Strana 3 z 6
Gigabyte GA-N680SLI-DQ6
- Základní deska
Podívejme se teď blíže na samotnou základní desku a dívat se je rozhodně na co. Opět máme před sebou vlajkovou loď Gigabyte a tomu odpovídá zpracování.
Pro GB typické modré zpracování PCB. Na desce dominuje měď, ale to už jsme si u mnoha moderních základních desek zvykli. Mědí se skutečně opět nešetřilo. Pasivní chlazení a měděné součásti chlazení jsou na této základní desce naprosto dominantní.
Pasivní chlazení je řešeno komplexně. Nejen, že jsou heatpipe trubicemi propojeny měděné pasivy na vrchní straně desky, ale zvláštní plochý pasiv je veden i na druhou stranu ke spodním pasivům. Ty už nejsou tak obří, jako v případě dříve recenzované verze na I965P, nicméně stále je na nich mědi požehnaně.
Bohužel soustředění pasivů kolem patice procesoru není jen ku prospěchu. Místa pro velké chladiče je málo a některé větší tam prostě nepůjde osadit. Plastový rámeček je volitelný, je samozřejmě kompatibilní jen s některými chladiči, nejspíše přímo od Gigabyte.
Deska samozřejmě díky použité čipové sadě obsahuje maximalistickou výbavu, kterou jen tak někde neuvidíme. Ostatně 680i jsou vlastně dvě čipové sady v jedné, takže výbava skutečně impozantní. Na desce Gigabyte DQ6 680SLI nalezneme dva plnohodnotné PCIe x16 sloty a jeden PCIe x16 s 8linkami. Uspořádání je velmi logické. Dva modré jsou právě plnohodnotné, prostřední oranžový je osmilinkový.
Dále nalezneme tři sloty PCI a jeden slot PCIex1. Uspořádání je účelné, mnoho se sním ani nadělat nedá. Po osazení grafickou kartou automaticky přijdete o jeden slot PCI. Při osazení do SLI, vám s obtížemi zůstane jeden slot PCI a pokud si přidáte ještě třetí grafickou kartu pro případné budoucí výpočty fyziky, pak máte po možnostech dalšího rozšíření vyjma snad jen PCIex1. To je však daň při používání multigrafických systémů. Umístění SATA konektorů je velmi dobré, čtyři jsou smysluplně natočeny. Potěší i umístění IDE a FDD konektorů - pakliže je někdo používá.
Pohled na zadní stranu skýtá zajímavou podívanou. Pakliže hledáte desku pro počítač, který by mohl sloužit například jako malý server na soukromé Lan Party, pak tahle deska je horký kandidát. Hned čtyři síťové karty o 1GB/s, tak to se jen tak nevidí. Počet čtyř USB je ale poněkud horší stránkou věci. V příslušenství nenajdeme ani rozšiřující briket, přitom je rozhodně co rozšiřovat. Mnohé potěší jeden IEEE 1394a port a taktéž Serial port.
Na desce je skutečně velmi plno. Všude je nějaký ten konektor, či čip. Bohužel na desce jsou všeho všudy jen tři čtyř pinové konektory pro ventilátory. To je jen tak tak dostačující počet. Výtka směřuje k jinak dobře uspořádané desce na pozici 12V ATX 8pin napájecího konektoru. Kabely prostě není jak a kam schovat. Omezení prostoru pasivy kolem procesoru jsem již zmínil.
Uspořádáním tedy vzhledem k maximalizaci výbavy udělal výrobce asi maximum. Velmi se nám líbilo celkové zpracování elektrotechnických součástek, ve kterém je momentálně Gigabyte skutečně na špici - žádné staré kondenzátory nenajdete - samé Solid kondenzátory a napájení nového typu - o dlouhodobé výdrži a kvalitě nepochybujeme.
|