Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme extrémní duální AMD Radeon R9 295X2, který dá samozřejmě sestavě i desce pořádně zabrat po všech stránkách. O což nám samozřejmě jde, protože jestli deska přežije v takovéto sestavě, vydrží asi vše ;). Ano, duální Radeon R9 295X2 je na ITX desce trochu extrém, ale funguje to a pro účely otestování možností a schopností desek je ideální.
Z hlediska spotřeby hraje roli lepší efektivita 14nm SKYLAKE procesorů, které se jednoznačně projevuje ve srovnání s předchůdcem na 22nm. Mini-ITX desky mají výhodu v tom, že jsou malé a mají tedy omezený prostor pro výbavu a to znamená, že mají nižší stupeň výbavy a tedy nižší spotřebu. A to platí o obou dnes testovaných deskách.
Pokud jde o chlazení desky, tak nedělá žádné problémy. U B150N verze nelze počítat se žádným taktováním a tak je Core i7-6700K (možná nový Core i7-7700K s 95W TDP) maximem, co tam dostanete a jeho provoz žádné velké nároky na chlazení desky nedává. U Z170N modelu je nicméně taktování možné a pak rostou samozřejmě i nároky na chlazení desky. Pasivy jsou ale celkem slušné a v běžném provozu i výkonného CPU drží teploty do 60°C.
Jako Z170 deska má všechny náležitosti, v případě Gigabyte je zde i duální BIOS, jako záloha (duální BIOS má i B150N). Řadu věcí lze nastavovat také přes dodané utility přímo z prostředí Windows. Taktování deska podporuje v plném rozsahu na rozdíl od B150N, kde žádné taktování není oficiálně povoleno (výrobci i GB to obcházely, ale Intelu se to nelíbilo, takže interní domluva je taková, že mimo Z170 prostě taktování není).
Zkoušet taktovat má tedy smysl jen Z170N verzi a výsledky jsou tak hlavně o kvalitě daného kusu procesoru a ten náš se na většině deskách dá vytaktovat někam ke 4,8GHz stabilně. Testovaná deska na tom není jinak. Přes malé rozměry je kvalitní a krásně 4,8GHz drží, dokonce s nižší spotřebou než řada mnohem větších desek (což spolu ale souvisí).
|