Strana 4 z 4
Po mnoha letech jsme se tedy dočkali konečně nového soketu od AMD a dopadlo nad očekávání dobře. Nový soket je velmi moderní, základní desky podporuji všechny nové funkce a AMD opět přislíbilo dlouhou podporu pro další generace procesorů, co dorazí následující roky. To jistě ocení hlavně lidé, kteří s jednou deskou mění jenom procesory, což byl krásný příklad právě s předchozím soketem AM4, kde se vystřídalo opravdu hodně generací procesorů ZEN. V tomto přístupu vidím hlavní rozdíl mezi AMD a Intelem. U Intelu je tento interval mnohem kratší a jak vidíme u soketu LGA1700, kdy pro nástupce současných 10nm procesorů budeme potřebovat opět zcela nové desky s novými paticemi, současná platforma Intelu je stejně jako starší AM4 prakticky mrtvá. Nová AMD AM5 tu ale bude mnoho let, takže váš PC na ni dnes postavený, budete i za několik let moci upgradovat na prakticky stále to nejlepší, co bude na trhu.
Nicméně na DDWorld.cz jsme se již několika deskám nové AM5 patice věnovali, takže už víte, jak se věci mají. Dobrou zprávou je, že ceny desek postupně klesají, kdy vyšší ceny byly jeden z důvodů poněkud vlažného přijetí nové platformy. To je samozřejmě umocněno nutností pořídit i dražší DDR5, ale protože i ceny rozumných DDR5 značně klesly, tak i když je celá platforma stále dražší než AM4, je výkonnější a hlavně nabízí prostě lepší technologie a mnohem delší životnost z hlediska upgradovatelnosti. AMD navíc uvádí stále nové a nové procesory, vedle extrémně atraktivních levnějších RYZEN 7000 bez X, se chystá uvedení i zajímavých RYZEN 7 7000X3D a u těch to rozhodně neskončí.
Pokud se tedy podíváme na desku GIGABYTE X670E AORUS MASTER, už celkem chápu, proč je tak velká kritika Gigabyte a jeho vyššího AORUS XTREME X670E, která zjevně není skutečným XTREME modelem, ale jen trochu nazdobenější MASTER s obrovským příplatkem za to. Protože přesně tak to je. Z nepochopitelného důvodu prostě u nové AMD X670E platformy Gigabyte uvedlo, co by nejvyšší model MASTER edici s tím, že ji lehce přizdobenou vydává za XTREME model, ačkoliv ta vedle ostatních i starších XTREME variant desek tohoto výrobce zjevně není tím, čím by měla být. Celé to vynikne, pokud nyní tedy můžeme srovnávat přímo MASTER a XTREME desky vedle sebe a je evidentní, že je to vlastně jedna a ta samá deska, lišící se jen v drobnostech. A hodně se lišící v ceně, kdy 18 vs 11,5 tisíce korun, je sakra rozdíl. Kritika Gigabyte za to, co vydává v rámci X670E platformy za XTREME model, je tedy bohužel plně na místě a je opravdu velká škoda, že skutečný XTREME model firma v rámci X670E nevydala. Spousta fandů je pochopitelně zklamáno. Nicméně pokud nakupujete sice kvalitní desky, ale hledáte také rozumnější poměr cena/výkon, tak samozřejmě MASTER edice je tím, co vás spíše zajímá.
Stále špičkové fyzické zpracování, stále velmi dobrá výbava, ale cena je mnohem přijatelnější. I když jako všechny trochu dnes kvalitní základní desky, ani takhle není rozhodně levná. 11 500 korun, za které se nyní v současnosti prodává, je však už solidní nabídka na takto kvalitní desku. Oceňuji zejména opravdu TOP špičkové provedení PCB, celkového napájení a chlazení, kdy Gigabyte je jeden z mála výrobců, který používá i klasické velmi účinné heatsinky. Zbytek chlazení tvoří masivní pasivy, zejména chlazení M.2 pozic. Ty má deska celkem 4 a podporu Gen5 ve 2 z nich současně s PCIe 5.0 verzí grafického slotu. Líbí se mě mechanický uvolňovač západky grafického slotu a vůbec celkové provedení desky s velmi robustním ale pořád střízlivým designem.
S ohledem na cenu a konkurenci bych určitě vytkl absenci USB4, kdy Gigabyte tuhle novinku bohužel nenabízí ani u XTREME modelu. Ten má navíc 10Gbit LAN, kdy skutečná MASTER verze přichází s „jen“ 2,5Gbit LAN. Obecně jsou kvalitativní a výbavové rozdíly mezi X670E MASTER a XTREME velmi malé a cenový rozdíl přitom dost brutální, takže MASTER verze z toho vychází jednoznačně jako zajímavější verze. Konkurence je ale v této cenové hladině dost velká a silná.
A myslím že i jednou z výhod konkurence je fakt, že jde většinou o ATX formáty, kdy tahle velká Gigabyte E-ATX deska se do některých skříní prostě nevejde. Po stránce funkčnosti, možností ladění a obecně vybavenosti, musím Gigabyte a jeho X670E MASTER pochválit. Jde jednoznačně o výbornou kvalitní desku za rozumnější cenu než ultra TOP verze a rozhodně ji rád doporučím, pokud opravdu kvalitní a dobře vybavenou desku pro RYZEN 7000 hledáte, ale nejste ochotni platit nějaké extra prémiové příplatky za TOP verze.
Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|