Strana 1 z 5
- GIGABYTE X399 AORUS XTREME
- TEST špičkové desky pro nejlepší PC platformu současnosti
Procesory AMD Ryzen Threadripper jasně vládnou high endu a tahle deska jim poskytuje skvělý základ. Pokud se dnes díváte po pořádném PC s pořádným procesorem, tak asi víte, že Intel jednoduše nedokáže AMD vůbec konkurovat. Ač je to překvapivé, právě v high endu je převaha AMD tak obrovská, že Intel X299 platforma se nedá jako konkurence prakticky ani objektivně moc označit. V souboji multijádrových procesorů Intel totiž nedokáže čelit efektivitě designu procesorů AMD RYZEN ThreadRipper. Výsledkem tak je, že zatímco Intel vám za 25 tisíc korun prodá maximálně ušmudlané pomalé 10jádro, od AMD můžete mít o desítky % výkonnější 16jádrový TR 2950X, který klidně konkuruje výkonem tomu nejlepšímu, co Intel dokáže do X299 vůbec osadit. Ovšem za to mu musíte zaplatit dvojnásobnou cenu. Jenže pokud chcete CPU za 50 tisíc, tak místo 16-18 jader od Intelu můžete mít rovnou 32jader od AMD a potenciální výkon je tak zase úplně jinde.
V současné době byste zkrátka museli být pravděpodobně po mozkové mrtvici, abyste si za stávajících podmínek šli koupit X299 platformu a Core i9 procesor, protože za stejný či nižší výkon musíte zaplatit o mnoho více. Navíc AMD X399 jednoznačně porazí X299 i pokud jde o výbavu, kdy hlavní rozdíl je například 64 PCIe linek proti pouze 44, podpoře ECC pamětí, nemluvě o bezplatné podpoře vyšších forem RAID polí u AMD platformy a tak dále. Zkrátka pokud v současné době chcete za solidní peníze opravdu pořádný výkon a skutečně špičkovou high end výbavu, a tedy chcete high endový PC a multijádrový CPU, pak je AMD X399 platforma jasná volba. Otázkou jen je, který ze 4 aktuálních modelů procesorů ThreadRipper zvolit a kterou X399 základní desku k němu.
Pokud jde o procesory, všechny 4 dostupné modely jsme pro vás otestovali a osobně drtivé většině uživatelů a zájemcům o tuhle platformu doporučím hlavně RYZEN ThreadRipper 2950X (16jader/32vláken). Ten je podle mého nejlepším současným procesorem na trhu, kdy má za stále ještě dostupnou cenu výkon absolutní špičky, ale nemá žádné potíže s tím, že by těch jader/vláken měl ještě extrémně moc (souvisí hlavně s mizernou optimalizací W10 na více než 16 jader). K tomu díky uvedení až 32jádrových modelů výrobci desek nabízí vypiplané nové verze základních desek s X399. Například Gigabyte místo loňského AORUS Gaming 7 nově nabízí prakticky zcela nový model, na který se dnes speciálně podíváme.
- GIGABYTE X399 AORUS XTREME
Společnost Gigabyte si tento nový model a nástupce Gaming 7 verze, připravila ze dvou důvodů. Prvním důvodem je obecně změna názvosloví a designového stylu u Gigabyte. Samozřejmě tím hlavním důvodem je nicméně vydání 24 a 32 jádrových ThreadRipper procesorů v aktuální druhé generaci, které mají podstatně vyšší TDP než jen 12 a 16 jádrové modely stávající i předchozí generace. A kromě toho samozřejmě výrobce desky musí pokrýt i možnost přetaktování těchto čipů, kdy TDP může v extrémech dalece překračovat 500W. Jinými slovy, desky potřebují výrazně silnější napájení, jeho chlazení atd. A právě na tom Gigabyte zapracovalo proti starší Gaming 7 edici nejvíce. Bohužel se to neobešlo bez zvětšení formátu desky, kdy starší model se mě osobně líbil hlavně proto, že byl standardním ATX, takže se krásně vešel do všech skříní. Nová AORUS Extreme je však již E-ATX, takže do některých skříní se nevede vůbec, do řady jiných to bude tak tak. Nicméně posílení napájení a chlazení si to zjevně asi žádalo.
No a když už Gigabyte tedy muselo udělat vylepšení napájení a chlazení, samozřejmě tedy udělalo vylepšení i výbavy a designu desky. Takže Gaming 7 a AORUS Extreme se od sebe docela výrazně liší. Dobrou zprávou je, že samozřejmě můžete i ten 32jádrový procesor na Gaming 7 osadit (s aktualizací BIOSu), ale pokud chcete prostě extrémně taktovat, tak ta vylepšení by mohla přijít vhod. Vhod přijde i vylepšení výbavy, které Gigabyte provedlo.
Novinka má například hned 3 síťové karty, včetně jedné s podporou 10Gbit. Nechybí pochopitelně ani Wi-Fi/BT karta.
Kompletně přepracované je chlazení, kdy se Gigabyte vrátil k designu klasických pasivů s hliníkovými pláty, které tak podstatně lépe chladí. Navrch osadil i dva ventilátory pro posílení chlazení pro extrémní případy.
Fyzicky byla posílena deska na všech frontách, nový je masivní zadní plát, fyzicky jsou posílený sloty i některé konektory a jejich piny. Přepracované byly pozice pro M.2 SSD včetně jejich chlazení.
A tak bychom mohli pokračovat dál a dál. Gigabyte prakticky udělalo zcela novou desku, ačkoliv se X399 platforma samotná nezměnila. Nicméně tahle deska klidně zvládne i extrémní taktování 32jádrového CPU, kdy TDP může výrazně přesahovat 500W.
Pochopitelně nový je i design podsvícení, kdy Gigabyte upustil od podsvícení jednotlivých slotů a vydal se cestou jako ostatní výrobci. Osobně si myslím, že je to škoda, protože prostě všechny desky mají RGB dnes pak podobné a ten design jednotlivě podsvícených slotů a částí desky v případě staršího modelu GB vypadal docela unikátně. Každopádně i když je RGB samozřejmě dnes důležitým prvkem ;), nás všechny asi zajímá, jak tahle deska šlape v praxi jako taková.
A tak se na to dnes podíváme …
|