Strana 2 z 5
- GIGABYTE Z370 AORUS Ultra Gaming – Základní deska
Balení je klasika, pěkný design krabice.
Uvnitř ale kromě desky mnoho nečekejte, jen velmi základní příslušenství. Ovšem to úplně dostačuje.
Samotná deska staví tedy na Z370 čipsetu a patici LGA 1151. Z rozhodnutí Intelu je ale kompatibilní pouze a jen s novými COFFE LAKE procesory se staršími ani chystanými 10nm kompatibilní není a pokud vím, tak ani nebude. Deska nese 4 paměťové sloty pro až 64GB celkem. Podporováno je až 4000MHz v OC režimu.
Deska nese 1x PCIe x16 (x16) slot, 1x PCIe x16 (x8) slot a 1x PCIe X16 slot(x4). Pouze ten 16 a 8 linkový mají fyzické zesílení a také RGB podsvícení. Dále jsou zde 3x PCIe x1 sloty. Deska podporuje až 2 grafiky v SLI anebo až 3 v CrossFire-X.
Dále najdeme nově hned dva M.2 sloty, vrchní má jen PCIe, spodní má i SATA režim. Ani jeden není umístěný úplně ideálně, uvítali bychom, kdyby jeden z nich byl dole na desce, což je lepší z hlediska jeho chlazení. Ale u většiny SSD to žádný problém nebude ani tak.
Deska proti starší Z270 verzi nemá U.2, místo něj je právě druhý M.2. Nadále nese 6x SATA. Přepracovány byly USB, kdy místo dvou přední USB 3.0 portů je tu teď jeden USB 3.0 a jeden USB 3.1 pro připojení portů na skříni. Deska má celkově 6x USB 3.1 gen 1 (tedy 3.0 technicky), 6x USB 2.0 a k tomu ještě přes řadič 2x USB 3.1 gen2, včetně přímo TYPE-C konektoru.
Zadní konektorová výbava se celkově nezměnila. Najdeme Intel LAN, obstarožní PS/2 a kromě vyjmenovaných USB portů také HDMI a DVI. Nechybí ani výstupy integrované zvukovky, která byla vylepšena a posílena i proti předchůdci. Nyní nese ALC1220 čip s kvalitnější elektronikou a posílením.
Z370 verze se přeci jen proti Z270 dočkala některých změn. Základ je stejný, ale liší se některé prvky výbavy i designu. Osobně si myslím, že změny jsou k lepšímu. Nový design podsvícení je ucelenější a jedním z nejvýraznějších na trhu. K tomu jsou zde další konektory pro jeho rozšíření. Ve výbavě je vše podstatné v dostatečném množství, nechybí ani starší prvky. Deska není určena pro extrémní taktování a nemá extra výbavu pro OC, nicméně nese duální BIOS a plnou podporu taktování nových CPU s veškerou SW podporou. Zpracování komponent je dostatečně kvalitní a rozumné, aby i vyšší přetaktování stabilně zvládala.
Jaká je tedy v praxi?
|