Do rukou se nám dostal zajímavý materiál firmy Gigabyte. Firma zde prezentuje svou technologií Ultra Durable 2. V dokumentu se nachází srovnání teplot základních desek s novou čipovou sadou Intel P35. Některé informace jsou celkem zajímavé ...
Předem bych rád upozornil na skutečnost, že všechny informace pocházejí z materiálů firmy Gigabyte, takže některá srovnání s konkurenčními výrobky nemusejí být zrovna 100%. Netvrdím, že musejí být nutně lživé, to si dnes slušná firma rozmyslí, avšak každá firma se snaží, aby v podobných materiálech vynikly zejména jejich výrobky. K následujícím informacím tedy přistupujte s vědomím, že pocházejí z jednoho zdroje, který nelze brát jako 100% nezaujatý ...
Firma Gigabyte vydala oficiální dokument s názvem P35 srovnání teplot ASUS a Gigabyte. V tomto dokumentu je několik zajímavých obrázků, které jsou zajímavější více než samotné srovnání ... V první řadě v dokumentu nalezneme snad kompletní řadu základních desek Gigabyte s čipovou sadou P35:
Stejně tak nalezneme fotografie modelové řady ASUS P5K, která bude konkurencí:
Vzhledem k tomu, že v redakci již máme základní desky s čipovou sadou Intel P35, tak mohu říci, že se situace v teplotách proti i965P výrazně zlepšila. P35 je chladnější. Jistým cílem daného dokumentu Gigabyte bylo seznámení s technologií Ultra Durable 2, tak bychom si mohli říci, cože si Gigabyte pod touto technologií představuje:
- Základní desky Ultra Durable 2 používají výhradně kvalitní komponenty, které jsou klíčovým faktorem spolehlivého, odolného výrobku určeného k dlouhodobému provozu. Nejvíce namáhanými součástkami základní desky jsou komponenty v napájecí, oběhové soustavě. Zejména Low RDS(on) MOSFETy výrazně snižující teplotu, feritové indukční cívky optimalizují skladování elektřiny a pevné polymerové kondenzátory zvyšují spolehlivost systému.
S touto technologií se u základních desek Gigabyte již delší dobu setkáváme. Často, stejně jako jiní recenzenti, upozorňujeme na fakt, že základní desky Gigabyte jsou tvořeny velmi kvalitními elektrosoučástkami - právě toto označuje Gigabyte technologií Ultra Durable2.
Na obrázcích okolo můžete vidět názorně, co jsou jednotlivé komponenty zač. Gigabyte vše zpracovala ukázkově a velmi názorně. O tom, že by Ultra Durable2 skutečně neobsahovalo kvalitní elektrosoučástky, nepochybujeme. Pravdou je, že právě tyto součástky jsou základním stavebním kamenem každé základní desky a tak jejich kvalita by měla být notně sledovanou oblastí při výběru nové desky - nízká cena a solidní výkon při použití nekvalitních součástek o dlouhodobé výdrži nesvědčí ...
Ultra Durable 2 by mělo příznivě ovlivnit teplotu, samozřejmě také v návaznosti na použitém pasivním chlazení. V dokumentu Gigabyte se nachází několik grafů se srovnáním teplot jednotlivých modelů, bohužel grafy jsou ne úplně fair zpracované a opticky dotváří obrázek, který jistě nebude zcela odpovídat realitě, takže je vynechám. Nicméně čísla jsou uvedena i v přehledných tabulkách.
Samozřejmě berte je s ohledem na to, že pocházejí z laboratoře jednoho výrobce - bylo by s podivem, kdyby se výrobky právě onoho výrobce v tomto testu neprezentovali jako lepší. Účelem těchto testů a materiálů je udělat dobrý dojem a představit své výrobky v dobrém světle, nikoli odradit :).
Na to, jak je to ve skutečnosti si počkáme do pořádných nezaujatých testů jednotlivých webových magazínů. Nevěřím však, že by se čísla Gigabyte ukázala jako zcela lichá. Navíc firmy Giagbyte i ASUS k sobě mají celkem blízko, i když nedávno přerušili zajímavou spolupráci společné výroby a vývoje komponent ...
V dokumentu mě velice zaujaly teplotní situace na jednotlivých základních deskách. Firma Gigabyte použila starší procesor Pentium 4 osazený vodním chlazením - tedy dnes již naštěstí takřka překonané topení. O samotný procesor však v tomto předváděcím testu nejde.
Situace s výskytem teplotně namáhaných míst je znázorněna z obou stran základních desek (vybírám jen některé obrázky). Můžete si tedy udělat představu o tom, kde je základní deska v zátěži nejteplejší.
U DQ6 je také dobře vidět, co udělá osazený měděný pasiv právě z druhé strany základní desky. celkem mě mrzí, že v testu není žádná základní deska se starším čipsetem i965P. Myslím, že právě toto srovnání by bylo zajímavější.
Se srovnáváním ASUS a Gigabyte nových základních desek bych ještě počkal. Na základě těchto materiálů bych skutečně žádné závěry nevyvozoval. Berte to tedy spíše jako zajímavost a ukázku toho, jaké množství zajímavých informací vyprodukují jednotlivý výrobci k prezentaci svých produktů. Ostatní firmy nezůstávají pozadu, takže se nejspíše brzy podíváme na to, co si připravila konkurence. Samozřejmě si také v dohledné době otestujeme nějaké ty zajímavé základní desky s čipovou sadou P35.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|