Strana 1 z 5
- GIGABYTE X670E AORUS XTREME
– TEST a RECENZE kvalitní ale ne extrémní AM5 desky
Pokračujeme v testování nových základních desek AM5 platformy. Dnes se podíváme na špičkový model od Gigabyte a to zcela novou AORUS XTREME. Tedy podle názvu by mělo jít o nový TOP model, extrémní desku bez kompromisů. Jenže jí není. Tohle totiž není skutečná AORUS XTREME, jen se tak jmenuje.
Předchozí generace postavená na X570, byla jednou z nejlepších desek na trhu vůbec, kdy jako první a dlouho také prakticky jediná, měla pasivní chlazení, o 90°otočené všechny konektory na boku a absolutně špičkovou výbavu i zpracování. Dnes je tu nová generace, postavená na X670E platformě a mnohé překvapí. Není totiž tak extrémní, jako minulá X570 edice, či TRX40 apod. A je to divné. Ale dobře, podíváme se na ní tak, jak je.
Jen v rychlosti, připomeňme, že AM5 patice je po mnoha letech nástupcem AM4. Liší se prakticky vším, včetně toho, že sama patice je LGA typ s piny v patici, a nikoliv na CPU. AM5 desky tedy mají masivní kovový mechanismus upínání CPU, což je samozřejmě trochu prodražuje. Pokud jde o X670E čipset, jde o nejvyšší variantu čipových sad první generace pro AM5 platformu, která sama tady bude mnoho let a několik dalších generací RYZEN procesorů.
X670E je nejvyšší verze čipových sad zatím, desky s ní musí mít vždy ve výbavě minimálně 1x 16linkový PCIe 5.0 slot pro grafiku a 1x 4linkový M.2 Gen5 slot. Ty však neobstarává přímo čipset, protože má „jen“ Gen4/Gen3 linky. PCIe 5.0 linky jsou obsluhovány procesory RYZEN 7000, které mají 24 (20) Gen5. AMD jen specifikuje, aby všechny AM5 desky měly vždy alespoň jeden Gen5 M.2 slot pro SSD, a jen X670E a B650E musí mít k tomu také vždy Gen5 grafický slot. X670 a B650 bez „E“ jej mít nemusí, což šetří peníze na zpracování PCB a potřebné elekroniky, protože nároky Gen5 i proti už tak náročnému Gen4 jsou znatelně vyšší. V případě X670E se tedy výrobci snaží o maximalizaci všeho.
- GIGABYTE X670E AORUS XTREME
AORUS XTREME jsou TOP modely Gigabyte desek, tenhle ale nepůsobí dojmem, že by to oné nekompromisní řady patřil. I proti X570 předchůdci, je tu několik kompromisů. K našemu zklamání nemá všechny ty konektory a porty na pravé straně otočené na bok. Přišla také o druhou síťovou kartu a nemá tak masivní překrytí.
Nicméně stále jde o masivní desku (E-ATX formát), s parádním chlazením klasickými heatsinky, tedy tím nejlepším, co lze udělat namísto obyčejný kusů kovu. Nicméně i ten GB použilo, a to speciálně pro první Gen5 M.2 pozici, kde je záměrně velký pasiv určený k chlazení nových Gen5 SSD. Gigabyte přidalo také další 3x M2 pozice, které umí být Gen5, ale to vyžaduje Gen5 linky, takže nemže být současně třeba grafický slot v Gen5 režimu apod. Vše je fyzicky mechanicky posíleno.
Potěší nový mechanický systém uvolňování pojistky grafického slotu, stejně tak bez-šroubkové upínání M.2, tedy až poté co odšroubujete ty velké pasivy ;). Samozřejmostí je absolutně masivní napájecí kaskáda (18+2+2 105A) v kombinaci s 8vrstvým PCB.
Ve výbavě kromě těch všech PCIe 5.0 slotů, nechybí 10Gbit síťová karta, Wi-Fi 6E a množství konektorů všeho druhu. Včetně kvalitního zvuku ALC1220 s posílením, i když překvapí, že na této drahé desce nenajdeme 5x 3,5mm konektorů, ale jen dva. Gigabyte také přidává USB type-C DAC zvukový modul. Samozřejmě je zde hromada konektorů pro chladiče, RGB a mnoho dalšího. Ke všemu patří špičková SW podpora a BIOS, jak jsme zvyklí.
Podívejme se tedy na tuhle desku podrobněji …
|