Strana 3 z 6
Gigabyte P35 DQ6 - základní deska
Opět tedy máme v ruce jeden ze špičkových výrobků na trhu. Mnozí asi mají představu, co od základní desky s označením Gigabyte DQ6 očekávat. Opět tedy modré PCB a hlavně výrazná přítomnost mědi.
Ano právě měděné chlazení je naprostou dominantou základní desky. Je prostě obrovské. 65nm P35 budou později a podle mého názoru se na naší DQ6 nacházelo stále ještě 90nm provedení. Chlazení je však natolik předimenzované, že s uchlazením nebude nejspíše žádný problém. Ostatně to si zjistíme.
Rozložení komponent na samotné základní desce je opět řešeno s velkým rozmyslem. Je nutné vzít do úvahy, že na desce se toho opět nachází skutečně hodně. Velká je také prostorová náročnost již zmíněného pasivního chlazení.
Na desce se nachází více než dostatečný počet SATA konektorů. IDE již není nativně podporován čipovou sadou, ale je dodáván na desku jako vybavení pomocí přídavného čipu. Výhradu bych snad měl k tomu, že SATA konektory nejsou natočeny, jako to bývá na jiných deskách.
Na desce narazíme hned na tři napájení. Tato základní deska má přídavné napájení PCIe pro 12V. Všechny napájení jsou umístěna tak, aby kabely k nim zbytečně nepřekáželi. Tradičně nejhůře je umístěno napájení ATX12V 8pin, ke kterému je špatný přístup a dráty tam budou vadit.
Nevýhodu při pohledu na sloty na základní desce vidím okamžitě. Pouhé dva PCI sloty může být málo a při osazení CF zbude pouze jeden. Celkem k ničemu jsou dnes stále PCie1x, které jsou na desce přítomny hned tři. I když rozšiřující karty do nich už mnozí výrobci představili.
Díky skutečně neskutečně rozměrnému pasivnímu chlazení se zdá být prostor kolem procesoru stísněný. Pravdou je, že větší chladiče tam prostě jen tak nedáte. Na naší testovací sestavě jsme použili celkem běžný AC Freezer7 a byl tam úplně natěsno a to se nejedná o velký chladič.
Těžko říci, proč je chlazení takto dimenzované, jeho rozměry však jsou spíše nevýhodou, i když pro schopnost chlazení samozřejmě pravý opak. Té mědi je na desce ještě více.
Pokud desku otočíme, najdeme další měděné pláty. Crazycool je ten větší a je to skutečně kus poctivé mědi. O tom, jak to vypadá teplotně v zátěži, jsme se bavili již ve zmiňovaném článku o Ultra Durable 2.
Zajímavostí základní desky je také nastavený konektor audia, ke kterému by byl přístup při osazeném pasivu jinak naprosto nemožný. Vcelku netradiční je i umístění baterie BIOSu, která se nachází mezi sloty PCIe X16.
Co se týká výstupů základní desky na zadním panelu, pak si nelze stěžovat. Najdeme zde vše od PS2, Koaxiální i optický SPDIF výstup, Sériový port, Paralelní port, Firewire port, 4x USB a LAN, Audio výstupy. Bohužel je přítomna pouze jedna síťová karta, což je dnes v porovnání s jinými deskami trochu málo (DQ6 s 680i SLI má dokonce 4tyři LAN! ).
Samotná základní deska Gigabyte P35 DQ6 rozhodně vzbuzuje důvěru díky velmi kvalitnímu zpracování. Rozmístění prvků je dobré. Trochu jen zaráží to obří pasivní chlazení. Podívejme se na možnosti této základní desky.
|