Strana 5 z 5
Já mám hodně rád kvalitní mini-ITX základní desky a Gigabyte se v poslední době hodně snaží a myslím tedy že i zaslouženě daří. Jeho již více než rok stará AORUS X570I je stále skvělá. Ale i nová Z490I je výborná. A B550I verze v tom pokračuje, kdy je proti oběma výrazně cenově dostupnější. A to přes fakt, že zejména proti Z490 je prostě B550 podstatně technicky a výkonem lepší platforma. Jedinou výhodou starší X570 je kompletní podpora PCIe 4.0, tedy oba M.2 sloty jsou v tomto formátu. U B550 je prostě jeden PCIe 4.0 druhý „jen“ PCIe 3.0 a k tomu PCIe x16 slot je ve verzi 4.0. Což většině uživatelů prostě bohatě stačí. A proto zde vlastně B550 je.
Upřímně starší X570I AORIS PRO WIFI to staví do složité situace, protože až na tu jednu PCIe 4.0 M.2 pozici navíc, je to prakticky stejná deska. Ovšem stále stojí zhruba 6500 korun, zatímco dnes testovaná B550I AORUS PRO AX je za pouhých 4600 korun! A to má navíc 2,5Gbit síťovku, kterou starší X570 nedisponuje! Za této situace je prostě nová Gigabyte B550I Aorus Pro AX jasná volba.
A pokud by se někomu zdálo těch 4600 korun pořád moc, důrazně jej upozorňuji, že tahle deska má fyzické i technické zpracování, které ještě nedávno měly desky až za nejméně trojnásobek a většina desek za podobnou cenu má o třídu až dvě horší technické zpracování. Tahle deska je naprosto vynikající. Snad jen extrémní overclockeři určitě na trhu najdou pro ně vhodnější a lepší modely, kdy pro ně přeci jen tenhle model není určený.
Já velmi těžko hledám něco, co by se Gigabyte B550I Aorus Pro AX desce dalo vlastně vytknout. Faktem je, že lepší mini-ITX za takhle dostupnou cenu, na trhu prostě ještě nebyla. Jedinou praktickou nevýhodou je fakt, že v současnosti není v obchodech běžně dostupný AMD RYZEN procesor s integrovanou grafikou, který by se do ní dal osadit. Starší ZEN+ RYZEN 3000G není kompatibilní a novější ZEN2 RENOIR jako RYZEN 4000G jsou v tuto chvíli jen pro OEM trh a v retailu se zatím nenabízí (ale budou). Tohle je spíše otázka platformy a momentální situace, než otázka vlastní desky, ta již vydané desktopové RENOIR RYZEN 4000 PRO APU procesory, plně podporuje.
Samotné desce Gigabyte B550I Aorus Pro AX já tak nemám vlastně co vytknout. Možná jen pod ten pasiv nad M.2 mohla přijít termo podložka pro lepší styk se spodním pasivem na čipsetu, který je pak heatpipe spojený s pasivem nad VRM. Ale to je drobnost a v praxi to nemá velký vliv. Víceméně mě vadí jedná věc a to, že Gigabyte nedalo do příslušenství rozdvojku na to vnitřní jediné USB. To mě vadí proto, že Z490I AORUS, která vyšla také nedávno a testovali jsme jej a je velmi podobnou deskou, tu rozdvojku prostě od Gigabyte má. Je to šikovné a je škoda, že to B550I verze nemá. Jedno vnitřní USB je prostě málo. Ale to je tak všechno.
Gigabyte B550I Aorus Pro AX stojí totiž jen 4600 korun, což je o zhruba 2 tisíce korun méně, než velmi podobné (prakticky zpracováním identické) desky. Tedy starší X570I AORUS PRO WiFi a nedávno vydaný Z490I AORUS Ultra. Speciálně ten Intel Z490I je jako platforma chudinka. Bez podpory PCIe 4.0 pro mnohem slabší maximálně 10jádrové procesory Intel, má prostě B550 verze výrazně navrch. A to je o více jak 2 tisíce korun levnější!!! X570 verze v tuto chvíli už také nedává moc smysl. Je starší nemá třeba 2,5Gbit síťovku. Ale má PCIe 4.0 na všech slotech a podporuje i ZEN+ procesory. Příplatek za tyhle dvě věci je ale příliš velký si myslím.
Nová Gigabyte B550I Aorus Pro AX je prostě vynikající základní deska. A nejen jako mini-ITX model. A v kombinaci s tou velmi dostupnou cenu vzhledem k prakticky high end zpracování? Lepší cenově rozumná mini-ITX mainstreamová deska na trhu prostě ještě nebyla a konkurence má nad čím přemýšlet, protože i když pár trochu srovnatelných modelů existuje (a řekl bych jen jeden co do designu může konkurovat), jsou výrazně dražší. Takže Gigabyte si zde dělá vlastní kategorii. Mrzí jen to, že Gigabyte z nějakého důvodu, neudělal stejně skvěle zpracovaný o něco větší, a tedy praktičtější mATX model B550/X570. Samotnou Gigabyte B550I Aorus Pro AX rozhodně doporučujeme, jde dost možná díky skvělé ceně o nejzajímavější mini-ITX desktopovou desku současnosti.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|