Strana 1 z 6
Nedávno jsem slíbil, že se základní deskou Gigabyte DQ6 se nesetkáváme naposledy. Dnes se tedy po recenzích Gigabyte i965P DQ6 a Gigabyte i680SLI DQ6 podíváme na základní desku Gigabyte DQ6 tentokrát s čipovou sadou Intel P35.
Nejprve by asi bylo dobré začít tím, co je to ten P35. P35 je nová čipová sada Intel známá pod označením Bearlake. V tabulce máte rozdíly mezi jednotlivými čipovými sadami Intel.
P35 je vlastně jednoduše upraveným současným čipsetem i965P. P35 by však měl být vyráběn 65nm výrobním procesem. Bohužel kvůli problémům s jeho výrobou jsou první P35 stále 90nm, tedy ten samý výrobní postup, kterým je produkován současný i965P. P35 by měla být předchůdcem a jakýmsi předvojem chystané čipové sady Intel X38, který nabídne některé další funkce, které jsou u rodiny čipových sad prezentovány.
Novinkou je podpora pamětí formátu DDR3. Opět však bude jejich nástup postupný, takže se z počátku objeví základní desky pouze s DDR2 sloty a později upravené ty samé desky se sloty pro DDR3 paměti. Je také dosti pravděpodobné, že někteří výrobci zaparkují na své základní desky oba druhy slotů. DDR2 a DDR3 paměti samozřejmě nelze provozovat najednou. Dnes testovaná DQ6 je samozřejmě se sloty pro DDR2 paměti.
Nový je také tzv. jižní můstek. Ten nese označení již ICH9. Opět se bude dle stupně výbavy vyrábět v několika provedeních. Proti staršímu můstku ICH8 přítomného u i965P se objevila několik malých změn ve výbavě. Ostatně následující tabulka poví vše.
Tedy ICH9 nese více USB a nativně obsahuje gigabitovou síťovou kartu. Novinkou v rodině Bearlake je podpora rozhraní PCI express 2.0. Nicméně bohužel ne na současném P35. Tato podpora se objeví až s příchodem již zmíněného X38.
P35 vs i965
Nebudeme chodit kolem horké kaše a dále popisovat nové čipy a jejich typy apod. Řekněme si narovinu konkrétní rozdíly mezi novou čipovou sadou P35 a i965P. tedy již zmíněný výrobní proces - což by mělo pomoci snížit spotřebu a teplené vyzařování. Ze současných 90nm se tedy bude vyrábět 65nm. Nový P35 také podporuje pouze procesory se sběrnicí vyšší než 800MHz - v plánech Intelu dokonce byla absolutní nepodpora starších procesorů Intel Pentium 4, nicméně výrobci si podporu některých straších kousků na své desky přidali. FSB by již na P35 mělo být tedy od 800 do 1333MHz. Nutno dodat, že tato podpora je s novými BIOSy i na základních deskách s čipovou sadou i965P. Jisté změny doznalo uspořádání PCIe linek. Na novém P35 s nachází pouze jeden PCIe 16x slot. Druhý slot funguje jen jako PCie4x. Samozřejmostí je podpora ATI Crossfire - konkurenční nvidia SLI bohužel nikoliv. Výkon tímto řešením bude omezen snad jen minimálně. Na rovinu tedy lze říci, že P35 není revolucí, ale jen mírnou evolucí současného i965P.
Dnes si představíme konkrétní užití nového čipsetu P35. K testu jsme dostali k dispozici základní desku Gigabyte P35 DQ6. Podívejme se tedy na to, co nabízí ...
|