Strana 2 z 5
Balení je samozřejmě o poznání jednodušší a méně okázalé, než u XTREME edice.
Nicméně i tak se bavíme o high end desce, takže je zde spousta příslušenství a vše, co jen můžete potřebovat.
Základní deska samotná má tedy formát E-ATX (30,5 x 26,9cm) a pozor na výběr počítačové skříně, aby se vám do ní vešla. Jde o platformu TRX40 s čipsetem od AMD a paticí sTRX4 podporující zatím výhradně třetí generaci RYZEN ThreadRipper procesorů (3960X/3970X/3990X). Neosadíte do ní tedy starší RYZEN ThreadRipper 1000/2000 modely. S velkou pravděpodobností blížící se jistotě ale bude podporovat i 7nm+ ZEN3 generaci Threadripper 4000, která ale dorazí určitě až nejdříve začátkem roku 2021. Kompatibilita chladičů ovšem u TRX40 pokračuje, takže chladiče pro X399 platformu (TR4 patici) jsou stále normálně použitelné.
Jde o čtyřkanálovou paměťovou platformu, takže najdeme 8 slotů pro až 256GB paměti (protože zatím jsou běžně v prodeji jen 32GB moduly). Podporováno je vše až po 4400MHz DDR4 a výše. Platforma umí samozřejmě i ECC moduly a XMP profilování.
Celá deska obsahuje výhradně PCIe ve verzi 4.0 (dvojnásobná propustnost proti PCIe 3.0) a je zde ohromný počet těchto linek. Jdou zde 2 plnohodnotné 16ti linkové sloty a 2 ve verzi s 8 linkami. Dále je zde 1x PCIe x1 a 3x M2 samozřejmě ve formátu PCIe 4.0 x4. Vše je fyzicky zesíleno a posíleno.
Všechny tři M.2 sloty jsou PCIe i SATA, mají snadno sejmutelné pasivy pro chlazení. Kromě nich je zde i 8x SATA. Robustní je rovněž počet USB, které jsou zde ve všech verzích. Celkem 17 USB, kde nechybí ani Type-C USB 3.2 Gen2 atd.
Deska disponuje také integrovanou Wi-Fi 6 a BT 5 kartou a odpovídající konektivitou a SW výbavou. Kromě toho jsou zde také dvě síťové karty, jedna 1Gbit a druhá 5Gbit. Deska tedy nedisponuje stále velmi drahým 10Gbit řešením, což ale z hlediska běžné použitelnosti a konstrukce běžných sítí, samozřejmě nepředstavuje dnes žádné praktické omezení a 5Gbit je více než dostatečné řešení.
Gigabyte samozřejmě v případě této desky a platformy musí udělat kvalitní zejména napájení a celkovou konstrukci. Bavíme se o 8vrstvém PCB a 16+3 luxusní extrémně silné kaskádě, takže sem jde většina peněz, za co platíte. Ostatně procesory pro ni určené mají v základu 280W TDP s aktivním PBO pak běžně 500W a při extrémním taktování klidně dvojnásobek. A to všechno musí deska zvládnout, a je to několikanásobek toho, co musí zvládat „běžné“ mainstreamové AM4 desky.
Gigabyte i MASTER verzi vybavilo extra prvky pro taktování, deska nicméně nemá přímo na sobě ovládání. Segmentový display přítomný je. Pochopitelně nechybí ani velké množství konektorů pro ventilátory a chlazení, RGB prvky a k tomu všemu je deska perfektně softwarově vybavena.
Zadní výstupy pak odhalují pozlacené konektory integrované zvukové karty, využívající ALC 1220 základ s výrazným posílením a extra kondenzátory. Deska má dva integrované ventilátory, jeden na čipsetu a druhý za pasivem u zadních výstupů.
A jaká je tahle deska v praxi, pokud jde o výkon a provoz?
|