Strana 6 z 6
Gigabyte GA-N680SLI-DQ6
- Závěr a hodnocení
A jsme opět na konci. Nezbývá než si shrnout veškeré získané poznatky a nějak ohodnotit dnes testovanou základní desku. Druhá základní deska s čipovou sadou NF680i SLI potvrdila dojmy z prvního testování jiné desky se stejnou čipovou sadou. Výkonová díra do světa to rozhodně není. Rozdíl na mnohem levnější desky s i965P je veškerý žádný ... Po stránce výbavy a možností taktování je to samozřejmě věc jiná.
V provedení Gigabyte DQ6 je výbava skutečně maximalistická, které schází málo k dokonalosti (například WiFi karta ;) ). Gigabyte využilo všeho, co čipová sada 680i SLI může nabídnout - jasný rozdíl proti minule testované DFI, které se orientuje trochu jiným směrem. Do jaké míry jsou využitelné 4ři síťové karty nevím, ale v ostatních parametrech nemá chybu ...
Na desce se nám nelíbilo umístění napájecího konektoru ATX 12V, ale to je problém více desek. Pasivní chlazení je sice na pohled efektní, ale dost překáží (větší chladiče se nevejdou). Minulé užité řešení DFI, dostává celkem použitelnější smysl. Bohužel při větších přetaktováních je čipová sada 680i extrémně topivá a použité pasivní řešení i přes bohaté dotování mědí jen tak tak stíhá. V příslušenství bychom rozhodně uvítali přítomnost USB bracketu.
Dnes testovaná Gigabyte rozhodně dělá značce čest a je důstojným pokračovatelem série DQ6. Cena je opět extrémní, ale za to může z velké části použitá čipová sada. Cenou tato deska nevybočuje z řady ostatních se stejným čipovým řešením. Gigabyte GA-N680SLI-DQ6 je výbavou extrémní deska, která nabízí takřka maximum možného, po čem může uživatel toužit. Zpracování kondenzátorů a veškeré elektrotechniky je nadmíru kvalitní. Výkon desky odpovídá použité čipové sadě, stejně jako možnosti taktování. Pokud jde o srovnání, mohu srovnávat zatím jen s dříve otestovanou DFI - obě desky jsou podle našich zjištění stejné a přesto rozdílné. Každý výrobce se vydal jinou cestou zpracování a každý tak má šanci zaujmout určitou skupinu uživatelů. Jistě byste rádi slyšeli, která je lepší ... Desky stojí přibližně stejně (Gigabyte je aktuálně dražší, což odpovídá ceně mědi, kterou Gigabyte, na rozdíl od DFI, disponuje :) ). Schopnosti taktování jsou úplně stejné ( rozdíly by se mohli projevit až při testování s QuadCore, které zatím nemáme), i když DFI má více nastavení v BIOSu, který je i poněkud logičtější uspořádáním - ve výsledku však podle našich zjištění prašť jako uhoď. Ocenění OC King je tedy rozhodně na místě.
Tento duel tedy nemá jasného vítěze. Oba výrobci jdou jiným směrem, zvolili zcela jiné zpracování a mají stejnou šanci zaujmout. Každá nabízí svůj pohled na věc ... pro který se rozhodnete je již na vás a dnes testovaná Gigabyte GA-N680SLI-DQ6 si právem zaslouží vaši pozornost - je to maximalismus na šestou pro maximalisty.
Za zapůjčení děkujeme T.S.Bohemia.cz
a společnosti Gigabyte.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|