Strana 2 z 5
I balení je designově přizpůsobeno stylu desky. Uvnitř je ale jen to nejzákladnější, jen SATA kabely, anténa k Wi-Fi modulu a jednoduchý návod.
Deska patří do vyšší střední třídy, což dnes znamená špičkové zpracování už nepříliš vzdálené high endu, ale TOP modely X670E desek jsou stále výrazně dražší. AMD procesory pro AM5 nejsou náročné, takže ten robustní design napájení i chlazení desky je tu hodně předimenzovaný. Ovšem s ohledem na plánovanou dlouhou životnost AM5 patice a budoucí RYZEN procesory které bude podporovat, je to dobře. Deska má kvalitní 6vrstvé PCB, 16+2+2 napájecí kaskádu a vše je dobře chlazeno pěknými pasivy.
Podporuje všechny AM5 procesory a bude podporovat i jejich nadcházející generace. Klasicky tu najdeme 4 sloty pro DDR5 paměti, kdy neustále probíhá vývoj Biosů, takže podpora pamětí se stále zlepšuje. V době psaní článku byla podpora rozšířena na až 192GB paměti (zatím tedy maximálně 48GB na modul) a v plánu je rozšíření postupně na 256GB (64GB moduly). Pokud jde o rychlost, je uváděno oficiálně DDR5-8000+. Samozřejmě EXPO i XMP profilování pamětí funguje.
Deska potěší PCIe 5.0 slotem pro grafickou kartu (musíte mít RYZEN 7000 procesor, s 8000G APU je to jen x8 Gen4) a současně s trojicí M.2 Gen5 sloty pro SSD (opět jen pro RYZEN 7000, kdy 8000G Gen5 linky nemají, takže jede jen jako Gen4). Samozřejmě když budete používat Gen5 16linke v grafickém slotu, bude možné používat jen jeden M.2 slot v Gen5 verzi. Pokud osadíte dva ty sloty Gen5 SSD disky, tak grafický slot pojede na 8linek Gen4. Čtvrtý M.2 slot je maximálně Gen4 verze, tedy celkem hromada místa pro disky.
Ač jde tedy o B650E a nikoliv X670E, což znamená že má mít méně aktivních PCIe linek, je deska stále bohatě vybavena. Najdeme dále fyzicky 3x PCIe x16 sloty, ale jen ten fyzicky zesílený horní má 16 Gen 5 linek. Dva níže mají jen maximálně PCIe 4.0 x4 a 3.0 x2 zapojení. Na desce pak najdete ještě 4x SATA.
Deska má docela hodně USB, kdy hlavní novinkou proti dosavadním deskám je nový ASMedia USB4 řadič. Díky tomu má ve výbavě hned dva Type-C verze USB4 40Gbps s náležitými technickými možnostmi. Kromě toho je tu také mnoho dalších USB portů starších verzí. Pro přední Type-C má 20Gb/s. Potěší přítomnost HDMI portu vzadu, přičemž USB4 zastane i fungování DP, takže můžete využít integrovanou grafiku v RYZEN procesorech. Gigabyte osadil také 2,5Gbit LAN a nejnovější Wi-Fi 7 modul s novým typem antény (je v příslušenství).
Z hlediska standardní výbavy nezklame vyloženě integrovaný zvuk, který je postaven jen na rozumném ALC1220. Bohužel klasické 3,5mm konektory jsou zde jen dva, ale potěší přítomnost digitálního vstupu/výstupu. Co zde je, je opravdu velké množství konektorů pro ventilátory a RGB příslušenství i vnitřní výbavu. Samotná deska má jen velmi lehké podsvícení v oblasti AORUS loga nad zadními výstupy. Potěší přítomnost Q-Flash plus tlačítka, Multi-key, přímého zapínacího tlačítka i segmentového displeje atd. Překvapí konektor HDMI pro sensor panel link, tedy vnitřní LCD panely, které se objevují pro mnohé PC skříně, co by příslušenství. Samozřejmě ke všemu Gigabyte dodává tradičně propracovanou SW podporu, včetně aplikací do Windows, ale i propracovaný BIOS. Zkrátka fakticky není nic, co by tahle deska neměla, což překvapuje s ohledem na fakt, že nejde o nejvyšší ani zdaleka nejdražší model v nabídce.
Jak šlape základní deska v praxi?
|