Strana 2 z 5
Styl balení Gigabyte lehce mezigeneračně pozměnil. Stylově ale stále pořádná krabice s bohatým příslušenstvím. Ale ne tak bohatým, jak bychom od XTREME verze očekávali.
Vedle samotné desky je tu množství kabeláže, ovladače a SW jsou pěkně na USB flash disku, a jako bonus je zde Type-C USB zvukový DAC.
Pokud jde o desku samotnou, je o velký EATX formát, takže pozor na to. Na rozdíl od předchůdce nemá všechny konektory na pravé straně otočeny na bok, což zamrzí. Má tedy novou AM5 LGA patici, kdy upínání CPU je řešeno kovovým mechanismem velmi podobným tomu, který známe z Intel platformy. Osazování chladičů je ale jinak stejné jako u AM4, kdy je zde stejný základní platový „rámeček“ a chladiče z AM4 jsou (většina) kompatibilní s AM5.
S novou platformou a generací procesorů AMD také přechází od DDR4 na DDR5 paměti. Všechny AM5 desky a procesory pro ně podporují výhradně tuto novou generaci pamětí, kdy se s podporou DDR4 ani nepočítalo. Ta zůstává a končí u AM4. Od počátku je AM5 nativní DDR5 řešení, což je rozdíl proti konkurenčnímu Intelu, který na Core 12000/13000 procesory DDR5 podporu narouboval. Ovšem v základu jde o DDR4 řešení a architekturu. V případě dnes testované desky jsou zde 4x sloty, kdy AM5 je klasicky dvoukanálová mainstreamová platforma. Osaditelné je až 128GB paměti a podporovány jsou všechny moduly od 4800MHz výše. Součástí podpory je také zcela nová AMX EXPO technolgie, tedy OC profily, které jsou z výroby součástí některých paměťových kitů a které deska automaticky nastaví (kdy první spuštění ale pak chvíli trvá). Jde o obdobu Intel XMP, zde ale na míru dělanou AMD platformě.
Pokud jde o další výbavu, tak vidíte že deska má tři PCIe x16 sloty, fyzicky zesílený a plně 16ti linkový je ovšem jen ten první. A také má plnou PCIe 5.0 podporu. Další dva už jsou jen pro rozšiřující výbavu. Jeden je 4linkový PCIe 4.0 a ten spodní už má pouze 2 linky a PCIe 3.0. Oba tedy ovládány čipsetem. Kam se všechny ty PCIe linky poděli?
Na první pohled to není vidět, ale deska má hned 4x M.2. A všechny jsou PCIe 5.0! Tedy mohou v tomto režimu běžet, pokud nepoběží současně ten hlavní grafický slot v gen5, ale jen v Gen4. Souběžně dokáže v PCIe 5.0 běžet jen ten grafický slot + ten první M.2 slot. Tedy tady je těch 20 Gen5 linek, které má využitelně RYZEN 7000. Zbytek už je v Gen4. Nicméně Gigabyte i ty tři M.2 loty níže udělalo tak, aby Gen5 zvládaly, což není špatný nápad, protože Gen5 grafika nemusí být úplně tak prakticky znatelná, jako gen5 SSD.
Bohatá je samozřejmě i ostatní standardní výbava. Velké množství USB portů různých verzí, kde překvapí absence USB4 variant (40Gbps). Gigabyte ji prostě neosadilo. Type-C jsou jen ve starší 3.2 gen2 verzi (20Gbps). V základu je zde ale Wi-Fi 6E s BT 5.3 a anténa k tomu. Deska pak proti minulé generaci není vybavena 2x LAN, ale pouze jednou. Zato jde o 10Gbit Marvel. Trochu zklame integrovaný zvuk, kdy ALC1220 s ES9118 DAC je OK, ale deska překvapivě nemá standardních 5x konektorů + digitální, ale jen 2 konektory na zadní straně :(.
Jinak ale má „XTREME“ ve výbavě mnoho nadstandardních prvků pro přímé ovládání, monitorování a taktování, včetně onoho extrémního. Nechybí velké množství konektorů pro chlazení, RGB atd. Samozřejmostí je pak komplexní softwarová podpora od velmi bohatého a propracovaného BIOSu přes extra programy do Windows. Deska je především pak o špičkovém provedení, masivním chlazení atd.
Takže jaká je v praxi?
|