Strana 2 z 5
- GIGABYTE Z490 AORUS XTREME
Balení desky je samozřejmě velké a luxusní. GB tady trochu upravil design otevírání krabice a uložení bohatého příslušenství.
V rámci něho potěší několik chytrých vychytávek a marně také budete hledat dnes stále populární CD s ovladači a SW výbavou. Gigabyte přikládá vše na USB flash disku.
Samotná deska je pořádný macek. Pochopitelně jde o E-ATX formát a je pořádně těžká díky obrnění a chlazení. Snad jen připomenu, že i docela kvalitní desky mívají 6vrstev PCB, běžné jsou pak u základních desek obvykle 4 vrstvy. Tenhle model má ovšem 8vrstev. K tomu supersilné a extrémně výkonné i efektivní 16fázové napájení. Dále už je samozřejmě Gigabyte omezeno nabídkou Intelu a toho, co on nabídne pro LGA 1200 patici.
Deska má 4 sloty pro DDR4 paměti, ECC není podporováno, ale rychlost RAM přes přetaktování prakticky jakákoliv. Deska nese také 3x M.2 sloty pro SSD disky, bohužel všechny jen ve formátu PCIe 3.0, protože Intel 2x rychlejší PCIe 4.0 prostě neumí.
Co se mě líbí u AORUS XTREME, je otočení všech konektorů na pravé straně desky na bok. A má to i tahle Z490 verze. Najdeme tedy položené 6x SATA, ale také všechny konektory pro ventilátory, napájení, RGB či USB 3.0. Výjimkou je Type-C pro přední porty.
Pokud jde o sloty, má deska jen 3x PCIe x16 ve formátu 16+8+4 linky, všechny opět bohužel jen v PCIe 3.0 verzi. Na výstupech pak najdeme bohatou nabídku USB všech verzí, nechybí ani 2x ThunderBolt 3.
Jsou zde také dvě síťovky (2,5Gbit a 10Gbit) a pochopitelně také kvalitní integrovaná zvukovka ALC 1220 s posíleními ESS.
Ke všemu je také odpovídající SW podpora a aplikace pro detailní nastavení, monitorování atd. Nechybí ani přímé ovládací prvky na desce a OC výbava ve všech směrech.
A jak to tedy funguje v praxi?
|