Strana 5 z 5
GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA je velmi působivá malá deska, pravděpodobně nejkvalitnější mini-ITX, kterou kdy Gigabyte udělal. Nicméně ta kvalita je praktická nutnost, aby to přežilo pekelné nové Intel procesory v čele s nenasytným Core i9-10900K. Deska musí zvládat odběry kolem 300W jen pro procesor samotný, což je problém pro mnoho podstatně větších desek.
Tahle má ale jen velmi omezený prostor na svých 17x17cm, takže ultradrahé 10vrstvé PCB, 8+1 90A napájení a na poměry mini-ITX i poměrně robustní pasivy, jsou stejně tak akorát na hraně toho, aby to deska vůbec spolehlivě zvládla. Problém je prostě v neefektivních procesorech Intel. Gigabyte udělal maximum proto, aby se to s pořádně chlazenou skříní dalo i v malém formátu provozovat.
Problém je, že ta extra kvalita něco stojí. A ne málo. Konkrétně 7500 korun vč. DPH, což je opravdu pořádný balík za mini-ITX desku pro mainstreamovou platformu, kde je maximem poměrně slabý 10jádrový procesor. Jako obvykle u doposud testovaných Z490 desek musíme říci, že výrobci desek odvádějí skvělou práci, jenže co je to platné, když neexistuje důvod vlastně někomu vážně doporučit Intel Core 10000 procesory a platformu jako takovou. Vedle AMD X570/B550 platformy je prostě ve všem horší. AMD nabízí podstatně výkonnější, a hlavně efektivnější procesory a funkční PCIe 4.0.
GIGABYTE samo má velmi podobnou mini-ITX desku v podobě X570 I AORUS PRO WIFI za 6500 korun nebo parádní zbrusu novou B550I Aorus Pro Ax za 4800 korun. Nejsou tak fyzicky robustní po stránce PCB a napájení, protože prostě být nemusí. I tak do nich můžete osadit už teď až 16jádrový RYZEN 9 v aktuální ZEN 2 a brzy také nové ZEN 3 generaci. Kromě toho obě mají PCIe 4.0 plně funkční a využitelný pro GPU i SSD.
Gigabyte tedy odvedl skvělou práci a udělal jednu z nejlepších mini-ITX desek, kterou jsme kdy mohli otestovat, a která se kdy dostala na trh. Bohužel to zpracování není proto, že by se chtěl Gigabyte předvést, ale jednoduše je to nutnost, aby to vůbec mohlo spolehlivě fungovat. Intel Core 10000 procesory jsou extrémně žravé a neefektivní a jednoduše s horším PCB a napájením by takhle malou desku doslova rozpustily. Ve všech ostatních ohledech, pokud jde o výbavu apod. je podobná X570 a B550 modelům. Několik prvků je lepších, například konektor pro přední USB Type-C a také rozdvojka pro vnitřní USB header velmi potěší. Zkrátka pár drobností by tu bylo.
Nicméně ve výsledku je těžké Z490I AORUS ULTRA za těch 7500 korun srovnávat a upřednostnit proti AM4 mini-ITX modelům. Speciálně když Gigabyte současně uvedlo na trh nový a velmi podobný mini-ITX model B550I Aorus Pro Ax za 4800 korun, do kterého můžete dát podstatně výkonnější a efektivnější procesory RYZEN a podstatně rychlejší NVMe SSD, díky funkční PCIe 4.0 podpoře. A hlavně u malých kompaktních PC je ta efektivita důležitá. Gigabyte Z490I AORUS ULTRA je tedy velmi působivá deska, která dělá alespoň proveditelné osazení Intel Core 10000 procesorů do kompaktních PC. Pokud se o něco podobného pokoušíte, pak ji doporučujeme jako prakticky jednu z mála možností, jak bezpečně funkčně třeba i ten Core i9-10900K v mini-ITX počítači provozovat.
Za výbavu děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|