Strana 4 z 6
Gigabyte GA-N680SLI-DQ6
- BIOS a Taktování
Samozřejmě ani dnes jsme se nezapomněli podívat desce na zoubky a pořádně je prověřit. Měli jsme již možnost použít poslední opravený BIOS F3. Ten hlavně vylepšil výkon a fungování pamětí. Bohužel jisté funkce vzhledem k omezení našich testovacích možností, jsme zjistit nemohli. Pro tuto základní desku by se hodil procesor QuadCore, ale tím zatím nedisponujeme. Takovéto desky si ho zaslouží - napravíme tedy co nejdříve.
U základních desek Gigabyte se vyplatí znát kombinaci CTRL-F1, ta totiž zpřístupní některé skryté možnosti taktování. Ty jsou i tak velmi slušné. Gigabyte nezapomnělo poutat pozornost na význam DQ6 i na startovací obrazovce.
BIOS je nastavením velmi bohatý - přesto bych neřekl, že by byl až tak přehnaně bohatý na všemožná nastavení, jako v případě minule testované DFI 680SLi LT. BIOS Gigabyte je jednodušší a má i jinou strukturu.
Orientace v BIOSU není tak jednoduchá, některé položky pro nastavení věcí potřebných pro taktování mě nepřišli vhodně a logicky umístěny. Přesto lze vše dohledat. Ostatně i manuál k této desce je užitečný.
Možnosti našeho BIOSu jsou podobné, co do nastavení minule testované DFI 680i. Gigabyte je však v BIOSu uvádí trochu jinak číselně vyjádřené. U Pamětí například najdete možnost přidat napětí a hodnotu max +0,775V. Paměti lze nastavovat v rozmezí frekvencí 400-1400MHz.
FSB má možností 100-650MHz. Opět je tu nepřeberné množství (asi 10)nastavení časování pamětí. Přidávat napětí lze snad pro všechny čipy související s čipsetem. Prostě to, co již v souvislosti s 680i známe.
Samozřejmostí je opět nezávislé taktování pamětí a procesorů - tedy možnost nastavení závislého a nezávislého. To umí kromě sady NF680 jen ATI RD600. Nastavení jsou jedna věc, ale jak jich využít v reálu?
Opět jsme tedy prohnali náš testovací vzorek Core2Duo E6300, ale jak jsem řekl, byl by pro tyto desky vhodnější QuadCore. A jak si tato deska vedla s porovnání s ostatními? Velmi dobře.
Po dlouhém testování se nám podařilo udržet stabilní hodnotu na 484MHz FSB. Další experimenty náš procesor již stabilní neudržely - přidávání napětí se nesetkalo s kladným ohlasem. Možná na tom mělo svůj podíl i chlazení čipové sady, které v zátěži na maximálních hodnotách bylo jako rozpálená kamna. Teplota byla rozhodně kolem 60°C.
|