provozních vlastností.
GIGABYTE u B550I Aorus Pro AX slibuje podporu pro až 5400MHz+ paměti. Což v praxi pro žádného běžného uživatele u RYZEN 3000 procesorů žádný smysl nemá. Z hlediska toho, jak současné procesory RYZEN fungují, má dnes smysl honit hlavně co nejlepší časování. A to konkrétně u RAM do frekvence tak 3733MHz. Takže ideální budou pro většinu uživatelů DDR4 3600MHz CL16 a lepší v kombinaci s RYZEN 3000. Jak to bude u ZEN 3 procesorů, teprve uvidíme. A tady můžeme potěšit, že se všemi našimi RAM dosahuje Gigabyte B550I Aorus Pro AX deska stejných výsledků jako některé dražší modely a ladění pamětí tedy není problém.
Takže k závěrům …
|