Strana 1 z 5
- GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER
– TEST a RECENZE základní desky pro nejlepší PC platformu
Pokud chcete to nejvýkonnější a nejlepší, co si dnes můžete do svého osobního, herního nebo pracovního PC pořídit, nemusíte nic složitě zkoumat. Existuje pouze jediná platforma, která vám tohle nabídne. AMD a jeho TRX40 pro procesory RYZEN ThreadRipper, konkrétně modely 3960X, 3970X a monstrózní 64jádrový RYZEN 3990X. Tyhle 3 procesory tvoří současný počítačový high end a stále tomu nemůžeme uvěřit, ale nemají ze strany Intelu absolutně žádnou konkurenci. Intel prostě nemá žádný dostatečně výkonný procesor, aby jim stačil. Pro běžné domácí nadšence a náročnější uživatele jsou určitě nejatraktivnější RYZEN 3970X, coby 32jádrový procesor a především RYZEN 3960X se 24 jádry, který je cenově ještě i docela přístupný. Procesor jsme nedávno otestovali. A přesto že jde o nejlevnější model v celé řadě, i tak je kategorií sám pro sebe:
Ano, tenhle nejlevnější procesor pro TRX40 platformu stojí pořád 37 tisíc korun, takže v tomto ohledu jsou základní desky TRX40, které stojí až 25 tisíc, vlastně docela levné. Výrobci nabízí ale i velmi kvalitní modely za poloviční cenu proti TOP verzím a nedá se přitom tvrdit, že by byly o polovinu horší. Popravdě nabízí více než 90% všeho, co 2x dražší TOP verze. Jen nejsou tak maximalisticky robustní, „načančané“ a přehnané v některých ohledech. Nedávno jsme třeba od Gigabyte otestovali její úžasný AORUS TRX40 Xtreme, která se právě prodává za 25 tisíc korun. Dnes se podíváme na cenově dostupnější model GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER, který je o značných 9 tisíc korun levnější.
To není zanedbatelný cenový rozdíl. Za 9 tisíc korun koupíte třeba potřebné 4x 16GB DDR4 3200MHz paměti k sestavě, takže z pohledu poměru cena/výkon, který i u high endu hraje roli, je to zajímavé.
- GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER
Jde vlastně o prostřední model z nabídky Gigabyte, kde najdeme vrcholný AORUS TRX40 Xtreme za 25 tisíc, o něco levnější TRX40 DESIGNARE za 19,5 tisíce korun a pak je právě MASTER za 16 tisíc a úplně nejlevnějším základním modelem je TRX40 AORUS PRO WiFi za „pouhých“ 12 tisíc korun.
GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER na první pohled není tak nafintěný a načančaný jako XTREME edice. Nemá výbavu hnanou na maximum možného, ale to neznamená, že není dobře a luxusně vybavený. Ostatně pořád se bavíme o desce za 16 tisíc. Technicky vzato ovšem nemá k Xtreme verzi zase tak daleko.
Má stále extrémně silnou a kvalitní 16+3fázovou napájecí kaskádu s luxusním chlazením funkčními pasivy, mohutnou hetapipe a integrovanými ventilátory. Má pořád kvalitní 8vrstvé PCB s luxusním zpracováním všeho. Nemá ale některé speciality, které desky hlavně výrazně prodražují.
Tak například nemá všechny konektory na pravé straně otočeny na bok (což má Xtreme), jen některé. Překvapivě včetně 24-pin hlavního napájení, což potěší. Nemá také dvě 10Gbit síťovky. Ty jsou zde sice stále dvě, ale jedna je klasicky 1Gbit a druhá 5Gbit, což samozřejmě výrazně snižuje cenu, protože 10Gbit ačkoliv dnes nemá reálně smysl pro 99,9% uživatelů, je násobně dražší. V příslušenství desky také nenajdete ten luxusní rozšiřující PCIe Gen4 M.2 adaptér pro 4x PCIe 4.0 M2 SSD, který má v balení Xtreme verze. Což ušetří určitě cca 2 tisíce na ceně. Zde si musíte „vystačit“ s těmi třemi PCIe 4.0 M.2 pozicemi klasicky na desce samotné :).
Výrazně méně komplikovanější je chlazení, které je jednodušší a skromnější v oblasti čipsetu a SSD disků. Ale určitě zcela dostatečné a dobře dimenzované. Jinak je zde stále ohromné množství luxusní výbavy, včetně kvalitní integrované zvukovky s posílením, RGB podsvícení, základní taktovací výbava, samozřejmě nechybí ani integrovaná Wi-Fi/BT a tak dále a tak dále.
Základními funkcemi, zpracováním a výbavou má k Xtreme verzi opravdu blízko, jen prostě není vše hnáno do úplného extrému, kdy řada těch TOP prvků stojí násobně víc, než jinak běžně kvalitní verze, jež se na luxusních deskách normálně objevují. U TRX40 AORUS MASTER si tedy Gigabyte odpustilo některé speciality a výsledkem je výrazně nižší cena a přitom stále luxusní, kvalitní deska i třeba pro běžné PBO taktování monstrózního 64jádrového RYZEN 3990X.
A jaká je tedy v praxi? Otestovali jsme ji …
|