Pod dvou letech přichází nová generace AM5 základních desek spolu s čipsety X870E a X870. Ty, jak víte, nejsou výrazně jiné proti X670E/X670/B650E předchůdcům, ovšem u samotných základních desek je řada novinek, protože za ty dva roky se věci v mnoha oblastech posunuly. Gigabyte uvádí několik novinek a jeho X870E Aorus Master je první, na kterou se podíváme v praxi.
Ta sice není TOP modelem v nabídce, tím by měla být honosnější X870E AORUS Xtreme, která dorazí později. Proti starší X670E MASTER je nová X870E MASTER výrazně jiná, jelikož starší model vycházel z té extrémní XTREME verze, což je kromě jiného i velký E-ATX formát. U nové generace X870E je však jen nová XTREME ve velikosti E-ATX, zatímco X870E MASTER je standardní ATX. Tedy mezigeneračně velká změna a zcela nové PCB.
Nicméně stále jde o špičkový nekompromisní model, minimálně pokud jde o kvalitu provedení, VRM a většiny výbavy. Poměr cena/výkon tedy nebyl něco, na co se Gigabyte ohlíželo (na to má jiné modely). Vysoká kvalita byla hlavní. Deska má tak špičkově udělané PCB, napájecí kaskádu, všechny hlavní sloty a konektory jsou fyzicky posílené. Nechybí mnoho chytrých praktických detailů. Například ty pasivy pro chlazení M.2 pozic se dají snadno sejmout bez šroubování. Jsou tu hned 4 pozice pro M.2 disky z toho 3 jsou Gen5 verze. GB také osadit tři klasické PCIe x16 sloty (16/4/4 linky), což může potěšit ty, kteří mají více rozšiřujících karet, na které už dnes spousta desek nemyslí.
Z hlediska inovací má proti starší generaci konečně USB4 konektory (ty jsou u X870E a X870 desek povinné). Je tu také nová Wi-Fi 7 a 5Gbit LAN. Starší X670E MASTER USB4 neměla vůbec, Wi-Fi bylo jen 6E verze a měla také jen 2,5Gbit LAN. Novinka má na sobě i Senzor Panel Link, tedy vnitřní HDMI, což je šikovné pro připojení módních LCD panelů, které jsou součástí PC skříní.
Nadále má také přímé zapínání desky a diagnostické nástroje. Dalším chytrým detailem je mechanický uvolňovač západky slotu grafické karty. Designově je nově laděná do tmavšího elegantnějšího odstínu, má ale i výrazné RGB podsvícení (vypnutelné) nad zadními sloty a chladičem VRM.
Mimochodem ty chladiče VRM jsou zajímavé, protože částečně jde o klasický lehký heatsink s heatpipe a žebry, který je mnohem efektivnějším řešením, než jen masivní kusy kovu, které používá dnes drtivá většina desek (z hlediska výroby jsou levnější, ale vyžadují více kovu).
Pochopitelně Gigabyte inovovalo i na poli aplikací a SW. Nový design BIOSU, nové AI funkce včetně asistentů pro taktování. Deska sice není vyloženě stavěná na extrémní OC, ale rozhodně v běžných domácích podmínkách na hranice možností, pokud jde o taktování CPU a RAM, nenarazíte. Starší generace Gigabyte AORUS X670E desek, jak MASTER tak XTREME, používáme v našich testovacích sestavách dlouhodobě, takže jsme byli zvědaví, co nabízí nová generace MASTER, která je tedy kompletně novou deskou proti svému mohutnějšímu E-ATX X670E předchůdci.