Strana 1 z 4
- Gigabyte X570S Aorus Master – TEST a RECENZE
vylepšené X570S platformy s pasivním chlazením
V dnešní recenzi se podívám na zoubek novince na trhu od společnosti Gigabyte základní desce Aorus Master s „novým“ čipsetem X570S. Ten se proti X570 vlastně moc neliší. Jde o stále stejný čip, který je fakticky kusem procesoru ZEN2 a tedy vyrábí jej přímo AMD. je to stále jediný mainstreamový čipset na trhu, který má plnou podporou PCIe 4.0.
Na trhu jsou sice ještě AMD B550 a Intel Z590, kdy desky také podporují PCIe 4.0, ale nikoliv ze strany čipsetů samotných. Pouze prostřednictvím maximálně 20linek z procesorů, které PCIe 4.0 mají. Jediný X570/X570S má jako čipset dodatečné PCIe 4.0 linky. B550 a Z590 jsou stále jen PCIe 3.0 řešení. Nicméně dvojnásobně rychlejší sběrnice s dvojnásobnou propustností je náročnější na zpracování i napájení. X570 se dokáže docela zahřívat, pokud jej využíváte naplno se všemi linkami. To sice v praxi dělá málokdo, ale desky na to musí být připraveny. Proto drtivá většina X570 desek při vydání mělo osazený aktivní chlazení, tedy ventilátor.
Ne že by ho potřebovaly pro běžný chod, ale prostě v maximech byl třeba. Existovala všeho všudy jediná X570 deska, která jej neměla a byla plně pasivní. Monstrózní Gigabyte AORUS XTREME X570 byla a stále je nejlepší základní deskou pro AM4 platformu:
Nicméně její cena je hodně vysoko. Až později se objevily další X570 desky s pasivním chlazením. Nakonec se v těchto týdnech objevily desky s čipsetem verze X570S. To „S“ znamená Silent. Jde sice o stejný čipset, stejný čip, ale je tu pár úprav a optimalizací a výrobci desek tak mohou nasadit pasivní chlazení u širší škály modelů, včetně těch cenově dostupnějších. Uvedení X570S nabízí výrobcům možnost aktualizaci a modernizovat designy svých desek, udělat tak fakticky „nové revize“ a prostě vylepšit desky, které jsou v nabídce už přes 2 roky. Tím spíše, že AM4 se do důchodu nechystá a jako platforma zůstane aktuální ještě následující 2 roky, protože nová patice AM5 bude jen pro DDR5 řešení a ta budou z počátku pochopitelně dražší.
- Gigabyte X570S Aorus Master
Pokud se podíváme na to, čím se liší X570S Aorus Master od předchozího modelu bez „S“, který jsem měl možnost testovat také, je těch změn hned několik. Výrobce osadil desku mnohem větším chlazením v celé její dolní části, také ocelový plech pod deskou je masivnější a mimo to, že díky němu je deska pevnější a neprohýbá se, je i lépe chlazená. Deska se tak mnohem více podobá modelu Aorus Xtreme, než předchozímu modelu Aorus Master. Ale cena bude mnohem nižší než za Xtreme.
Ohledně napájecí kaskády, jsou zde další dvě fáze navíc a chladiče jsou zas o něco masivnější. Také chybí ony designové kryty nad lamelami, což by mělo usnadnit jejich ofukování. V tomto směru výrobce velmi chválím, že ustoupil designu a upřednostnil co nejlepší funkci samotného chlazení.
Na desce také najdeme o jeden M.2 slot navíc a vylepšen byl i bluetooth model z verze 5.0 na verzi 5.2. Mírně byla vylepšena i zvuková karta na desce, sice nese stejný čip, ale přibyla podpora pro DTS:X Ultra. Sice nám ubyla jedna síťová karta, ovšem pouze ta pomalejší 1Gbit, což asi nikomu vadit nebude. Naopak u bezdrátové Wi-Fi síťové karty přibyla nově podpora i pro 6 GHz sítě dle standardu Wi-Fi 6E. Vylepšení neunikly ani porty USB. Nově zde přibyly porty USB 3.2 Gen 2x2, kde byla navýšena propustnost o 100% vůči předchozímu modelu. Není tedy problém připojit na desku externí SSD disk s rychlostí 2GB/s, což otestuju s novým modelem SE900G od Adata.
A jak si tedy tahle luxusní základní deska vede v praxi? Pojďme se na to podívat …
|