Strana 2 z 4
Balení je elegantní, funkční, nic složitého výrobce nevymýšlel.
Z pohledu příslušenství je tu zajímavý a neobvyklý jen jediný prvek a tím je dodatečný ventilátor na kovovém rameni, který se dá umístit nad pozice DDR5 pamětí. Pro některé to může být zajímavé, ale v praxi nemyslím, že to v běžném PC je třeba osazovat. Jinak co by příslušenství, viděl jsem už lépe vypadající přehlednější návody, kdy bohužel GB od svých propracovaných papírových „knížek“ také ustupuje.
Samotná deska je tedy v rámci série AM5 modelů MASTER zcela nová a s X670E předchůdcem sice sdílí podobnost a pozici na trhu, ale jde o zcela nový design, protože má kompaktnější ATX formát místo E-ATX. Gigabyte ale zachovalo špičkové provedení PCB, mohutnou (na běžné potřeby RYZEN procesorů přehnaně robustní) napájecí kaskádu i její solidní chlazení.
Ubrala ale celkově na obrnění, kdy chladiče jsou fyzicky menší a mnohem lehčí. Ale stále více než dostatečné. Samozřejmě je to tedy stále AM5 platforma se vším, co k tomu patří. Podporuje tedy RYZEN 7000/8000/9000 procesory. Jako jedna z vůbec prvních AM5 desek má oficiálně uváděnou podporou 256GB RAM tedy 4x 64GB, zatímco většina výrobců ostatních AM5 uvádí stále 192GB max. GB podporuje DDR5-8600MHz+, včetně EXPO profilovaných modulů a dalšího taktování, na což má i nové AI funkce.
Ačkoliv je novinka menší ATX formát než E-ATX předchůdce, výbava se co do množství prakticky neliší. I v této generaci má 4x M.2 sloty (3x Gen5 a 1x Gen4), a tři PCIe x16 sloty fyzicky, ovšem jen ten první pro GPU je obrněný a má 16x Gen5 linek, další dva už mají jen 4 linky, a to Gen4 a spodní dokonce jen Gen3. Což však pro zamýšlený účet podpory rozšiřujících karet jako je třeba zvukovka, úplně stačí.
Pravda je tu méně SATA, už jen 4, ale to dnes také stačí. GB ty PCIe linky spotřebovalo na další prvky výbavy. Na desce je tak zajímavý SenzorPanel link, tedy HDMI pro vnitřní LCD panely počítačových skříní.
Nechybí bohatá výbava ve všech směrech, hromada vnitřních USB všech verzí, FAN konektorů, RGB atd. Pokud jde o zadní výstupy a panel, má novinka konečně 2x USB4 s odpovídající rychlostí, což starší MASTER X670E vůbec neměla.
Dalším mezigeneračním vylepšením je 5Gbit LAN a Wi-Fi 7 s novou anténou (včetně 320Hz režimu). Bohužel, co zůstalo mezigeneračně stejné je ALC1220 integrovaná zvukovka s posílením. Ta sice není špatná, ale na desce jsou nadále jen dva klasické 3,5mm porty vzadu. Situaci tak zachraňuje optický výstup.
Jinak deska má tedy i tlačítka pro přímé ovládání (zapínání), má debug LED a segmentový displej, ovládací tlačítko a ke všemu je pochopitelně špičková SW podpora. Jak propracovaný moderní BIOS s různými režimy a dnes i vizuálními styly, tak je tu samozřejmě aplikační podpora ve Windows. A jak funguje v praxi?
|