Strana 2 z 5
Obě desky jsou dodávány v pěkných malých krabicích, odpovídající velikosti obou desek.
V nich najdeme totožné příslušenství sestávající se z antény, dvou SATA kabelů, CD s ovladači a manuálu. Z170N verze má jen „hezčí“ SATA kabely.
Samotné desky jsou obě identické co do velikosti, tedy mini-ITX 17x17cm. Jsou rozvržením stejný základ, ale liší se v mnoha detailech i v kvalitě některých komponent a finální úpravy.
Obě desky mají LGA 1151 patici podporující všechny Pentium a Core procesory, nepodporovány jsou XEON, které Intel oddělil do vlastního čipsetu. Obě desky mají jen dva sloty pro RAM.
Desky se liší bohatostí konektorové výbavy i přítomností některých prvků. Obě mají na zadní straně velmi šikovně M.2 slot pro SSD kartu, což hlavně ve velmi malých skříních podstatně šetří místo. B150N Phoenix má pak 4x SATA, Z170N verze má 6x SATA a z toho 2x SATA Express. USB výbava je podobná, Gigabyte obě desky doplnil přídavným řadičem s USB 3.1, kde najdeme jak Type-A, tak Type-C konektor.
PCIe slot se na tento formát desky vejde jen jeden. Je určený pro grafickou kartu, v případě Z170N verze je fyzicky zesílený. Obě desky mají pak ještě druhý M.2 PCIe port, který je ale využit pro již z výroby osazenou WiFi/BT kartu (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dvoupásmová 2,4/5GHz komunikace a Bluetooth 4.2, 4.1, BLE, 4.0, 3.0, 2.1+EDR).
Zadní konektorová výbava je podobná. Z170N verze má ale pozlacené některé porty. Taktéž má Killer síťovou kartu a k tomu odpovídající funkce. Zdaleka největší rozdíl je bohužel ve zvuku. Z170N má kvalitní čip Realtek ALC1150 s dalšími vylepšeními a posílením X-Fi atd. B150N deska má ale bohužel laciný ALC892 a rozdíl v kvalitě zvuku i dalších projevech s tím související, je zcela propastný.
Ano, je tu ale značný rozdíl v ceně desek (2900 vs 5000 korun). Vyšší cena je ale u modelu Z170N jednoznačně vidět v mnohem lepší zpracování všech částí desky i některých klíčových komponentách, například chlazení nebo právě integrovaném zvuku. B150N Phoenix je snaha o levnou slušně vybavenou desku, ale cena odpovídá tomu, že se šetřit prostě muselo. Duální BIOSY i SW obou desek jsou si podobné, ale Z170N má obojí mnohem bohatší, protože plně podporuje taktování všeho druhu a dalších pár funkcí, kterými se B150 čipset od Z170 liší.
A jaké jsou v praxi?
|