Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
Spotřeby jsou dělány s ohledem na zatížení desky, tedy hlavně zatížení CPU, které deska kompletně napájí. A že X399 platforma vyžaduje hodně napájení! Zejména když do hry vstoupí taktování až 32jádrového monstra :).
Spotřeba 16jádrového RYZEN procesoru je vysoká, ale není to nic proti 32jádrovému modelu. Ostatně jsou to doslova 4x RYZEN 7 procesory v jednom. Základní deska od Gigabyte má posílené napájení, ale ještě ne tak extrémní, jako konkurence. Pořád je ale 10+3 fází více než dost. Napájecí konektory jsou pak 24pin + 2x 8-pin +1 molex a při velkém OC všechny plně využijete.
Při přetaktování už 16jádrového procesoru jde totiž spotřeba jen samotného čipu k 500W! A při extrémním taktování pod dusíkem, klidně na dvojnásobek, a to se nebavíme o 32jádrovém modelu. Se vším si deska musí poradit a tahle poradí.
Z hlediska chlazení kaskády je na tom ale GB dobře. Klasičtější pasivy s hliníkovými pláty fungují skvěle, běžně se teploty pohybují kolem 50°C, při přetaktování jdou přes 60°C, ale pokud budete chtít jít ještě více při masivnějším OC třeba 32jádra, půjdou ke 100°C, což lze ale snížit pokud zapnete integrované ventilátory naplno a to výrazně. Nicméně samozřejmě budou slyšet. To ale v tom konkrétním případě nebude nikomu vadit, protože se bavíme o situaci při extrémním OC. Při běžném používání ty ventilátory většinou stojí a slyšet nejsou ani v nízkých otáčkách. Takže OK.
Gigabyte X399 AORUS Extreme je deska vhodná i vybavená pro extrémní taktování, a to i nejextrémnějšího současného CPU, tedy 32jádrového TR 2990WX. Viděl jsem ji v akci s takty kolem 5+GHz na 32 jádrech a žádný problém. Za tohoto stavu deskou protéká hodně přes 1000W, tedy výrazně více, než kolik zvládnou i velmi kvalitní mainstreamové desky. A vše bez nejmenšího problému. Takže z hlediska běžného domácího taktování, se tahle deska ani moc nezapotí.
Jak jsem ale napsal v recenzích procesorů TR 2000, prakticky vůbec nedoporučuji ruční taktování. Jednoduše s ním nedosáhnete o moc lepšího výkonu na všech jádrech, ale ztratíte výkon při zatížení méně jader, protože přestane fungovat precision boost a procesor také bude více žrát v klidu i zátěži. AMD tak pro nové TR 2000 procesory přišla s Precision boost Overdrive, kdy jediným přepínačem v RYZEN Master aplikaci, zvýšíte napájecí limit, což automaticky bude držet takty na všech jádrech tak vysoko, jak zvládne vaše chlazení a takty na 1-2 jádrech půjdou ještě výše a v klidových stavech bude normálně fungovat úsporný režim. „PBO“ má tedy výhodu nižší spotřeby ve všech stavech. Jednoduše tedy doporučuji, pokud budete doma běžně taktovat, tak se ručním nastavováním CPU vůbec nezabývat. Zapněte PBO, nasaďte co nejlepší chlazení a užívejte si zvýšeného výkonu bez klasických nevýhod ručního taktování. Procesory se budou pohybovat kolem 4,05 – 4,2GHz na všech jádrech (méně u 32jádra, více u 16jádra). Gigabyte nabízí nějakou tu extra OC výbavu a prvky na desce, ale není tak extrémní, jako konkurence, ovšem i extrémním nadšencům stačit bude.
Pokud jde o paměti, ThreadRipper a X399 už jsou velmi vyladěné a TR 2000 procesory přinesly další zlepšení. A tak není problém s našimi Kingston HyperX Predator 4x 8GB DDR4 3200MHz těch 3200MHz hned nastavit a stabilně provozovat a už nejsou žádné potíže (dokáži to provozovat i na CL14 časování). Bez problémů jde u kitů se Samsung B-side, jaké mají třeba G.SKILL paměti nastavit i těch 3600MHz (vyzkoušeno). Platí to jen pro 4x 8GB konfigurace, s 4x 16GB či 8x 8GB už to nemusí být tak jednoduché. Ale 8x 8GB mě stále běží na 3200MHz.
Takže jaký je závěr?
|