Strana 2 z 5
Balení je laděné do světlé barvy, odlišené od ostatních modelů X570 desek tohoto výrobce.
Uvnitř samozřejmě kromě desky samotné, je i základní příslušenství. Nechybí ani pěkně stylizovaná anténa k Wi-Fi, tak aby se hodila k bílému designu desky. Co mě stále udivuje je CD s ovladači. Tak nějak pochybuji, že většina potenciálních uživatelů bude mít kde si ten disk vůbec přehrát. Na to že jde o desku více zaměřenu pro profesionály a tvůrce, mě přijde trochu neprofesionální k ní v roce 2021 strkat optický disk.
Samotná deska je standardního formátu ATX s paticí AM4 a čipsetem X570 (X570S) od AMD. Podporuje tedy celou řadu procesorů od ZEN+ architektury výše. Samozřejmě včetně nejnovějších RYZEN 5000, se kterými můžete využívat plného potenciálu této platformy a PCIe 4.0 výbavy. Disponuje také 4 sloty pro DDR4 paměti s možností osazení 4x 32GB modulů. Podporuje nativně ECC. Samozřejmě to, jak rychlé DDR4 skutečně budou fungovat, záleží na konkrétním osazeném modelu procesoru. Sama deska zvládne cokoliv včetně DDR4 5400MHz+.
Slotová výbava je velmi bohatá. Jak už bylo řečeno, X570/X570S je stále jediná mainstreamová platforma na trhu, která má PCIe 4.0 i ze strany čipsetu samotného. To nenabízí ani levnější B550 ani přímo konkurenční Intel Z590. Ty obě mají jen těch 20 linek, pokud osadíte procesor, který PCIe 4.0 má. Jinak jde o PCIe 3.0 čipsety. V případě této X570S desky jsou zde ale extra PCIe 4.0 linky (16 celkem) z čipsetu samotného.
Takže ty 4 sloty pro NVMe M.2 SSD disky dokáže v PCIe 4.0 využít. Samozřejmě pokud je plně osadíte, přijdete o část linek pro PCIe sloty desky, protože se o ně dělí. Nicméně ten hlavní slot pro grafiku osadit můžete současně také.
Gigabyte schovalo všechny ty M.2 sloty pod pasivy, ale současně je tam mít nemusíte, pokud použijete nějaký SSD s vlastním pasivem, dají se snadno sejmout. Deska má technicky ještě pátý M.2, ale ten využívá osazená síťová karta Intel Wi-Fi 6 AX200 s BT 5.2.
Pokud jde o klasickou konektorovou výbavu, tohle je jedna z nejlépe vybavených X570 desek na trhu. Má prakticky maximum toho, co se vůbec na tuhle platformu vejde. Včetně dvojice USB 3.2. Type-C s VisionLink technologií, a celého zástupu ostatních USB na zadních straně i ve formě vnitřních headerů. K tomu všemu Gigabyte osadil i kvalitní integrovaný zvuk. Jde o posílené ALC 1220, tedy prakticky to nejlepší, co se dnes používá. A nechybí všechny výstupy, včetně digitálního. Pokud osadíte procesor AMD s integrovanou grafikou, jdou zde také DP a HDMI konektory.
No a k tomu všemu je tu zde celé hejno konektorů pro ventilátory, RGB, TPM, COM atd. Všechno, co se dá dnes na desku nacpat, tak tu je. K tomu všemu patří také SW podpora, aplikace pro monitorování atd. Ačkoliv nejde o desku pro hráče či taktování, i v tomto ohledu vlastně podporuje vše co je třeba. Což je především PBO technologie :). A má více než dostatečně kvalitní zpracování, aby si s rezervou poradila s nejvýkonnějšími RYZEN 9 procesory.
Jak tedy šlape v praxi?
|