Strana 3 z 6
Gigabyte GA-M55S-S3 nForce 550
- základní deska
Krabice hezká, vybavení vzhledem k ceně také. Je tato deska lákavá na pohled stejně jako předešlý Asus? Popravdě, nemohl jsem se dočkat, až pytlík otevřu a pěkně zblízka si prohlédnu pasivní chladič, konektory a lákavé vyvedení barev jako z obrázku...
Pěkná deska, nemyslíte? Barvy na ní jen hrají. Při zkoumání layoutu jsem nenarazil na žádné velké pochybení, snad jen FDD konektor nemusel být tak blízko druhému PCI nebo by na tom místě nemusel být vůbec a také počet PCIe1x slotů je dnes poněkud zbytečný. Nejlepší FDD konektoru umístění by bylo po straně desky u SATA konektorů. Všechny součásti jsou rozvrženy tak, jak bývá obvyklé a standardní. Deska má standardní formát ATX a rozměry 305 x 234 mm.
Zlatý chladič chipsetu chladí slušně. Jeho vyvedení je pěkné. Teplota při zátěži je však vyšší než Asus M2N-E, ale ASUS má heatpipe. Při základních hodnotách nastavení je přibližně stejná, ale při OC už moc nechybí k možnosti při vodorovném položení desky dolít olej a smažit volská oka :). Teplota je prostě vyšší a dobře větraná skříň je při taktování podmínkou. Při dotyku prstem byl pasiv opravdu horký. V nové revizi 1.1, která byla testována, byl chladič upraven. Verze 1.0 měla s teplotou chipsetu problémy, které ovšem byly vyřešeny jen částečně.
Na okraji desky na obrázku jsou 4 SATA konektory, maximální počet dle specifikace chipsetu. Každý má dvě uchytávací dírky na pevné přichycení kabelu (viz. výše u příslušenství). Nalevo od chladiče (mimo obrázek) jsou samozřejmě interní USB pro vyvedení ze skříně. Je jich 6. Interní FireWire konektory jsou 2.
Revize pro testování byla opravdu 1.1. Starší 1.0 se přehřívala, nová přináší právě a jen úpravu chlazení. Aktuálně je již také revize 2.0, bohužel její vylepšení se mi nepodařilo zjistit, neb ještě nedorazila do českých skladů.
Integrovaná je také osmikanálová zvuková karta s čipem RealTek ALC883. Audio software je samostatný program s mnoha nastaveními. Složitost a speciální funkce jako měniče zvuku v různých prostředích, karaoke atd. mě vůbec nenadchly. Při každém zapojení sluchátek a mikrofonu na mě vyběhla čtyři okna pro určení toho, co jsem právě zapojil. Uvítal bych spíše automatiku, nechci se o nic starat a nechci okna, která mi shazují programy a hry! Jediná sympatická funkce byla možnost vidět, co je v jakém portu na zadním panelu zapojeno. Na druhou stranu to je záležitost Realteku a jeho ovladačů a ne výrobce základní desky, stejné zvukové čipy se objevují na hodně základních deskách. Kvalita zvuku při poslechu je standardní k možnostem integrované zvukové karty.
Častým zjištěním u levnějších desek je také to, že jsou vyráběny na stejném základu jako desky dražší dané série. Stejné PCB je u tohoto motherboardu základem i pro nForce 570 SLI verzi od Gigabytu. Volné místo pro druhé PCI-E budiž tomu důkazem. Pokud by ale tomu tak nebylo, mohlo se volné místo využít pro další PCI slot, což by hodně uživatelů ocenilo. PCIe 1x hned 4krát! Naprostá zbytečnost, plýtvání místem. První mínus této desky. Nalevo také vidíte již zmiňovaný FDD konektor ihned vedle druhého PCI slotu. Zdá se být až příliš blízko, ale v reálu to problém není.
Sloty pro paměti jsou umístěny pod procesorovou paticí. Pokud chcete mít pamětí DDR2 v kitu, tzn. provozovat v dual channelu, musíte je dát do slotů stejné barvy. Vzhledem k tomu, že jsou blízko u sebe, nedochází k tak dobrému proudění vzduchu jako u Asus M2N-E 570 Ultra. Tato maličkost se za mínus považovat nedá, paměti se zahřívají nejméně ze všech komponent - tedy nebavíme-li se o špičkových DDR2 modulech na rychlostech kolem 1200-1300MHz. Křiklavě oranžová patice procesoru zvyšuje vnější atraktivitu desky. Pod paměťovými sloty vidíme IDE konektor pro mechaniky, případně pevný disk. Nad ním je jeden ze dvou 3pinů pro přídavné ventilátory, kousek vedle zase 24pin zdrojový konektor.
Vzadu nalezneme konektory pro 7.1 audio systémy, 4xUSB, LAN, FireWire, game port, LPT, digitální audio výstup a dva PS2 konektory. Je to kvalitní externí vybavení, na rozdíl od Asus desky předešlého testu.
|