Strana 3 z 5
- Testy a výkon desek v praxi
Pro nové Z490 desky jsme použili Core i9-10900K procesor. Jako grafická karta je tu referenční Radeon RX 5700 XT, testujeme s DDR4 3200MHz paměťmi a kvalitním chlazením i napájením.
Pro otestování jsme zvolili několik aplikací, které prověří jednotlivé oblasti, jež nás zajímají.
A jak si tedy deska vede? Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň výbavy. Všechny platformy jsou testované na základních parametrech a specifikací procesoru od Intelu (tedy žádné MCE, nelimitované TDP atd.).
Z hlediska fungování a výkonu, jsme nenarazili na žádný problém ani anomálii. Což se o Z490 deskách obecně moc říci nedá. Jsou mezi nimi poměrně velké rozdíly, rozhodně chování speciálně s i9-10900K je dost různorodé. A o to více překvapí kompaktní GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA, je dobře vyladěna.
Výkon nicméně ve skutečném základním nastavení procesoru, je v souladu s očekáváním a kde má být. Vše funguje, jak má. Tedy skvěle. Žádné změny nejsou v oblasti výkonu a fungování SATA/M.2 proti Z390, kdy bohužel PCIe 4.0 tahle Intel platforma zatím neumí, a tak jsou v ní stávající PCIe 4.0 NVMe SSD disky pomalejší. Výkon Intel platformy je také ovlivňován neustálými problémy a opravami ohledně Meltdown, Spectre a mnoha dalších zranitelností, kterou budou konstantním problémem vyžadující neustálé aktualizace Windows, Biosů atd. Má to vliv na výkon a funkčnost a dokud Intel neopustí 14nm SKYLAKE architekturu, tak to nelze vyřešit.
GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA je na tom i z hlediska integrovaného zvuku dobře. Ne tak špičkově, jako některé vyšší modely Gigabyte, které mají více místa na sobě, ale pořád ten základ v podobě ALC 1220 slušný.
Podívejme se dále, a to na provozní vlastnosti desek a jak se to má s tím taktováním ...
|